bitkiselcaylar.gen.tr https://www.bitkiselcaylar.gen.tr Bitki Çayı, Bitki Çayları Tarifleri ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, bitkiselcaylar.gen.tr Thu, 03 Dec 2015 00:00:00 +0000 Sat, 14 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Tarçınlı Çay https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/tarcinli-cay.html Fri, 09 Nov 2018 00:30:41 +0000 Tarçınlı çay, aynı adlı ağacının kabuğundan elde ediliyor. Tarçın ister kabuk ister toz şeklinde mutfaklarda bulunan hoş kokulu bir baharat çeşitidir. Tarçın ağacı kabuğunun sağlığa faydaları tıpta da yaygın olarak Tarçınlı çay, aynı adlı ağacının kabuğundan elde ediliyor. Tarçın ister kabuk ister toz şeklinde mutfaklarda bulunan hoş kokulu bir baharat çeşitidir. Tarçın ağacı kabuğunun sağlığa faydaları tıpta da yaygın olarak biliniyor. İki çeşit tarçın vardır. Çin (cansia) ve seylan olarak iki  farklı tarçın türü vardır. Bu iki tarçın çeşidi tat ve görünüm olarak birbirine benziyor. Kokularıda birbirine yakındır. Ama Seylan tarçını biraz daha tatlıdır. Seylan tarçını daha zor bulunur daha pahalıdır ve daha rafinedir.  Çin tarçınına göre daha etkili olarak biliniyor. Tarçının içerdiği sinamaldehid, sinnamil asetat ve sinnamil adlı bileşenlerdir. Fiziksel yaralanmalarda kanın pıhtılaşmasını sağlıyor ve kanamayı durduruyor. Tarçında bulunan " sinamaldehid"( sinamik aldehit olarak da adlandırılır ) istenmeyen pıhtılaşmaları önlemektedir. Tarçının bu özelliği sayesinde iltihap önleyici olarak da kullanılması sağlanmaktadır. Tarçın lifi bakımından zengindir. Bunun için sindirimi kolaylaştırıyor ve kan şekeri dengesini koruyor.

Tarçın çayının faydaları:
Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor ve en iyi baharatlardan biridir. Sindirim sistemi bozuklukları, ishal, adet öncesinde ya da sonrasında oluşan ağrıları hafifletiyor. Son yıllarda şeker hastalığı üzerinde olumlu etkisi vardır.
 • Tarçın çayı kan dolaşımı artırıyor.
 • Soğuk algınlığı belirtileri azaltır.
 • Mide rahatsızlıklarını hafifletir.
 • Menstrüel ağrıları azaltır.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Mide kraplarına iyi geliyor.
 • Anti bakteriyel özelliği ile enfeksiyonlara karşı koruyor.
Tarçın çayı zayıflatır mı
Tarçın çayı antioksidanlar bakımından zengindir. Tarçın tek başına zayıflama etkisi yoktur. Ama kan şekerini yani kandaki glikozun hücreler tarafından işlenmesini sağlayan insülin hormonunu dengeler ve diyet yapanlar için diyetlerine yardımcı olur. Pankreasta üretilen insülin hormonu kanda bulunan şekeri vücut genelindeki hücrelere götürmede görevlidir. Hücreler insülin hormonunun taşıdığı glikozu alarak enerji üretiminde kullanır. Tarçın çayının zayıflatıcı etkileri olduğu biliniyor. Tarçının zayıflamaya etkisi insüline yardımcı olarak kan şekerini dengelemesinden kaynaklanıyor. Tarçın vücudun ekstra insülin salgılamasının önüne geçiyor.

Tarçınlı Çay
Tarçın çayı nasıl demlenir

 Tarçın çayının  malzemeleri:
 • 5 Tane kabuk tarçın( çubuk)
 • 2 Su bardağı su
 • 1 Yemek kaşığı bal ya da toz şeker. Bu çayı diyet için yapıyorsanız şeker önerilmez.
Küçük bir tencerenin içine malzemelerin hepsini koyalım ve karıştıralım. Kaynamaya bırakalım. Daha sonra çay fokurdamaya başladığı zaman ocağın altını kısalım. 30 dakika kadar kısık ateşte demleyelim. Demlenmesinin ardından tarçın çayını ocaktan alınır. Cam kavanoza koyularak saklanır. Kabuk tarçın çayını bitene kadar buz dolabında saklayabilirsiniz. Her yemek öncesi kavanozdan bir çay bardağı alın ve bir çay bardağı da kaynamış su alarak karıştırıp için. Ancak yeniden şeker ilavesi yapılmaması gerekir. Dilerseniz çayı hazırlama aşamasında şeker yerine bir yemek kaşığı bal koyabilirsiniz. Günde 3 kez yemeklerden önce tüketilmesi gereken tarçın çayı açlık hissinizi önemli ölçüde azaltarak size tokluk hissi verecektir. Çayın tok tutma özelliği ile acıktığınız zamanlar çayı tüketmeniz açlık hissinizi bastırmaktadır. Düzenli bir diyet listesi ve spor programı ile tarçın çayını tüketmeniz kısa sürede kilo vermeye ve yağ yakmaya yardımcı olacaktır.

Diyet için tarçın çayı nasıl kullanılır
Diyet için tarçın çayı içebilirsiniz. Ya da tarçını yoğurdun üzerine, meyvelerin üzerine koyarak tüketebilirsiniz. Toz tarçın kullanacaksanız 1 büyük bardak çay için 1-1.5 çay kaşığı tarçın yeterli olacaktır. Tarçını kaynamış suya ekley]]> Bitkisel Çaylar https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/bitkisel-caylar.html Fri, 09 Nov 2018 05:29:34 +0000 Bitkisel çaylar, şifayı doğada arayanlara, sağlık sorunları yaşamamayı isteyenlere ya da sağlık sorunundan kurtulmak isteyenlere faydalı etkiler yapan çaylardır. Ancak her itkinin kendine göre özelliği bulunduğundan mutlaka b Bitkisel çaylar, şifayı doğada arayanlara, sağlık sorunları yaşamamayı isteyenlere ya da sağlık sorunundan kurtulmak isteyenlere faydalı etkiler yapan çaylardır. Ancak her itkinin kendine göre özelliği bulunduğundan mutlaka bir uzmana danışılarak kullanılmalıdır. Özellikle sürekli ilaç kullanan kişiler buna daha fazla dikkat etmelidir. Çünkü bitkilerin içeriği ilaçlarda bulunan kimyasal maddelerle etkileşime girebilir ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Ayrıca sağlık sorunu olan kişilerin bu çayları doktoruna sorarak kullanmaları gerekir. Hastalıkları için en uygun bitkisel çayı içmeleri ve diğer çayların yan etkilerinden korunmaları gerekir. Aksi halde rahatsızlıklarını daha ciddi bir boyuta taşıyabilirler. Bunun dışında gebe kadınların, emziren kadınların ve çocukların bitkisel çaylardan uzak durmaları gerekir. Ancak doktorun tavsiyesiyle bunları içmeleri gerekir.

Bitkisel çaylar bakımından unutulmaması gereken bir konuda, bu çayların tamamen tıbbi tedavi yerine geçmediğidir. Bunları tamamen alternatif tedavi için kullanmalısınız. Çünkü hastalıkları tedavi etmek için, kullanılan ilaçlarda bile bitkisel özellikler bulunsa da, bunların dozları nasıl kullanılacakları oldukça önemlidir. Herhangi bir bitkisel çay bir rahatsızlığa iyi gelirken, başka bir rahatsızlığı tetikleyebilir. Örneğin zayıflamak için hazırlanan bitkisel çaylar sorumsuzca, bilinçsizce içilirse, sindirim sisteminde geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir. Çok masum gördüğünüz adaçayı ile hazırlanan bitkisel çay, yararının dışında fazla miktarda içilirse karaciğerinizde yağlanmaya neden olabilir. Bu yüzden bitkisel çaylar konusunda uzman kişilerin önerilerine kulak vermeli, aynı zamanda doktorunuza danışarak kullandığınız ilaçlarla ve vücut yapınızla alakalı olarak bitkisel çayın nasıl bir etkisinin olabileceğini sorgulayın. Günlük içilecek dozu, bitkisel çayı ne kadar süreyle içilebileceğini, bitkisel çayın hazırlanma şeklini mutlaka öğrenmelisiniz.

Bitkisel Çaylar
Bitkisel çayların her biri farklı şekillerde hazırlanabilir. Bazılarını hazırlarken kaynatarak çayı yaparken, bazı bitkisel çaylarda sadece kaynar suyun içinde demlenerek hazırlanır. Çayın demlenme süresi bile önemlidir. Çok uzun süre sıcak suyun içinde kalmadan bitkilerin süzülmesi gerekebilir. Bu nedenle bitkisel çaylar tedbirli şekilde hazırlanmalı ve içilmelidir. Kendiniz için iyi olan bitkisel çayı başkasına önermemelisiniz. Çünkü size iyi gelen, başkasına iyi gelmez, hatta zararı bile olabilir. Herkes kullanabileceği, kendisine faydalı olabilecek bitkisel çayları uzman eşliğinde belirlemesi gerekir. Unutmayın sağlığınız her şeyden önemlidir.
]]>
Atom Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/atom-cayi.html Fri, 09 Nov 2018 20:41:21 +0000 Atom çayı, bazı bitkilerin karışımıyla oluşur. Bu bitkiler sayesinde soğuk algınlığında ve nezlede çok fazla tercih edilen bir çaydır. Bahar ve kış aylarında da fazla tüketilir. Çünkü vücudumuzu korur, mikroplara k Atom çayı, bazı bitkilerin karışımıyla oluşur. Bu bitkiler sayesinde soğuk algınlığında ve nezlede çok fazla tercih edilen bir çaydır. Bahar ve kış aylarında da fazla tüketilir. Çünkü vücudumuzu korur, mikroplara karşı olan direncini arttırır ve hastalıklara karşı etkilidir. Atom çayının bazı faydaları vardır. Vücuda zindelik verip direncini ve enerjisini  arttırması, anne sütünü arttırıcı özelliğinin bulunması, vücudumuzdaki kan dolaşımını hızlandırması, bronşları açıp balgam söktürmesi, boğaz ve bademcik iltihabında etkili olması, nezle,  grip ve soğuk algınlığında vücudu koruyucu özelliğinin olması bağışıklık sistemini koruyucu özelliğinin olması bunlardan bazılarıdır. Ayrıca atom çayı tamamen doğal bir çaydır.

Atom çayının içerisinde bazı bitkiler vardır. Bunlar; havlıcan, karanfil, zencefil, zerdeçal, tarçın, ve yenibahardır. Atom çayının bazılarında karabiber de bulunmaktadır.

Havlıcan öksürüğe iyi gelir ve balgam söktürücü özelliği vardır. İştah açıcı olarak da kullanılır. Ayrıca soğuk algınlığında da oldukça etkilidir. Orta çağda cinsel uyarıcı olarak da kullanılmış olan bir bitkidir.

Karanfilin sakinleştirici özelliği vardır. Üstelik mikrop öldürücü ve kusma önleyici etkisi de vardır. Diş ağrılarında da ağrıyı hafifletmek için kullanılır.
Zencefil özellikle kadınlarda gebelik döneminde meydana gelen bulantılarda kullanılır. Balla karıştırılıp kullanıldığında daha etkili olacaktır. Balgam ve öksürüğe de etkilidir. Soğuk algınlığının tedavisinde iştah açıcı olarak kullanılmaktadır.

Tarçın göğüs yumuşatma da kullanılır. İshal kesici ve gaz sökücü özelliği vardır. Ayrıca grip tedavisinde de kullanılır. Yenibahar, uyarıcı ve gaz gidericidir.
Zerdeçal, kuvvetli bir antioksidan kaynağıdır. Vücudu yaşlandıran maddelere karşı savaşır ve vücudu bu maddelere karşı korur. Karaciğer, sarılık ve hepatit tedavilerinde de kullanılan bir bitkidir. Atom çayı küp şeklindedir. Bir barda sıcak suya 1-2 tane atılarak kullanılabilir.
]]>
Limonlu Çay https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/limonlu-cay.html Sat, 10 Nov 2018 04:31:05 +0000 Limonlu çay, grip, nezle gibi soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklara karşı şifa kaynağı olan limon C vitamini bakımından en iyi kaynaklardan biridir. Vücudun kaybettiği enerjiyi tekrar yerine koyabilmek i Limonlu çay, grip, nezle gibi soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklara karşı şifa kaynağı olan limon C vitamini bakımından en iyi kaynaklardan biridir. Vücudun kaybettiği enerjiyi tekrar yerine koyabilmek için de tüketilebilir. Limon çayı, soğuk, sıcak ya da ılık olarak tüketilebilir. Sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını ve vücutta toplanan toksinlerin vücuttan dışarı hızlı bir şekilde atılmasını sağlar. Özellikle sabahları güne bir bardak limon çayı ile başlamak gün boyu enerjik kalmayı sağlar. Hem bedensel hem de zihinsel yorgunluğa karşı iyi gelir. Fakat limon asitli bir yapıya sahip olduğu için mide. özellikle de reflü problemi olan kişiler için uygun bir çay değildir.

Limonlu Çayın Faydaları

 • Limonlu çay yüksek oranda antioksidan içerir.
 • C vitamini bakımından zengin bir kaynaktır.
 • Sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar.
 • Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar.
 • Vücuttan toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
 • Mideyi sakinleştirici etkisi vardır.
 • Zihinsel ve bedensel yorgunluğa karşı iyi gelir.
 • Soğuk algınlığı tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir.
 • Antiseptik etkisi vardır. Patojen bakterileri temizlemek için tüketilebilir.
 • Düzenli olarak limonlu çay içmek kabızlık ve ishale iyi gelir.
 • Magnezyum, kalsiyum, fosfor, potasyum gibi mineraller bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu etkisi ile karaciğerin temizlenmesini, safranın ise vücut dışına kolaylıkla atılmasını sağlar.
 • İçeriğindeki kalsiyum sayesinde kemik sağlığına katkıda bulunur.
 • Potasyum içeriği sinir sistemi üzerinde olumlu etki yaratır.
 • 1 tane limon ile hazırlanmış limonlu çay, günlük demir ihtiyacının %4'ünü, kalsiyum ihtiyacının %7'sini, magnezyum ihtiyacının %7'sini, potasyum ihtiyacının %4'ünü, bakır ihtiyacının %14'ünü, C vitamini ihtiyacının ise tamamını karşılar.
Limonlu Çay

Limonlu Çay Nasıl Hazırlanır

Limon neredeyse tüm bitki çaylarına eklenerek olumlu etkilerinden yararlanılabilir. Örneğin nane limon mide bulantısı, grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarında en sık kullanılan bitki çayıdır. Yeşil çaya, siyah çaya eklenerek tüketilebilir. Limonlu çayı tek başına hazırlamak için 1 tatlı kaşığı limon ve 1 tatlı kaşığı bal yeterli olur. Yeteri kadar su kaynatıldıktan sonra içine limon ve bal eklenerek karıştırılır. Limonlu çay hazırlanışı bu kadar basit, bal eridikten sonra içilebilir.

Farklı bir yöntem ise, limon kabuğu kullanarak limonlu çay hazırlamaktır. Yarım limon kabuğu 1 bardak sıcak suya eklenerek 10 dakika demlenir. Yine bal ile tatlandırılarak içilebilir. Özellikle sabahları kahvaltıdan önce içilirse metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı etkisinden yararlanılabilir.

Limonlu Çayın Yan Etkileri

Limonlu çay, böbrek, mide yanması ve safra kesesinde problem olan kişiler tarafından içilmemelidir. Çok fazla limonlu çay içmek diş minelerine zarar verebilir. Her limonlu çay tüketiminden sonra dişlerin fırçalanması olası yan etkileri azaltır.

]]>
Filiz Çay https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/filiz-cay.html Sat, 10 Nov 2018 21:37:25 +0000 Filiz Çay; Filiz çay, genel olarak ülkemizde çay üretimi yapılan işletmelerin damak tatlarına göre hem satış hemde farklılık oluşturulması amacıyla gerçekleştirdikleri stratejik pazarlama yöntemlerinden biridir. Genel olara Filiz Çay; Filiz çay, genel olarak ülkemizde çay üretimi yapılan işletmelerin damak tatlarına göre hem satış hemde farklılık oluşturulması amacıyla gerçekleştirdikleri stratejik pazarlama yöntemlerinden biridir. Genel olarak çay bitkisinin farklı bölümleri mevcuttur. Nasıl ki bir meyve de tatlı kısımları daha çok veya ekşi kısımları daha yoğun bölümler gibi çayda da farklı tatlardan oluşan kısımlar mevcuttur. Ve her üründe olduğu gibi çayda da kalite olarak gruplara ayrılmaktadır. Günümüzde Çaykur Rize çayları geçmiş zamanlara oranla piyasada bulunan diğer marka çayların rekabet olarak gerisinde kalmamak için Çaykur Rize çayı da farklı çeşitler piyasaya sunarak çeşitlik kazanmayı sağlamaktadır. Filiz çayıda bu çeşitlerin arasında ülkemizde Çaykurun ürünleri arasında en çok tüketilen çayı arasındadır. Bundan dolayı, filiz çayını gruplandırmalar da diğer çaylarda olduğu gibi iki farklı şekilde sınıflandırılmaktadır. Birinci damak tadı olarak diğeri ise kalite ve kaliteye bağlı olarak tüketim oranıdır. Bizde sizler için filiz çayını damak tadı ve kalite olarak iki başlık altında açıklamaya çalışacak olursak;

Filiz Çayı Damak Tadı; Filiz çayı damak tadı olarak bir çok kimsenin tutkunu olduğu fakat çaykur turist çayı ve çaykurun tiryakisi gibi çok fazla tüketilmemektedir. Filiz çay genel olarak belli kimselerin kullandıkları ve beğenenlerin diğer çayları asla içmediği çay olarak gösterilmektedir. Bir nevi bağımlılık yaptığından bir çok kimse tarafından efsane olarak gösterilmektedir. Damak tadı için ise çok ağır olmamakla birlikte çaydanlıkların ebatlarına orantılı olarak atılarak demlendiği takdirde oldukça hoş bir tadı ve rengi bulunmaktadır. Rengi olarak çaykur altınbaştan sonra en kırmızıya yakın çay olarak gösterilmektedir. Çaykurun diğer çaylarına oranla daha çok kişisel çay olarak belirtilebilir. Çünkü herkesin damak tadına hitap eden bir ürün değildir. Bundan dolayı, filiz çayının tutkunları asla başka çay içmedikleri gibi diğer çayları tüketenler içinde faklı olarak damak tatlarına hitap etmeyebilir. Bundan dolayı, bu çayı genel olarak iş yerlerinde veya misafirleri çok olan ailelerin kullanmadıklarını belirtmekte fayda vardır. Fakat kişisel olarak içilecek ise, iş yeri için veya çok misafirleriniz yok ise, aynı zamanda damak tadınıza hitap ettiğinde sizin için ideal olan çay diyebiliriz. Beğendiğiniz takdirde zaten istesenizde bu çaydan vaz geçemeyeceksiniz. Hatta tutkunu bile olabilirsiniz.

Filiz Çay
Filiz Çayı Kalite; Filiz çayı kalite olarak ise ikinci sınıf olarak üretilmekte olan çay çeşididir. Nitekim, çaykur çay işletmesi çaylarını sınıfsal olarak üretmektedir. ikinci kalite olarak çıkartıkları filiz çayı ise fiyat olarak çaykur tiryaki ve turist çayı sınıflandırmaların çok az bir fark ile ucuz fakat ilk sırada yer alan kalite ile fiyat olarak ilk sırada yer alan çaykur altınbaş çayının çok gerisindedir. Maddi gelir olarak orta düzeyli aileler için kullanılmakta olan filiz çayı aynı orantıda kalite olarak ise orta düzeyli kaliteli çayların orta seviyesinde çay olarak gösterilmektedir. Ülkemizde çay satışları sıralamasında filiz çayı kendini 4. sırada bulmaktadır. Birinciliği çaykur turist çayı ardından çaykur tiryaki, çaykur altınbaştan sonra 4. sırada ise filiz çayı satış olarak yer bularak tüketilmektedir. Belirtmek gerekirse filiz çayını kullananların bir çoğu aynı zamanda çaykur tomurcuk çayı ile harmanlanarak ikisini birlikte tüketmektedirler.

]]>
Yağ Yakıcı Çay https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/yag-yakici-cay.html Sun, 11 Nov 2018 07:31:48 +0000 Yağ yakıcı çay, bitkisel içerikli çayların kilo vermeye yardımcı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ancak bitkisel çaylar tek başına kilo vermek için yeterli olmaz. Beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeden Yağ yakıcı çay, bitkisel içerikli çayların kilo vermeye yardımcı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ancak bitkisel çaylar tek başına kilo vermek için yeterli olmaz. Beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeden ve egzersiz yapmadan zayıflamak mümkün olmaz. Ancak bitkisel yani yağ yakıcı çaylar uygun bir diyete ve egzersize eklendiğinde yağ yakımı sağlayabilir. Bazı bitki çayları öğünler arasında içilerek açlığı bastırırken, bazı çayların yağ yakıcı özelliği, bazı çaylarından metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Bazı bitki çayları direkt yağ hücrelerine etki eder ve vücutta yağ birikimini önler. Ayrıca var olan yağların vücuttan hızla atılmasına yardımcı olur.

Yağ Yakıcı Çaylar

Yağ yakıcı çay, zayıflamak isteyen kişilerin yaygın bir şekilde diyet programına eklemesi gereken çaylardır. Bu çaylar sayesinde vücutta yağ yakımı gerçekleşerek hem bölgesel zayıflama sağlanabilir hem de kilo kaybı yaşanabilir. Yağ yakımı gerçekleştirebilmek için bitki çayı içilecekse aşırıya kaçılmamalıdır. Ayrıca tansiyon, şeker, kolesterol ve depresyon gibi rahatsızlıklardan dolayı ilaç kullanılıyorsa yine yağ yakıcı çaylar içilmeden önce doktora mutlaka danışılmalıdır. Çünkü bu tarz ilaçlar bitki çayları ile etkileşime girerek ilaçların etkisini arttırabilir ya da azaltabilir.

Yeşil Çay: Yağ yakımı için en sık kullanılan bitkisel çaylardan biridir. Bilindik siyah çay ile aynı bitkinin yapraklarından elde edilen yeşil çay, siyah çaydan daha az işleme tabi tutulmakta ve bu sayede faydalarını kaybetmemektedir. Yeşil çay tüketildiği zaman vücut sıcaklığını arttırarak metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. bu sayede yakılan kalori miktarı artarak yağ yakımı gerçekleşir.

Yağ Yakıcı Çay

Oolong Çay: Oolong çay yine bir çay bitkisidir ve yeşil çaydan daha farklı işlemlere tabi tutulur. Çayın tüketilen yağın sindirilmesini kolaylaştırarak vücutta toplanmasını önler. Daha çok kolesterol ve diyabet hastalarına önerilen bir bitki çayıdır. Mineraller bakımından iyi bir kaynak olan çay öğünler arası tüketildiğinde tokluk süresini uzatır.

Hibiskus Çayı: Bitki çayı karbonhidrat ve nişastanın sindirim anında parçalanmasına yardımcı olur. Dolayısı ile kilo vermeye yardımcıdır. Kilo vermek ve vücudundaki fazla yağlardan kurtulmak isteyenlerin diyetine ekleyebileceği bir bitki çayıdır.

Acı Biber Çayı: Kırmızı biber ve Arnavut biberi kullanılarak elde edilen bitki çayı metabolizmanın aktif bir şekilde çalışmasını ve yağ yakımını sağlar. Bu etkilerinden dolayı çoğu bitkisel zayıflama ürünü içerisinde kullanılır. Acı biberin içerisinde bulunan capsinoid adlı madde vücut ısısını arttırarak yakılan kalori oranını çoğaltır. Fakat mide ile alakalı problem yaşayan kişiler için uygun bir bitki çayı değildir. Aynı şekilde hamilelik ve emzirme süreci içinde uygun değildir.

Yağ Yakıcı Çay Tarifi

Malzemeler

 • 10 adet tomucuk karabiber
 • 1 tane elma
 • 1 tane limon
 • 1 tane kabuk tarçın
 • 4 tane karanfil
 • Yarım tatlı kaşığı biberiye
 • 1 litre su
 • 1 poşet yeşil çay

Hazırlanışı: Limon ve elma yıkandıktan sonra dilimlenerek demliğe alınır. Ardından diğer malzemeler demliğe eklenir ve üzerine 1 litre su ilave edilir. Kısık ateşte 8-10 dakika kadar kaynatılarak ocaktan alınır. 5 dakika kadar demlendikten sonra içilmeye başlanabilir. Hazırlanan yağ yakıcı çayın bir günde içilmesi gerekir. Eğer hepsi bir günde içilemiyorsa sabahları kahvaltıdan önce ve akşam yemeğinden önce 1 fincan içilerek de vücutta yağ yakımı sağlanabilir.

]]>
Yeşil Çay Nasıl Demlenir https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/yesil-cay-nasil-demlenir.html Sun, 11 Nov 2018 17:22:19 +0000 Yeşil Çay Nasıl Demlenir, Yeşil çay da tıpkı siyah çay ile aynı bitkiden elde edilmiştir. Siyah çayın yaprakları yavaş yavaş kurutulurken yeşil çay yaprakları ise toplanır toplanmaz kurutulur.siyah çay kurutulurken oksijenl Yeşil Çay Nasıl Demlenir, Yeşil çay da tıpkı siyah çay ile aynı bitkiden elde edilmiştir. Siyah çayın yaprakları yavaş yavaş kurutulurken yeşil çay yaprakları ise toplanır toplanmaz kurutulur.siyah çay kurutulurken oksijenle tepkimeye girer, yeşil çayın ise tepkimeye girmesine izin verilmez. Her iki çayda da kafein vardır ama yeşil çayınki daha azdır. Yeşil çay daha az işlem gördüğü için antioksidan özelliği vardır. Yeşil çayda tıpkı siyah çay gibi demlenilerk içilir. Siyah çaydan daha faydalıdır.

Yeşil cay nasıl demlenir;
Diğer çaylar yaptığımız gibi su kaynayı kaynamaz konulmaz bir iki dakika kaynar suda bekletildikten sonra konulur. Yeşil çayı eğer bir fincan içecekseniz bir çay kaşığı koymanız yeterli olacaktır. Suyun çok kaynar olmamasına dikkat edin. Yeşil çayın demlenme süresi 4-5 dakikadır. Eğer daha uzun demlerseniz acımsı bir tadı olur. Yeşil çaya şeker konmaz ama bal ile tatlandırarak içebilirsiniz. Yeşil çay yemeklerin üzerine içilmemelidir. Aç karnına içilirse daha faydalı olur. Günde en fazla 2-3 bardak içilmelidir. Yeşil çay asla aşırı sıcak içilmemelidir. Antioksidan içerdiği için yemek borusu kaserini hızlandırabilir. Bunların yanı sıra birçok faydası vardır.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir
Yeşil çayın faydaları:
 • Yeşil çay kalp hastalıklarına iyi gelir.
 • Yağ yakıcı özelliği vardır. Zayıflamada yardımcı olur.
 • Şeker seviyesini düzenler diyabete faydası olur.
 • Yeşil çayın içerdiği antioksidan bakteri ve enfeksiyonrı öldürür ve dış çürüğüne, diş sorunlarına yardımcı olur.
 • Cilt kırışıklarını ve cildin yaşlanmasını geciktirir.
 • Ağız kokusunu önler.
 • Damar sertliğinden korur. Kılcak damarları büzerek ödem oluşmasını önler.
 • Sigara kullanımın da toksit etkisini azaltıyor.
 • Kemik erimesini engelliyor
 • Deriyi besler. Deri kanserini önler.
 • Mide ve bağırsak problemlerini hafifletir.
 • Kan damarları güçlendirir.
 • Grip vürüslerini öldürür.
 • Hücre yenileme özelliğine sahiptir.
 • Migrene iyi gelir.
]]>
Çay Kaç Kalori https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/cay-kac-kalori.html Mon, 12 Nov 2018 08:53:24 +0000 Çay kaç kalori, ne içtiğimiz; ne yediğimiz ve ne denli yediğimiz denli mühimdir, zira beden ağırlığımızın tahmini %60'ı sudan meydana gelmektedir. Aşağı Yukarı bir birey yaktığı her kalori amaçlı tahmini 1mlt suya gere Çay kaç kalori, ne içtiğimiz; ne yediğimiz ve ne denli yediğimiz denli mühimdir, zira beden ağırlığımızın tahmini %60'ı sudan meydana gelmektedir. Aşağı Yukarı bir birey yaktığı her kalori amaçlı tahmini 1mlt suya gereksinim duyar; başka bir deyişle bir gün içerisinde 2000 kalorilik bir rejim amaçlı tahmini 8-10 bardak su içilmelidir. 

Bir insan olarak da anında hemen günlük kara çay içiyoruz. Sabahları kahvaltıda içiyoruz, öğlen ve akşam yemekten ardından içiyoruz, komşuya gittiğimizde, komşu geldiğinde, iş yerinde sehpa başına geçtiğimizde içiyoruz. İçiyoruz da içiyoruz. Peki çay kaç kaloridir Çay dükkanı ekibi sizin amaçlı araştırdı. Çayı şekersiz içenler bu konuyla alakalı talihli zira çayda kalori yok. Tek çayı şekerli içenler bir küp şekeri tahmini 20 kaloriden hesaplayabilirler. Kilo almak istemeyenler çay içerken yakınında yenilen şeylere de ilgi etmelidirler. Söz gelişi çayın yakınında yenilen bir susamlı simit tahmini 260 kaloridir ve 260 kaloriyi yakmak amaçlı yaklaşık saat süresince dik tempoda yürümek gereklidir. Gün içinde hiçbir fizyolojik etkinlik yapmasak bile; hararet nihai derece uyumlu bir düzeyde olduğunda cildimiz, soluğumuz, idrar ve dışkımız yöntemiyle bir,89 litre sıvı/akışkan kaybederiz. Bedeninize hakikat bağlamda egzersiz yaptırdığınızda ise; saatte 0,95 litre sıvı/akışkan kaybederiz; bu miktarlar havaların ısınmasıyla artar. Çay, dünya üstünde sudan ardından en çok fazla miktarda tüketilen içecektir ve birey başına tüketimin senede aşağı yukarı 40L meydana geldiği belirtilmektedir (Sumpio B.A. ve ark. 2006). Birey başına 2966gr/yıl çay kullanımı yapılmış olan ülkemizde sıhhatli ve balanslı bir diyetin yakınında gün içerisinde 5-6 fincan çay tüketiminin sıhhat üzerine negatif bir etki oluşturmayacağı, müzmin hastalık risklerinin azaltılmasında ve tipik bir zindelik kazanmaya destekçi olacağı tipik kabuldür (Fisunoğlu M, Besler H.T. 2008). Çay tüketiminde mühim bir puan ise şeker kullanılmasıdır. Küçük bir hesap; her çayına 2 şeker ve gün içerisinde 10 fincan çay içen birisi, gün içerisinde 20 küp şeker haftada ise 140 tane (regl) küp şeker tüketmiş oluyor.  

Çay Kaç Kalori
Çay Tahlili Neticeleri 
İsviçre yapılmış olan ve çok fazla miktarda mühim bilgiler içerir çay ile ilintili bir denetim geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Toplamında 50 ülkenin çay tüketimlerini çözümleme eden Bilim insanları dünya çapında en çok miktarda çay tüketen ülkeleri sıraladı. Bunun Için yönelik birey başına 2 kilogram kara çay kullanımı ile İrlanda en çok miktarda çay içen ülke varken İrlanda'yı İngiltere ve ülkemiz izledi. Bununla birlikte bu ülkeler tip 2 diye deyim edilen diyabet (şeker) rahatsızlığının en az düzeyde meydana geldiği ülkeler içinde koltuk aldılar. Yeniden çay tüketimleri fazla miktarda meydana gelen ülkelerde obezite oranların da diğer ülkelere nispeten ek olarak az çıktığı da edinilen bilgiler içinde. Ama çay ile bu 2 hastalık dışındaki diğer yaygın sıhhat sorunları içinde tam ve kuvvetli bir ilişki saptama edilebilmiş değil. 

Çaya Limon Sıkmak 
Bazı uzmanların görüşü limonun içerdiği kimi enzimlerin çayın bedendeki demir miktarına meydana gelen negatif tesirini engellediği amaçlı çok fazla miktarda gerçek ve faydalı bir kullanım tarzı meydana geldiği istikametinde.  Bununla  birlikte bir başka tespite yönelik çaya ilave eden bir parça limon hem bir gündelik C vitamini ihtiyacımızı gidermeye katkı sağladığı hem bir de çayın içerisindeki antioksidanların vücuda emilimini arttırdığı amaçlı de bu kullanım tarzı öneri edilmekte. 
]]>
Papatya Çayı Faydaları https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/papatya-cayi-faydalari.html Mon, 12 Nov 2018 12:47:52 +0000 Papatya çayı faydaları, Son birkaç yıldır siyah çay ve yeşil çaydan sonra en çok tercih edilen çay türü papatya çayıdır. İlkbahar aylarının gelmesi ile birlikte çayırlarda, yol kenarlarında beyaz çiçekler aça
Papatya çayı faydaları, Son birkaç yıldır siyah çay ve yeşil çaydan sonra en çok tercih edilen çay türü papatya çayıdır. İlkbahar aylarının gelmesi ile birlikte çayırlarda, yol kenarlarında beyaz çiçekler açan papatya bileşikgiller familyasındandır. Boyu 25 cm kadar uzanabiliyor. Bir yıllık otsu bitkisidir. İnce parçalı beyaz yapraklı sapsızdır. Papatya hafif ve hoş kokulu oluyor ve içerisinde acı madde, glikozitler ile tanen bulunuyor. Yaz aylarında toplanarak kuru, havadar ve gölge bir yerde de kurutuluyor. İki çeşit papatya vardır. Alman (german chamomile) papatyası ve sonra en çok rastlanan diğer papatya türü ise Roma (Roman chamomile) papatyasıdır.

Papatya çayı çok etkili bir anti bakteriyeldir. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirir ve kış aylarında olan hastalıkları yani soğuk algınlığı, öksürük giderici, nezle, grip gibi hastalıklardan koruyor. Çocuklar içinde faydalıdır. Papatya çayının yardımı ile kış aylarını daha rahat geçmesini sağlar.

Papatya çayı sinirleri ve stresi yatıştırıyor. Vücuda rahatlık veriyor ve ağrı dindirici özelliği bulunuyor. Papatya çayı vücut ısısını artırarak terletiyor. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların kısa süre içerisinde tedavi edilmesini sağlıyor. Papatya çayı, hazımsızlığı gideriyor, bağırsak gazlarını ve idrarı söktürüyor. Mikrop öldürücü içeriği ile ağız yaralarına iyi geliyor, boğaz ve bademcik iltihaplarının tedavi edilmesinde, diş eti problemlerinin giderilmesinde kullanılıyor. Adet düzensizliklerinin giderilmesine de yardımcı oluyor. Kadınların adet dönemlerinde ki sancılarının azaltılması ve giderilmesinde oldukça etkili oluyor 

Papatya Çayı Faydaları
Papatya çayı, papatya bitkisinin toplanarak kurutulmuş bitkilerinin kaynatılarak demlenmesi ile hazırlanıyor. Vücuda rahatlık vermesi ile kişinin soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarla mücadele etmesi için bağışıklık sistemini destekliyor. Ayrıca kişilerin papatya çayını düzenli olarak içilirse bu hastalıklara yakalanma riskini de azaltıyor. Yine düzenli olarak içilirse papatya bağışıklık sisteminin etkin bir şekilde virüslerle mücadele etmesini sağlıyor.
 • Uyku bozuklukları tedavisinde kullanılıyor.
 • Romatizmal rahatsızlıkları için kullanılıyor.
 • Deri döküntüsüne yol açan cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletiyor.
 • Yemeklerden sonra sindirime yardımcı olarak kullanılıyor.
 • Gastrit ve ülseratif kolit tedavisinde kullanılıyor.
 • Sabah bulantılarını hafifletir.
 • Alerji belirtilerini azaltır.
 • Stresi azaltır ve sakinleştirir.
 • Mide kasılmasını engeller.
 • Kaygıyı azaltır ve genel bir rahatlama sağlıyor.
 • Bağırsak sorunlarını gideriyor.
 • Bağırsak iltihaplarını tedavisinde yardımcı olarak kullanılıyor.
 • Kasları gevşetiyor ve krampları azaltıyor.
 • Bağırsak hareketlerini artırır.
 • Diş eti hastalıklarını önlüyor ve ağız iltihaplarını iyileştiriyor.
 • Karaciğeri çalıştırıyor. 
 • Boğaz ağrısını alır.
 • Adet dönemi kasılmalarını hafifletiyor.
 • Sırt ve bel ağrılarını hafifletiyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Apse tedavisinde gargara suyu olarak kullanılıyor.
Papatya çayı tüm dünya genelinde çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde en çok kullanılanlar bitkisel çaylar arasında yer alıyor. Papatyada fosfor içeriği ile kemiklerin güçlendirilmesinden kaygıyı gibi ruhsal sorunlara, antioksidan etkisiyle kanserle mücadele ediyor ve sinir sistemi sağlığının korunmasına kadar çok rahatsızlıklara faydalıdır. 

Papatya çayı cilt sağlığına faydaları:
Çok etkili bir antioksidan olan papatya çayı cildi temizliyor ve nemlendirir. Papatya cilt bakımında kozmetik ürünlerinde kullanılıyor. Bu özelliğinde dolayı günlük bir fincan papatya çayı cilt sağlığını korumak için önemlidir. Bunun yanında cildin beyazlamasını]]> Kış Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/kis-cayi.html Mon, 12 Nov 2018 16:38:54 +0000 Kış çayı, Kış günlerinin yaklaşmasıyla beraber kış hastalıkların birebir gelecek kış çayı da önem kazandı. Bu çay soğuk havalarda içimizi ısıtır ve grip, nezle gibi kış hastalıklarına karşı koruma sağlayan i Kış çayı, Kış günlerinin yaklaşmasıyla beraber kış hastalıkların birebir gelecek kış çayı da önem kazandı. Bu çay soğuk havalarda içimizi ısıtır ve grip, nezle gibi kış hastalıklarına karşı koruma sağlayan içerisinde birçok faydalı bitkiyi bulunduran şifa kaynağı bir çaydır. Özellikle kış çayı bu tip rahatsızlıklara yakalanmadan önce içilsin ki vücut direncini artırıp hastalıkları önlesin. Bu şifalı çayın içerisinde birçok bitki ve baharat bulunmaktadır, bu malzemeleri baharatçılardan kolaylıkla elde edip kış çayını hazırlayabiliriz.

Kış çayının tarifi

 • 2 veya 3 çorba kaşığı kuşburnu
 • 1 çorba kaşığı ada çayı
 • 3 çorba kaşığı ıhlamur
 • 3-4 adet okaliptüs yaprağı
 • 1 tane kabuk tarçın
 • 5 veya 6 adet karanfil
 • 1 adet elmanın kabuğu
 • 5-6 tane papatya
 • 2 adet taze zencefil
 • 1 çorba kaşığı hibiskus
Bütün bu malzemeleri derin bir kapta karıştırırken, aynı zamanda bir demlikte de su kaynatıyoruz. Daha sonra kaynatmış olduğumuz sıcak sudan bir bardak alıp içerisine hazırlamış olduğumuz bitki karışımından bir tatlı kaşığı ilave ediyoruz. Hazırladığımız bu karışımı 5 dakika kadar sıcak suda demlenmesi için bekletiyoruz, demlendikten sonra süzerek fincana alıyoruz ve içine bir tatlı kaşığı bal ve biraz da limon ilave ediyoruz. Kış çayımız içmeye hazırdır. Afiyet olsun.

Kış çayının faydaları

Kış çayı birçok şifalı bitkinin karışımından oluştuğu için faydaları saymakla bitmez, birçok hastalığa karşı vücudu koruma özelliği vardır. Bu faydalardan bazılarını söyleyelim.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklara çok çabuk yakalanmayı önler.
 • Grip, nezle, sinüzit ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına karşı çok iyi şifa kaynağıdır ve bu hastalıklara yakalanmadan öncede bu çayı tüketirsek bu hastalıkları önler.
 • Bağırsaklarda oluşan problemlere ve karın ağrısına iyi gelir.
 • Burun akıntısını önler.
 • Halsizliğe ve yorgunluğa iyi gelip vücudu dinç tutar.
 • Unutkanlığa iyi gelir.
 • Rahatlatıcı ve sakinleştiricidir.
 • Balgam söktürür böylece akciğerleri rahatlatır.
 • Öksürük, boğaz ağrısı ve göğüs ağrısına iyi gelir.
 • Gaz giderici özelliği vardır.
 • Romatizmanın neden olduğu kemik ağrılarına iyi gelir.
 • Ağrı kesici özelliğe sahiptir.
 • Bronşite karşı faydalıdır.
Faydalarını saymakla bitiremediğimiz bu şifa kaynağı çayın malzemelerini kolayca bulabiliriz. Bu malzemelere isteğimize göre havlıcan etkileyerek daha da etkisini artırabiliriz.]]>
Goji Berry Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/goji-berry-cayi.html Mon, 12 Nov 2018 23:19:37 +0000 Goji berry çayı, Ülkemizde son zamanlarda sıkça tüketilmeye başlanan ve ülkemizde kurt üzümü olarak bilinen goji meyvesi oldukça lezzetli olduğu kadar çokta şifalı olduğu da bilinmektedir. Tadı yaban mersinine benzeyen go Goji berry çayı, Ülkemizde son zamanlarda sıkça tüketilmeye başlanan ve ülkemizde kurt üzümü olarak bilinen goji meyvesi oldukça lezzetli olduğu kadar çokta şifalı olduğu da bilinmektedir. Tadı yaban mersinine benzeyen goji meyvesinin rengi de kiraz gibi koyu kırmızıdır. Bu meyve çok tatlı ve sulu olduğu için çay olarak da tüketilebilmektedir. Bu şifalı meyve ülkemizde yetişmemekle birlikte Çin'den ithal edilmektedir. Goji meyvesini satın alırken hijyenik olması açısından açık tezgahlardan almak yerine vakumlu paketlerde ya da ambalajlı şekilde alınması gereklidir. Saklarken de dikkat edilmesi gereken husus kapalı ve cam kavanozlarda olmasına dikkat etmeliyiz. Goji meyvesini hem elde yenebilir hem de çay olarak tüketilebilen çok şifalı bir meyvedir.

Goji berry çayının faydaları

 • Vücuda enerji vererek vücut direncini artırır.
 • Eğer ameliyat geçirilmiş ise ameliyatın ardından oluşan yorgunluk hissini giderir.
 • Kötü kolestrole karşı iyi gelir.
 • Kan şekerini düzenleme özelliği vardır.
 • İçeriğindeki yirmi bir adet vitamin ve mineral sayesinde kişiyi sürekli canlı tutar.
 • Bol miktarda C, B1, B2 ve E vitamini içermektedir.
 • Goji çayı sakinlik verme özelliği sayesinde de uykusuzluk problemi olanlara birebirdir.
 • Çok fazla antioksidan içeren bir meyve olduğu için vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olur.
 • Sindirim sistemini ve bağırsakları düzenlediği için goji çayı kilo vermeye yardımcı olur.
 • Ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlığı olan olan hastalara iyi gelir.
 • Hamileliğin ilk 2-3 ayında meydan gelen bulantıları geçirme özelliği vardır.
 • Ciltte meydana gelen rahatsızlıklarda iltihaplanma, lekelenme ve özellikle sedef hastalığı olanlara karşı doğal tedavi edici özelliği vardır.
 • Kandaki trombosit sayısını arttırma özelliğinden dolayı çok iyi kan yapıcıdır.
Goji Berry ÇayıGoji berry çayı nasıl demlenir
2-3 yemek kaşığı kadar goji meyvesi kaynatmış olduğumuz suya atılır. Beş dakika kadar daha kaynatmaya devam edilir. Ama kısık ateşte kaynatılıp demlenmesi sağlanır. Demlenen çayımız meyveleri süzülerek servis yapılır. Ayrıca goji meyveleri çok şifalı ve değerli olduğu için suda kaynayınca şişen meyveleri atmayıp buzdolabının buzluğunda soğutarak sade olarak yiyebiliriz. Birde gaji çayı yazın serinlikte vermesi için soğuk maden suyuyla karıştırılıp da tüketilebilir. Hazırladığımız bu çayı buzdolabında da bekletip soğuk olarak da tüketirsek ferahlatıcı etki verir. Dikkat edilmesi gereken husus yan etkisi olmadığı bilinmekte fakat günde 3 bardaktan fazla tüketilmemelidir.
]]>
Kaçak Çay https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/kacak-cay.html Tue, 13 Nov 2018 08:57:36 +0000 Kaçak Çay, başta Sırilanka, Irak, Suriye ve İran'dan olmak üzere senelerden beri Türkiye'ye kaçak yöntemlerle gelerek ismini duyuran bir lezzetin hikayesi, Kaçak çay bununla birlikte bir tarihin hikayesi. Kaçak yöntemlerle ge Kaçak Çay, başta Sırilanka, Irak, Suriye ve İran'dan olmak üzere senelerden beri Türkiye'ye kaçak yöntemlerle gelerek ismini duyuran bir lezzetin hikayesi, Kaçak çay bununla birlikte bir tarihin hikayesi. Kaçak yöntemlerle geldiği amaçlı adı kaçak çay olarak kalan dökme çaylar ithalat ve resmi yollardan geliyor olsa da adı yeniden de kaçak çay İthal yöntemiyle gelen bu çay Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesinin büyük bir çoğunluğunda kullanılıyor. Doğu'da kaynayan her demlik, kaçak çayla tanışıyor. Kaçak çayın lezzetine alışamayanlar ya da zor bulanlar ise kaçak çayı Rize çayıyla karıştırma yöntemine gidiyor. Çay sofralarda bir lezzet olmanın yanında tarihin ve kültüründe en mühim unsurlarındandır.  

Doğu kısmında bilhassa Diyarbakır'da evlerimize, iş yerlerimize rastgele bir biçimde ziyaretimize gelen kişiye çay içirmek çok mühimdir. Çay konuk ağırlamanın olmazsa olmazlarındandır. Bunun içindir ki konuk eden kişi misafirini çay içirmeden bırakmaz. Çayın kültürünün yanında tarihi ise şöyledir; Birinci Dünya Savaşı'nın sonlarına gerçek Enver Paşa Batum'a iki tümen asker göndermiş, o sıralarda Rusya'da 1917 Ekim Devrimi patlayınca Ankara'yla Moskova içinde anlaşma imzalanmış, askerler de geri çekilmişti. Bir zaman Batum'da yaşayıp oradaki çay bahçelerini gören askerler Rize'ye döndüklerinde gördüklerini anlatınca, 'Burada da çay yetişir mi' Tartışması başlamıştı. Esasında bundan önce Batum'a giden bir takım bireyler eşliğinde getirdikleri tohumları ekip çaycılıkla uğraşmışlardı ancak fazla yaygın olmamış. 1923'ten sonra devlet Rize çayına özel önem vermiş ve çay Türkiye'nin kendi çayı olarak gittikçe yaygınlaşmıştır. 

Kaçak Çay
Kaçak Çay Nasıl Güzel Demlenir

Büyük bir çaydanlığa su doldurulur ve ocağa konur. Aynı zamanda küçük çaydanlığın (demlik) içerisine de yeterli çay konulur. (Çayın kalitesi önemli!) Hafif ılımış olan büyük çaydanlıktaki su ile küçük çaydanlığa koyulmuş olan çay güzelce yıkanır. Küçük çaydanlık ocak üstündeki büyük çaydanlığın üzerine hafif eğik olarak konur ve küçük çaydanlığın kapağı da hafif eğik şekilde üzerine koyulur. Büyük çaydanlıktaki suyun 3 dakika kaynaması beklenir. Sonra ocaktan alınıp fokurdaması geçinceye dek bekletilir. İleri ki zamanlarda küçük çaydanlıktaki rutubetli çayın üstünde gezdirilerek küçük çaydanlık doldurulur. Büyük çaydanlığa su ilave edilerek bir daha ocak üzerine konur. Küçük çaydanlık da onun üzerine konur ve küçük çaydanlığın kapağı yeniden hafif eğik bırakılarak ocak belli bir süre kısılır. Büyük çaydanlık kaynadığında çay da demini almak üzeredir. Bir süre bekledikten sonra bardaklar da sıcak su ile çalkalandıktan sonra afiyetle demini güzel almış bir çay içilebilir.
]]>
Elma Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/elma-cayi.html Wed, 14 Nov 2018 08:28:33 +0000 Elma çayı, aromalı sıcak içeceklerden en çok tercih edilen çay çeşitlerindendir. Özellikle kış aylarında ve zayıflamak için tüketilebilecek pratik bir meyve çayıdır. Hazır satılan sallama formunda olan çayl Elma çayı, aromalı sıcak içeceklerden en çok tercih edilen çay çeşitlerindendir. Özellikle kış aylarında ve zayıflamak için tüketilebilecek pratik bir meyve çayıdır. Hazır satılan sallama formunda olan çayların dışında doğal olarak da evde yapılabilir. Taze meyve tüketiminde soyulan kabukları atmayarak da elma çayı yapılabilir. Soyulan elmaların kabukları atılmayıp günlük olarak kaynatılır. Yahut biriktirilip kurutulur. Daha sonra; istenildiği zaman elma çayı olarak kaynatılır. Elma çayı, sadece elma kabuklarıyla yapıldığı gibi sair bitki ve meyvelerle  de yapılabilir. Özellikle kış aylarında portakal, limon  ve karabiberle kaynatılan çayın soğuk algınlığına faydası vardır.

Elma çayı için gerekli malzemeler:

 • 3 tane büyük elma
 • 1 tane limon yahut  portakal
 • 4 adet karanfil
 • 1  tane çubuk tarçın
 • 4  tane çekirdek karabiber
 • 2 yemek kaşığı esmer şeker
 • Bir tutam ıhlamur
 •  2 lt. su

Elma çayının hazırlanışı:

Meyveler temizce yıkanır.  Kabuklarıyla birlikte pişirileceği için sirkeli suda bekletmekte fayda vardır. Elmalar, portakal veya limon 4 parçaya bölünür. Bir tencerenin içine  2 litre su konur kaynatılır. Kaynayan suya elma, portakal, ıhmalmur, karabiber ve tarçın atılır. tercihe göre şekerde ilave edilir. Meyveler yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Daha sonra bir süzgeç yardımıyla elmaların suyu süzülüp ister sıcak ister soğuk olarak tüketilir.

Elma Çayı

Elma çayının faydaları:

Elmanın  besin değeri  yüksektir. Bunun dışında nefes darlığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.  Lifli olduğu için sindirim sistemine katkısı vardır. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımı olur. Karaciğer  rahatsızlığı olan ve şeker hastaları doktorları tarafından herhangi bir yasak konulmamışsa elma çayından tüketebilirler. Elmanın  yatıştırıcı özelliği  sayesinde yatmadan önce elma çayı içilmesi rahat bir uyku verir. Soğuk algınlıklarında öksürüğe iyi gelir. Elma kabuğu A ve C vitamini olarak oldukça zengindir. Aromasının hoşluğunu da hesaba katarsak  diğer  tüketilen çayları tatlandırmak içinde kullanılabilir.

]]>
Zayıflama Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/zayiflama-cayi.html Thu, 15 Nov 2018 07:14:30 +0000 Zayıflama çayı, fazla kilolarından şikayeti olan, özellikle kadınların ilk başvurduğu yöntem zayıflama çayıdır. Zayıflama çayları kilo kontrolü sağlayanlara yardımcı olan, metabolizmayı hızlandıran ya da y Zayıflama çayı, fazla kilolarından şikayeti olan, özellikle kadınların ilk başvurduğu yöntem zayıflama çayıdır. Zayıflama çayları kilo kontrolü sağlayanlara yardımcı olan, metabolizmayı hızlandıran ya da yağ yakımına yardımcı olan çeşitler olarak ayrılabilir. Zayıflama çayı pek çok marka altında aktarlarda, internet sitelerinde hatta marketlerde bile satışa sunulmaktadır. Ancak tüketilen çayın içeriği, vücudu vermiş olduğu yan etkiler bilinerek bilinçli bir şekilde tüketilmelidir. Çünkü bazı zayıflama çayı olarak satışa sunulan çaylar vücuda yarardan çok zarar verebilir. Haftada 3-5 kilo verdirecek nitelikte mucize bir zayıflama çayı yoktur. Satın alınan zayıflama çayları belki kişinin kilo vermesine farklı yollardan yardımcı olabilir. Örneğin vücutta biriken fazla suyun atılmasına yardımcı olarak kilo verme efekti sağlanabilir. Bazı zayıflama çayları da metabolizmayı hızlandırarak yakılan kalori miktarını arttırabilir. Zayıflama çayları direkt olarak zayıflamayı değil, zayıflama sürecinde kilo vermeyi kolaylaştırır.

Kişinin zayıflamak için ilk olarak sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz uygulaması gerekir. Bu aşamada zayıflama çaylarından destek alınabilir. Bu durumda zayıflama çaylarının zararlarının olduğu da unutulmamalıdır. Satın alınan zayıflama çayının mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı olması ve içeriğinde bulunan maddelerin bilinmesi gerekir. Farklı hastalıklar nedeniyle düzenli ilaç kullanan kişiler zayıflama çayı kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır.

Zayıflama Çayı

Yeşil Çay: Yeşil çay zayıflama adına destek verecek olan hemen her diyet listesinde yer almaktadır. Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan antioksidan vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Kafein içeriğiyle vücudun kaybettiği enerjiyi tekrar yerine koyar. Kafein içerikli bir zayıflama çayı olduğundan uykusuzluğa yol açabilir. Bu nedenle tüketimi gece geç saatlerde olmamalıdır. Yeşil çay süt ya da şeker ilave edilerek tüketilebilir. Gebelik ve emzirme dönemi için uygun bir zayıflama çayı değildir.

Zayıflama Çayı

Kuş Otu Çayı: Çok eski yıllardan bu güne zayıflamak amacıyla kullanılan bir bitki çayıdır. Hakkında yapılan araştırma sayısı yeterli olmasa da pek çok sağlık sorununa karşı iyi geldiği düşünülmektedir. Tahriş sorunlarına, cilt problemlerine, iltihaplı yaralara karşı iyi geldiği düşünülen kuş otu çayı çay şeklinde içilebileceği gibi salatalara da ilave edilerek tüketilebilir.

Oolong Çayı: Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile kilo verme sürecine katkıda bulunan bitki çaylarından biridir. Yemeklerin ardından içildiğinde sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.

Nane Çayı: Metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı etkisi olan nane çayı, ayrıca gaz ve şişkinliğe karşı da iyi gelir. Diyet listelerinde sıkça önerilen zayıflama çayları arasındadır. Mide bulantısı, ishal, adet ağrıları için de tüketilebilir. Nane yeşil çay ile birlikte de tüketilebilir.

Zencefil Çayı: Metabolizmayı hızlandırıcı kan şekeri seviyesini koruyucu etkisi olan zencefil çayı, öğünler arasında tüketildiğinde tokluk süresini uzatıcı etki yaratır. Sindirim problemleri ve mide sorunlarına karşı da iyi gelen bir bitki çayıdır.

Maydanoz Çayı: Çoğu diyet listesinde özellikle diyetin ilk 1 haftasında uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilen bir çaydır. Kilo verdirme özelliği olmasa da vücutta biriken fazla suyun idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Vitamin ve mineral bakımından zengin olduğu için diyetlerde kaybedilen enerji açığını kapatabilir.

Limon Otu Çayı: Zayıflama çayı olarak denenebilecek bitki çaylarından biridir. Cildi güzelleştirici ve metabolizmayı hızlandırıcı özelliği vardır. Hazırlandıktan sonra içerisine nane eklenerek içilebilir.

Karanfil Çayı: Sıcak suyu]]> Papatya Çayının Faydaları https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/papatya-cayinin-faydalari.html Thu, 15 Nov 2018 14:27:54 +0000 Papatya Çayının Faydaları, papatya, papatyagiller ailesinden olup, farklı türleri mevcuttur. Orta Avrupa'da yetişmektedir. Dişli beyaz çiçekleri, ortasındaki tomurcuk kısmı sarıdır. Çok hoş bir görünümü vardır. Türkiye' Papatya Çayının Faydaları, papatya, papatyagiller ailesinden olup, farklı türleri mevcuttur. Orta Avrupa'da yetişmektedir. Dişli beyaz çiçekleri, ortasındaki tomurcuk kısmı sarıdır. Çok hoş bir görünümü vardır. Türkiye'mizde de 50 yakın çeşidi bulunmaktadır. Anthemis türü mevcuttur. Bilinen isimleri Yabani papatya, İzmir papatyası ve beyaz papatya gibi isimleri ile anılmaktadır. Papatyanın çiçek durumu başları, çiçek açmadan önce toplanır ve gölgede kurutulur. Gölgede kurutulan papatyalardan şifalı çay elde edilir. Papatya çayının bazı türleri ve miktarı çok kullanıldığında da ciddi zehirlenmelere yol açmaktadır. Papatyanın bileşiminde uçucu yağlar, acı maddeler, rezin ve fenolik bileşikler mevcuttur. 


Papatya çayının faydalarını saymakla bitmez. Şu an dünya genelinde her gün milyon kadar kişi günde 1 bardak papatya çayı tüketmektedir. Yüzyıllardır bilim adamlarının araştırmasında tedavi edici özellikleri vardır. Başta uyku bozukluklarının tedavisinde, mide rahatsızlıklarında ve soğuk algınlığına karşı kullanılan papatya üzerine 20 yıl kadar yapılan araştırmalar geleneksel olarak kullanımının faydalarını bilimsel sonuçlarla desteklemektedir. Modern tıpta papatya bitkisinin bu kadar popülerlik kazanması üretilen pek çok ilacın içeriğinde etken bir madde olmasıdır. Ülkemizde de dünya da olduğu gibi pek çok yerde papatya denildiğinde ilk akla gelen Alman Papatyasıdır. Sağlık alanında yapılan araştırmalara göre de papatyanın sağlığa faydaları genellikle bu türe Alman Papatyasına aittir. Alman papatyasından sonra en çok kullanılan diğer papatya türü de Roma Papatyasıdır.  
Papatya çayının faydaları, sağlık alanında insanlara şifa olmuştur. Kişinin baştan ayağına kadar tüm vücuduna şifa olmuştur. 
Papatya Çayının Faydaları
 • Stresi azaltır, sakinleştirici özelliği ile sakinlik verir. 
 • Ağız iltihaplarına iyileştirirken, boğaz ağrısına da iyi gelir. 
 • Diş eti rahatsızlıklarına da iyi gelir hastalıkları önler.
 • Kasları gevşetir, krampları azaltır ve mide kasılmalarına iyi gelir.
 • Bağırsak iltihaplanması tedavisinde ve bağırsak sorunlarını giderir.
 • Genelikle sabahları aç karnına meydana gelen mide bulantılarını hafifletir. 
 • Yemeklerden sonra içildiğinde sindirime yardımcı olur.
 • Karaciğeri çalıştırmaktadır.
 • Adet dönemi sancılarını, kasılmalarını hafifletir. Sırt ve bel ağrılarına iyi gelir, rahatlatır.
 • Apse tedavisinde de gargara suyu olarak kullanılmaktadır.
Papatya çayının geçmişi Eski Mısır'a kadar dayanmaktadır.  Eski Mısır'da halk güneş tanrısı olan Ra için düzenlenen törenlerde alışkanlık haline getirilen papatya çayını kullanırlarmış. Romalılar döneminde de sık olarak tüketilen papatya çayı ayrıca hoş kokusuyla da beğenilen bir bitki olduğu için tütsü olarak da kullanılmaktadır. Antik Yunan' da ise papatya çayı güneş çarpması tedavisinde, kolik ve ateşli hastalıkların tedavisinde de kullanılan bir bitki çayıdır. Ayrıca papatya çayının sinir sistemi üzerindeki olumlu etkileri keşfedildiğinden bu yana bitkinin bu dönemlerde uykusuzluk, sinirlilik gibi durumlarda kullanılmaya başlanmış. Yine bu yıllarda bel ve sırt ağrıları ile romatizmal ağrıları hafifletmek için kullanılırmış. Papatya çayının şifa bakımından faydası saymakla bitmez iken yan etkileri de yok değildir. Doktora danışmadan kullanmak doğru değildir. Kişinin kullandığı haplar ile bağdaşmaya bilir bu da ciddi sorunlar doğurur.Papatya çayı uyku verdiği için uzun süreli araba kullanması gereken kişiler içmemelidir. Papatya çayı gibi sinir sistemi üzerinde fazla etkisi bulunan bitki çaylarının aşırı miktarlarda uzun süreli kullanılması tavsiye edilmemektedir. 
]]>
Göbek Eriten Çay https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/gobek-eriten-cay.html Thu, 15 Nov 2018 23:37:59 +0000 Göbek eriten çay tarifleri bölgesel zayıflama için ideal kürlerdir. Sağlıklı yaşam için gerekli ölçüde yürüyüş ve sporun yanı sıra doğal çayları doğru kullanmak zayıflamak için kalıcı bir çözüm ola Göbek eriten çay tarifleri bölgesel zayıflama için ideal kürlerdir. Sağlıklı yaşam için gerekli ölçüde yürüyüş ve sporun yanı sıra doğal çayları doğru kullanmak zayıflamak için kalıcı bir çözüm olabilir. Hazırlanan kürlerin her gün taze olarak tüketilmesi ve düzenli olarak ara vermeden uygulanması zararsız ve çabuk sonuç alınması için gereklidir. Bitki çaylarını doğru hazırlamak için bitkinin hangi yöntemle  kullanılması gerektiği, demlenmeli mi yoksa kaynatma yöntemiyle mi hazırlanmalı bilinmelidir.

Bitki çaylarını hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar:

Bitki çaylarını hazırlarken kullanılan suyun kaynama derecesi 80 derecenin üstünde olmaması lazımdır. Bundan fazla kaynama oranı bitkilerin mineral ve vitaminlerini öldürür. Demleme yöntemiyle hazırlanan çayların 15-20 dakika bekletilmesi lazımdır. Demlenen çayın üzeri bir kapak yahut havlu ile örtülmelidir. Özellikle zayıflamak için hazırlanan bitki çaylarına hiç bir şekilde tatlandırıcı konulmamalıdır. Mümkün olduğunca doğal yollarla toplanıp kurutulmuş bitkiler tercih edilmelidir. Eğer dışarda kurutulmuş , beklemiş  ve tozlanma riski olan bitkilerse kullanmadan önce yıkanabilir. Bitki kuruturken fazla toz haline getirmemek çay hazırlamada daha iyi olacaktır.

Göbek Eriten Çay

Göbek eriten bitkisel çay için gerekli malzemeler:

 •  2 tane limon
 •  4 adet taze lahana yaprağı
 • 1 demet taze maydanoz
 • Yarım litre  su

Göbek eriten bitkisel çayın hazırlanışı:

Klorsuz  yarım litre su bir tencereye konup kaynamak üzere ocağa konur. Tüm sebzeler iyice yıkanır. Su kaynamaya başlayınca önce lahana yaprakları konur.  3 dakika kadar kaynadıktan sonra maydanozlar eklenir. 3 dakika daha kaynatılır. Ocağın altı kapatılıp ılımaya bırakılır. Soğuyan karışım süzülüp içerisine taze sıkılmış limon suyu eklenir. Günde 2- 3 daha tüketilir. Göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak için uygulanan bu kür, her gün taze olarak yapılmalıdır.  3 hafta boyunca devam edilmelidir. 3 hafta sonra mutlaka ara verilmelidir. Lahana kürü 3 haftadan fazla uygulanmamalıdır

]]>
Zeytin Yaprağı Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/zeytin-yapragi-cayi.html Fri, 16 Nov 2018 06:43:54 +0000 Zeytin Yaprağı Çayı, zeytin Türkiye de çoğunluk olarak ege bölgesin de yetişir. Zeytin 10 metreye kadar uzayabilen, sık dallı, her zaman yeşil yapraklı bir ağaçtır. Dünya da en uzun ömürlü ağaçlardan biridir. Yaklaşık 2 Zeytin Yaprağı Çayı, zeytin Türkiye de çoğunluk olarak ege bölgesin de yetişir. Zeytin 10 metreye kadar uzayabilen, sık dallı, her zaman yeşil yapraklı bir ağaçtır. Dünya da en uzun ömürlü ağaçlardan biridir. Yaklaşık 2000 seneye kadar yaşayabilir. Zeytinin kendinden, yapraklarından yararlana biliriz. Bir çok şifayı için de barındırır. Besleyici değeri çok yüksek olan bir besindir. Zeytinin zaten çok faydalı olduğunu biliyoruz. Son yıllarda zeytinin yağı ve yapraklarının da faydalı olduğu bulunmuştur. Bu güne kadar zeytin yaprağın da 100'e yakın faydalı madde bulunmuştur.

Zeytin yaprağı çayı nasıl hazırlanır;

Zeytin yaprağını her bölge de bulamayız bunun için aktarlardan alabiliriz. İki bardak zeytin yaprağı çayı için: 2-3 çay kaşığı kadar yeterli olacak. Yaprakları ufalayıp 2.5 su bardağı kaynamış suya atın 5-10 dakika demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra süzüp yemeklerden önce içebilirsiniz. 
Başka bir alternatif ise, zeyti yapraklarını ince ince kıyıp küçük parçacıklar haline getirin. Bir bardak sıcak suya iki çay kaşığı zeytin yaprağı katıp demlenmesini bekleyin. Sonra isteğe göre bal ya da limon ile tatlandırarak içebilirsiniz. Faydasını görmek için günde 2-3 kez için.

Zeytin Yaprağı Çayı
Zeytin yaprağı çayının faydaları:
 • Zeytin yaprağının etkisi tıpkı sarımsak ve soğana benzeyen doğal bir antibiyotiktir.
 • Düzenli olarak hastalıklardan korunmak amaçlı tüketileceği gibi doğrudan hastalıkların tedavisin de kullanılır.
 • Zeytin yaprağı çayı ile vücuda giren  mikropları, vücudun doğal bağışıklık sisteme tepki gösterene kadar yavaşlatır.
 • Zeytin yaprağındaki oleuropein ve bozunma ürünü hidroksitirozol güçlü antioksidan etkiye sahiptir.
 • Kalp ve damar hastalıkların da oldukça iyi sonuç verir.
 • Tansiyon ve kolesterolü düşürür. Ayrıca kan sulandırıcı özelliği vardır.
 • Zeytin yaprağındaki kalsiyum elenolate, virüs, bakteri ve mantarı öldürür.
 • Kan şekeri seviyesini azaltır.
 • A,B,C vitamini vardır. Soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Cilt rahatsızlıklarına yardımcı olur. 
 • Sindirim sistemini çalıştırır, zayıflama da etkisi vardır.
 • Zeytin yaprağı yaraların mikropların temizlenmesinde kullanılır.
]]>
Sarımsak Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/sarimsak-cayi.html Fri, 16 Nov 2018 07:49:38 +0000 Sarımsak çayı, insanlar arasında çok sevilmeyen ve insanların çok fazla tüketmediği bitki çayları arasında yer almaktadır. Özellikle sarımsağın kokusunun insanların hoşuna çok gitmemesi nedeni ile insanlar bu çayı içmek Sarımsak çayı, insanlar arasında çok sevilmeyen ve insanların çok fazla tüketmediği bitki çayları arasında yer almaktadır. Özellikle sarımsağın kokusunun insanların hoşuna çok gitmemesi nedeni ile insanlar bu çayı içmek yerine çok daha farklı ayları tercih ederler. Fakat sarımsağın birçok faydası diğer bitki çaylarında olmayan faydalardır. Sarımsağın birçok faydası bu bitkinin çayında çok daha net bir şekilde elde edilmektedir. Birçok bitki çayında olduğu gibi sarımsak çayında da düzenli ve sürekli tüketim gerçekleştirildiğinde çok büyük faydalar elde edilebilmektedir. Bu nedene sizlerde yazımızı okuyarak sarımsağın mükemmel faydalarından yararlanabilirsiniz. Sarımsak çayı aynen sarımsak gibi saç bakımında bile kullanılmaktadır. Aslında ülkemizde her ne kadar sarımsak yaygın olarak kullanılsa bil sarımsak çayını çok fazla tercih eden insan yoktur. Aslında sarımsağın birçok faydası sarımsak çayı ile çok kolay bir şekilde elde edilebilmektedir. Bilindiği gibi sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Tabi ki aynı etki sarımsak çayında da çok net bir şekilde elde edilebilmektedir. Bu nedenle sizlerde tıbbi olarak içerisinde birçok kimyasal madde barındıran ve vücudun bir yerine fayda sağlarken diğer yerinden zarar veren antibiyotikler yerine bu gibi doğal antibiyotik etkileri olan bitkilerden faydalanabilirsiniz. Böylece çok daha sağlıklı bir şekilde sorunlarınızı çözebilirsiniz. Bu durumun yanı sıra sarımsak çayının daha birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar ise insanların en çok ihtiyaç duyduğu durumlardandır.

Alerjik problemleri olan insanlar, sürekli olarak sorunlarının ortadan kalkması ya da belirtilerinin verdiği rahatsızlıkların ortadan kalkması için arayış içerisinde olurlar. Bu gibi durumlarda aslında sarımsak çayı tüketilerek çok kolay bir şekilde bu gibi alerjik sorunlarınızı çözebilirsiniz. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde sarımsak çayı, alerjik sorunlarınızı en fazla 2 hafta içerisinde ortadan kaldıracaktır. Tabi ki bu etkisi ile alerjik sorunlarınızı tamamen değil sadece bir süreliğine kaldıracaktır. Yani alerjik sorunlarınız varsa ve bu durumda şikayetçiyseniz sarımsak çayını denemelisiniz. Bu durumun yanı sıra bir diğer etkisi ise kan şekerinin düzenlenmesi üzerindedir. Öyle ki günümüzde birçok insanda görülen seviyesizliklerden dolayı olmadık yerlerde bayılma ya da diğer durumlar nedeni ile çok büyük rahatsızlıklar yaşamaktadır. Hatta bu durum birçok kişide artık kronik bir hal almıştır. İşte burada sarımsak çayını kullanarak birçok sorunu çözebilirsiniz. Sarımsak çayı daha tüketildikten 10 dakika sonra kan şekerinin düzenlenmesini sağlayarak muhteşem etkisini gösterecektir. 

Sarımsak Çayı
Diğer faydaları;
 • Zayıflama üzerinde çok büyük etkiler yapar.
 • Sinüsleri açar,
 • Özellikle kış aylarında grip hastalığına iyi gelir.
 • Vücuttaki gazın atılmasını sağlar.
 • Düzenli tüketildiğinde kalbe iyi gelir.
 • Sindirim sisteminde faydaları vardır.
 • Buharı sinüzit sorunu olan insanlarda çok büyük etkiler yapar.
Nasıl hazırlanır

Öncelikle bir buçuk ya da iki diş sarımsak ayıklayın ve yıkadıktan sonra bir su bardağından biraz fazla olacak şekilde suyun içine atın ve ocağa kaynaması için koyun. Kaynamaya başladıktan hemen sonra ateşten alın. Kaynarken çok beklememeniz gerekmektedir. Bir süre bekleyin ve biraz soğuduktan sonra tatlandırmak amacı ile bir miktar bal katarak iyice karıştırın. Bal eklendikten sonra birkaç damla limonda farklı aroma katacaktır. Limonu ekledikten sonra karıştırın. Böylece sarımsak çayı hazırdır. Afiyet olsun. 

Yan etkileri nelerdir

Eğer farklı tıbbi ilaçlar kullanıyorsanız sarımsak çayından ve daha birçok bitki çayından uzak durmanız sizler için çok önemlidir. Çünkü bu ilaçların göstermiş olduğu etkiler ile sarımsağın gösterdiği diğer etkiler aynı olduğu zaman kişil]]> Çayın Faydaları https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/cayin-faydalari.html Fri, 16 Nov 2018 14:39:17 +0000 Çayın Faydaları, Siyah çayda bulunan flavonid ve antioksidan kimyasalları, vücuttaki zehirli maddelerle mücadele ederek, toksinleri temizleyerek kalbi rahatlatmaktadır. Böylece damarlar rahatlamakta, kanda pıhtı oluşması ö Çayın Faydaları, Siyah çayda bulunan flavonid ve antioksidan kimyasalları, vücuttaki zehirli maddelerle mücadele ederek, toksinleri temizleyerek kalbi rahatlatmaktadır. Böylece damarlar rahatlamakta, kanda pıhtı oluşması önlenmekte, kolesterol ve bazı yağların oluşumu engellenmektedir. Haftada on dört bardaktan fazla çay içenlerin kalp hastalıklarından ölme riski yüzde kırk dört azalmaktadır. Siyah çay içenlerde eklemelerde kireçlenme sorunu yüzde 60 oranında azalmaktadır. Çay içerdiği zengin mineraller sayesinde vücutta kemik yoğunluğunu arttırmaktadır. Deri, yemek borusu, meme, mide ve akciğer kanserlerine karşı koruyucudur. Bu, Chicago Üniversitesi Dr. Gaziano araştırması sonucudur.  Böbrekleri çalıştırarak, böbreklerdeki taş oluşumunu engellemektedir. Merkezi sinir sistemini uyararak vücudun zinde kalmasını sağlar. Illinois üniversitesi Periodontri uzmanı Prof.Dr. ChristineWu`nun araştırmasına göre siyah çaydaki  yüksek orandaki fluorid ve polipenol diş üzerinde yemek sonrasında oluşan bakteri tabakasını yok ederekek diş çürümelerini önler ve ağız kokusunu gidermektedir. Çay yüksek oranda C vitamini, potasyum, demir mineralleri içerir. Bir bardak çayda 140 mg flavonoid ve  4 kalori vardır. 

Çay  kahve gibi uyanık tutma ve canlandırma etkilerine sahip. Kahve kadar yüksek miktarda kafein içeren diğer birçok içeceğin neden olduğu hiçbir yan etkiyi içermez.. Çay içmek kilo vermeye de yardımcıdır. Çayda doğal olarak bulunan birçok madde, sadece kilo vermeye yardımcı olmakla kalmayıp, tatlı krizlerini yatıştırır, iştahı yatıştırır, kolesterolü düşürür  ve metabolizmayı hızlandırarak daha fazla enerji yakılmasını sağlar. Felç ve kalp hastalıkları riskini azaltan çaydan en iyi şekilde yararlanmanın yolu, ne zaman ve ne miktarda içildiğine bağlıdır.

Kırmızı et kızartıldığı zaman ya da ızgara yapılarak tüketildiğinde genleri değişime uğratan kanserojen maddeler ortaya çıkar. Bilim adamları, mutagen adı verilen bu maddelerin meme veya kolon kanserine sebep olduğunu kanıtladı. 2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre kırmızı eti pişirmeden önce yeşil yada siyah çayda bir süre bekletmek mutagenlerin ortaya çıkmasını önleyebiliyor.  Et belirtildiği şekilde, çayda ne kadar çok bekletilirse bu maddenin oluşma riski de o kadar azalmaktadır.

Çayın başka bir faydası ise alkolün karaciğere verdiği zararı en aza indirmesidir.  İlk önce, uzmanların sağlıklı bir beslenme planında alkolü tavsiye etmediğini belirtelim. Ancak yine de alkol almak isteyenlerdenseniz, alkolden önce ve sonra çay içmek iyi bir tercih olacaktır. Çünkü araştırmalar, çaydaki antioksidanların alkolün karaciğer ve beyinde yol açtığı hasara karşı koruma sağladığını gösteriyor.  Yeşil çay alkole karşı korumada siyah çaya göre daha güçlü bir etkiye sahiptir. Çayın Faydaları

Çay tüketirken günde 8 bardağı aşmamaya dikkat edilmelidir. Gün içerisinde belirtilenden fazla miktarda çay içmek, metabolizmanın sürekli çalışmasına neden olur. Uzmanlar ortalama bir insanın günde en az 2-2.5 litre arasında, bu yaklaşık olarak 8-10 su bardağına denk gelir, sıvı tüketmesini tavsiye ediyor. Bu sıvı tüketimi sadece sudan oluşmalı diye bir şart yok. Uzmanlar, günde en az sekiz fincan çay içilmesini tavsiye ediyor. Spor yapan insanlarda egzersiz sırasında hücrelerin çalışma hızı yükselir ve vücut ısınır.Böylelikle hücrelerde hasara neden olabilen serbest radikal üretimi artar. Bu olumsuz etkiden vücudu  korumanın yolu spordan önce bir fincan çay içmektir. Uzmanlar, yeşil çayın insanlarda fiziksel dayanıklılığı % 24 oranında yükselttiğini kanıtladı. Antioksidan bakımından zengin olan çay, kasların yağ asitlerini harekete geçirmeye yardımcı olur.  Düzenli sporla birlikte çay içmek, vücutta daha çok yağın yakılmasını sağlar. Spor öncesinde içilen çay, yakılan kalori miktarını yüzde 24-47 arasında artırabilir.

]]>
Ada Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/ada-cayi.html Sat, 17 Nov 2018 09:49:41 +0000 Ada çayı, sayısız yararı olan bir bitkidir. Çayının sağlığımıza benzersiz derecede faydaları var. Dünya çapında yaygın bir tüketime sahip olan ada çayı 2001 senesinde yılın bitkisi seçilmiştir. Bitkinin kurutulmuş Ada çayı, sayısız yararı olan bir bitkidir. Çayının sağlığımıza benzersiz derecede faydaları var. Dünya çapında yaygın bir tüketime sahip olan ada çayı 2001 senesinde yılın bitkisi seçilmiştir. Bitkinin kurutulmuş yaprakları çay yapımında kullanılmaktadır. Yemeklere hoş bir aroma kattığı amaçlı de mutfaklarda da tüketimi gerçekleşmektedir. Ada çayı 80 santim  civarı boylanabilen ağaçlarda yetişir. Ilıman iklimi seven bitki, ilgisiz iklimlere sahip olan bölgelerde yetiştirileceği vakit öbür ağaçlar ile etrafı kapatılır.  A vitamini durumundan çok iyi bir kaynaktır. Bununla birlikte, C, B6 ve K vitamini durumundan da zengin içeriğe sahiptir. İçeriğinde yüksek denecek civarı potasyum,  kalsiyum ve magnezyum yer alır.   

Ada Çayı Nasıl Hazırlanır

Ada çayı hazırlanış şekli çok kolaydır. 1 tatlı kaşığı ada çayı 1 su bardağının içerisine alınır.  Üzerine kaynamış su ilave ederek demlenmeye bırakılır. Tat olarak çok acı bir tada sahip olduğunda tatlandırmak amaçlı bal ve limon dilimi kullanılabilir.  Ada çayı gün içerisinde en yüksek 1-2 fincandan fazla içilmemelidir.   

Ada Çayının  Faydaları

Halk içinde yaygın olarak görülen ve tedbir alınmadığı müddetçe ciddi semptomlara sebep olan bunalım ve strese karşı kullanılan gösterişli bir çaydır.   İçerisinde barındırdığı luteolin,  apigenin ve diosmetin benzeri antioksidanlar bunalım ve baskı ile uğraş etmeyi kolaylaştırır. Gündelik 1 fincan ada çayı içerek negatif düşüncelerden arınmak mümkün olabilir. Zarar veren toksinlerin vücuttan atılmasını olanağı sağlar. Uzmanlar aracılığıyla yalnızca kış aylarında değil, yaz aylarında da tüketilmesinin çok faydalı meydana geldiği ve bilhassa geniz akıntısı amaçlı faydalı meydana geldiği belirtilmekte. Gece terlemelerinde ve çok terlemede, lavanta çiçeği ile birlikte kullanılırsa fayda olanağı sağlar. Hastalıklardan sonraki güçsüzlük dönemlerinde çok fayda olanağı sağlar. Kramplarda çok yararlıdır.  Omirilik hastalıklarına fayda olanağı sağlar.  Bezeler amaçlı yararlıdır. Karaciğer amaçlı çok yararlıdır. Kan Temizleyicidir.  İştah açar. Solunum uzuvları ve mideyi balgamdan korumaktadır.  Böcek sokmalarında yarar olanağı sağlar. Diş ve dişetlerine yararlıdır. Zayıf çocuklara balla karıştırılıp içirilirse şifa olabilir.  Adaçayının fazla kullanılması, tansiyonu yükseltebilir.  Rahim kaslarını uyardığı amaçlı,  hamile kadınların içmesi mahzurludur.  Hamile kalmak talep eden kadınların adaçayı içmesi mahzurludur. Adaçayını emzirme döneminde içmek,  anne sütünün kesilmesine sebep olabilir. 2 şeker kaşığı ada çayı tahmini 20 mg kalsiyum ve potasyum içerir. Dolayısıyla gündelik itinalı tüketildiğinde kalbin dahada itinalı çalışmasını ve kalp ritimlerini tertip edici etki olanağı sağlar. Kalp sıhhatine ciddi manada iyi gelir. 

Ada Çayı

Sindirim sistemini koruyucu tesiri yer almaktadır.  İçeriğinde yer alan lif yardımıyla mideyi güçlendirici,  ishali kesici tesiri vardır.  Bilhassa ishale karşı kullanılabilecek kıymetli bir bitki çayıdır. Çok terleme meselesi olanlarda ada çayından destek alabilir. Sindirim sistemi ile ilgili olarak gelişen sıkıntıların düzenlenmesini olanağı sağlar. Yaşlılığı geciktirici tesiri yer alan ada çayı,  kan dolaşımını arttırır.  Hasarlı hücreleri onarıcı tesiri yer alan bitki,  içeriğinde yer alan kalsiyum ve A vitamini yardımıyla hücre yenilenmesi olanağı sağlar. Ciltte meydana gelen çizgi ve kırışıklıklara sebep olan özgür radikaller ile savaşır.  Bu nadide bitki cilt sıhhatini savunmak, ciltte meydana gelen meseleler ile baş edebilmek amaçlı tüketilebilir. Kadınların korkulu rüyası olan selülit amaçlı de kullanılabilir. Kan dolaşımını arttırdığı amaçlı bedende biriken toksinlerin dışarı atılması kolaylaşır. Bu sayede de selülit problemine karşı iyi gelir.  Saç sıhhatini koruyucu tesiri vardır.  Saç sağlığı amaçlı ada çayı yağı kullanılabilir.Ada çayı yağıyla saç diplerine masaj yapıldığında saç dökülmesini önler.  Bununla birlikte saçların beyazlamasını da engelleyici tesiri v]]> Anason Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/anason-cayi.html Sat, 17 Nov 2018 12:18:02 +0000 Anason çayı, çok eski zamanlardan beri insanların kullandıkları içeceklerden biridir. Gerek lezzeti ile gerekse faydaları ile birçok insan bu mükemmel içeceği düzenli bir şekilde tüketmektedir. İlk olarak Mısır, Yunanistan, G Anason çayı, çok eski zamanlardan beri insanların kullandıkları içeceklerden biridir. Gerek lezzeti ile gerekse faydaları ile birçok insan bu mükemmel içeceği düzenli bir şekilde tüketmektedir. İlk olarak Mısır, Yunanistan, Girit ve Asya'da kullanılan fayda sağlanması amacı ile kullanılan anason çayı geçmiş yıllardan günümüze gelene kadar insanlara birçok faydalar sağlamaktadır. İlk olarak mısırlılar tarafından kullanılmış olan bu çay faydalarının duyulması ile çok kısa bir sürede hızlı bir yayılma göstererek birçok ülkede sevilir hale gelmiştir. Anason çayının en büyük özelliklerinden biri muhteşem kokusudur. Güzel kokusu ile kişilerin stresini üzerinden alan ve son derece faydalı olan bu bitki çayı kesinlikle herkesin tüketmesi gereken bir çaydır. Fakat belirtmek isterim ki bu bitki çayı çocuklarda ve yaşlılarda doz olarak daha az tüketilmelidir. Aksi durumlarda çok büyük yan etkiler meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlar günümüzde çok karşılaşılan sorunlardandır. Bu durumun yanında bir diğer hatırlatma ise bu bitki çayını içmeden önce herhangi bir bitkisel alerjinizin olup olmadığına dikkat edin. Çünkü herhangi bir bitkisel alerjiniz var ise bu durumda çok büyük sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumun yanı sıra yüksek tansiyon sorunu olan insanlarda ve hamile olan insanlarda anason çayının çok fazla tüketilmesi önerilmez. Çünkü hamilelerde vücuttaki hormonal değişiklikler ve bebeğin sağlığı açısından bu tür bitkisel çaylar çok fazla önerilmemektedir. Tansiyon hastalarında ise tansiyonun dengede kalması amacı ile birçok bitkisel çay tüketilmez. 


Anason Çayı
Faydaları:
 • Anason çayının en büyük faydalarından bir tanesi balgam söktürücü özelliğidir. Birçok insanda meydana gelen balgam sorunu ve inatçı balgamlar bazen tıbbi ilaçlar ile bile gitmemektedir. Özellikle zatürre, bronşit gibi hastalıkları olan kişilerde geçmeyen balgamlar kişilerin nefes alıp vermesini bile zorlaştırdığı için bu gibi bitkisel çayların tüketilmesi sorunu çok hızlı bir şekilde çözebilmektedir. Bu yüzden anason çayı çok iyi bir balgam sökücüdür denebilir. 
 • Anason çayı özellikle soğuk kış aylarında soğuk algınlığı, grip nezle gibi hastalıkların çok daha hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bu çay bağışıklık sisteminin hızlı bir şekilde güçlenmesini ve sizleri bu nedenle birçok hastalıklardan korumayı sağlamaktadır. Sizlerde bu mükemmel çayı tüketerek birçok sorundan çok daha rahat bir şekilde korunabilirsiniz.
 • Bazen inatçı hıçkırıklar insanların başına bela olur. Olmadık zamanda istemsiz bir şekilde meydana gelen hıçkırıklardan sizlerde bu bitki çayı sayesinde çok rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz. Daha ilk bardakta inatçı hıçkırığın ortadan kalktığını görebilirsiniz. 
 • Her ne nedenle olursa olsun boğazı sıcak sıcak içildiğinde rahatlatan anason çayını sizlerde bol bol tüketerek boğaz ağrılarınızdan korunabilirsiniz. Bu durum özellikle bademcik iltihaplanması nedeni ile boğaz ağrısı yaşayan insanlarda görülmektedir.
Bu faydalarının yanı sıra şişkinliği azaltması, hazımsızlığa iyi gelmesi, bronşit tedavisinde kullanılması, akciğerleri rahatlatması, strese iiyi gelmesi ve sinüzite çok iyi gelmesi ile ünlü olan anason çayı düzenli bir şekilde uzun süreler boyunca kullanılması ile bu gibi birçok sorunun çok hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayabilir. Fakat bu çayın dozunu iyi ayarlayın. Günde iki bardaktan fazla anason çayı tüketmeyin. Aksi durumlarda küçük ya da büyük yan etkiler meydana gelebilir. 
]]>
Siyah Çay https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/siyah-cay.html Sat, 17 Nov 2018 14:42:06 +0000 Siyah çay, aslında herkesin bildiği normal tüketilen çaydır. Ülkemizde siyah çay adeta milli içeceğimiz gibi sayılmaktadır. Kahvaltıların olmasa olmazlarından olan siyah çay, ülkemizde son derece yaygın bir şekilde tüketilm Siyah çay, aslında herkesin bildiği normal tüketilen çaydır. Ülkemizde siyah çay adeta milli içeceğimiz gibi sayılmaktadır. Kahvaltıların olmasa olmazlarından olan siyah çay, ülkemizde son derece yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Aslında bu çayda bir yeşil çay olarak sayılabilir. Fakat üretim aşamasında yapılan küçük değişiklikler nedeni ile siyah bir görünüm ve farklı bir tat almaktadır. Günümüzde insanların birçoğunun oldukça yaygın olarak tüketmiş olduğu bu çay tabi ki sayılamayacak kadar çok bilimsel bir alanda araştırmalara konu olmuş ve birçok faydasının yanında birçok da zararı ortaya çıkarılmıştır. Fakat zararları her ne kadar korkutucu olsa bile bu durum birçok kişinin bu çayı tüketmesinin önüne geçememiştir. Siyah çay üretildiği sırada yapraklar üzerine daha fazla oksitleme yapılarak bu çayın daha siyah bir yapıya gelmesi sağlanmaktadır. Maddi olarak diğer çaylara göre çok daha ucuz bir değeri olan siyah çay insanların en çok sevdiği bitkisel çaydır. Siyah çay hazırlandıktan sonra içerisine eklenen dem miktarı diğer çaylara göre çok daha yoğun olur. Bu durum ise direk olarak çayın tadında değişikliklere neden olur. Bu nedenle siyah çayın demine göre tadının da değiştiğini görebiliriz. Hatta birçok insan bu çayı aşırı demli tükettikleri için oldukça acı bir tat almaktadır. Fakat çok demli olan çayların insan vücudunda çok daha fazla zararı olduğu için uzmanlar özellikle sabah çaylarının daha açık içilmesini önermektedir. Özellikle bu durum kaçak çaylarda geçerlidir.

Siyah Çay
Siyah çayın üretim aşamasında çok fazla oksitlenmesi ve çok fazla işlemden geçirilmesi nedeni ile bu çayın faydaları oldukça azalma göstermektedir. Bu nedenle siyah çayın faydaları, zararları ile eşit bir hal almaktadır. Şimdi bu çayın faydalarına geçmeden önce belirtmek isterim ki siyah çay her geçen gün dahada rağbet görerek insanların en çok tükettiği içecekler arasında en üst düzeylerde kalmaya devam etmektedir.

Siyah çayın birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalarından biri ise insanlarda özellikle de ileri yaştaki insanlarda çok sık bir şekilde görülen damar sertleşmesi sorunlarını bu çayı kullanarak önleyebilirsiniz. Özellikle her sabah kahvaltısında en az bir bardak çay içen insanlarda damar sertleşmesi sorunu görülmemektedir.  Bu nedenle sizlerde bu çayı afiyetle içerek hem keyfinize bakın hem de faydalarından yararlanın. Bir diğer faydasından bahsedecek olursak siyah çay, insanlarda enerji artışına yardımcı olur. Bu durum tabi ki siyah çay içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde olmaktadır. Bu durumun yanı sıra böbrek taşı sorunu yaşayan insanlar siyah çayı günlük olarak üç bardaktan daha fazla tüketerek birçok sorunun önüne geçebilirsiniz. Bilindiği gibi normalde acımsı bir tadı olan bu siyah çay, çay şekeri ile kolayca tatlandırılır. Aslında bu tatlandırma işlemi bal ya da reçel gibi besinler ile yapılır ise çaydan çok daha büyük fayda görülebilir. Kişilerde meydana gelen kan şekeri seviyesinin bozulması durumunda ortaya çıkan sorunların önlenmesi ve kan şekeri seviyesinin hızlı bir şekilde düzenlenmesi amacı ile siyah çayı kullanabilirsiniz. 

Siyah çayın en büyük özelliklerinden bir tanesi de bu çay doğru saklama koşulları sağlandığında bir yıldan daha fazla bir sürede bile bozulmadan lezzetini ve bütünlüğünü korumasıdır. Bu gibi durumlar genellikle siyah çayın üretimindeki durumlardan dolayı meydana gelmektedir. Bu durumun yanı sıra siyah çay insanlarda kahvede olduğu gibi etkiler yaparak uykusuzluğa iyi gelmektedir. 
]]>
Kayısı Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/kayisi-cayi.html Sun, 18 Nov 2018 04:30:22 +0000 Kayısı çayı, sadece eski zamanlarda değil günümüzde de çok yaygın bir şekilde kullanılan çaylardan biridir. Kayısı çayının öyle bir lezzeti vardır ki bazı insanlar bu lezzeti çok severken bazı insanlar da bu lezzetten ne Kayısı çayı, sadece eski zamanlarda değil günümüzde de çok yaygın bir şekilde kullanılan çaylardan biridir. Kayısı çayının öyle bir lezzeti vardır ki bazı insanlar bu lezzeti çok severken bazı insanlar da bu lezzetten nefret ettiği için kayısı çayını tüketmez. Bilindiği gibi ülkemizde en çok Malatya'da yetişen kayısının içerisinde bulunan birçok fayda vardır. Bu nedenle kayısı çayı insanlarda beklenmedik faydalar göstermektedir. Bu durumun nedeni ise insanları kayısıdan böylesine faydalar göstermesini beklemesidir. Kayısı çayını günümüzde her yerde bulmak çok kolaydır. Oldukça yaygın bir şekilde özellikle kadınlar tarafından çok yaygın olarak tüketilen bu bitki çayı, günümüzde en gelişmiş çay markaları tarafından bile üretilmektedir. Kayısı çayının en büyük kullanılma amacı zayıflamadır. Kayısı çayı insanlarda en çok zayıflama etkileri yaptığı için özellikle kadınlar olmak üzere birçok kişi tarafından tüketilmektedir. Aslında kayısı çayının zayıflama etkisi gösterdiği doğrudur. Fakat bu çayın zayıflatması için kişinin ayrıca bir diyet programını uygulaması ve kayısı çayını düzenli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir. Bilinmesi gerekir ki kayısı çayında da her şeyde olduğu gibi fazlası zarar. Çünkü kayısı çayı fazla tüketildiğinde kişilerde farklı yan etkilere neden olur. Bu nedenle özellikle çocukların ve yaşlıların bu çaydan uzak durmaları çok daha iyi olacaktır. Bunun dışında farklı faydalarından yararlanmak isteyen insanlar ise kayısı çayının kullanımı sırasında doz aşımına dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda sizlerde küçük ya da önemsiz de olsa kayısı çayının yan etkilerinden etkilenerek rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz.

Kayısı Çayı
Kayısı çayının en büyük özelliklerinden biri tabi ki sık sık tuvalete çıkarmasıdır. Bu sayede insanlar yediklerini çok hızlı bir şekilde sindirerek çok kısa sürelerde hızlı bir şekilde kilo vermektedir. En doğal zayıflama çeşitlerinden biri olan bu durum aslında birçok tıbbi ilaçtan ya da birçok bitkisel ilaçtan çok daha önemlidir. Kayısı çayı en çok metabolizma üzerinde etkilidir. Vücutta göstermiş olduğu etkiler nedeni ile kişilerde hızlı bir zayıflama etkisi gösterir. Kayısı çayı sadece bu özelliği ile bile birçok çayın önüne geçerek insanların ilgi odağı olmuştur. Eğer sizlerde de metabolizmanın yavaş çalışması gibi sorunlar varsa sizlerde mutlaka kayısı çayı tüketerek bu mükemmel içeceğin faydalarından yararlanın. 

Faydaları:
 • Kayısı çayı güzel bir antioksidan özelliği göstermektedir. Bu nedenle bu çaya herkesin ihtiyacı vardır. Çünkü bu çay gösterdiği özellikler ile vücut üzerinde çok büyük faydalar göstermektedir. Sizlerde daha birkaç kullanmadan sonra bu mükemmel çayın faydalarını göreceksiniz.
 • C vitamini açısından kayısı çayı çok büyük bir kaynaktır. Bu nedenle özellikle kış aylarında orijinal kayısı çaylarını bulabilirsiniz. Bu çaylar sizler için çok büyük faydalar sağlayabilir. Özellikle bağışıklık sistemi üzerinde çok büyük faydaları olacağından emin olabilirsiniz.
 • Daha öncede bahsettiğimiz gibi bu çay insanlarda sindirim sisteminin hızlanması ve sindirimi arttırmada çok büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle sindirim üzerinde de çok büyük faydaları vardır diyebiliriz. 
 • Daha birçok faydasının yanı sıra son olarak bu çay, insanlarda sabahları içildiğinde mükemmel bir enerji kaynağı olmaktadır. 
Yan etkileri:
 • En büyük yan etkisi çok fazla tüketildiğinde kişilerde ishal yapabilmesidir. 
 • Bir diğer yan etkisi ise normal olarak bile tüketilse üç saatte sizi üç kez tuvalete çıkarabilmesidir. Bu nedenle kayısı çayı içerseniz buna göre hazırlanın.
 • Çok uzun yıllar tüketilir ise karaciğer yağlanmasına neden olabilir. 
 • Nabzın artmasına neden olduğu için günde üç bardağı geçmeyin.
]]>
Dağ Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/dag-cayi.html Sun, 18 Nov 2018 04:52:59 +0000 Dağ çayı, aslında birçok faydası olmasına rağmen birçok insan tarafından belki de hiç duyulmamış çaylara arasındadır. Aslında bu çayın çok fazla bilinmemesinin nedeni diğer çaylarında dağ çayından daha çok duyulmuş Dağ çayı, aslında birçok faydası olmasına rağmen birçok insan tarafından belki de hiç duyulmamış çaylara arasındadır. Aslında bu çayın çok fazla bilinmemesinin nedeni diğer çaylarında dağ çayından daha çok duyulmuş ve bilinmiş olmasıdır. Genellikle insanlar çaylardan şifa almak istediklerinde diğer çayları kullanırlar. Fakat dağ çayı birçok çaydan daha fazla etki göstererek insanlardaki problemlerin çok kolay bir şekilde ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle sizlerde bu çayın faydalarından yararlanarak birçok sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Ülkemizde doğal bir şekilde yetişen çayın özellikle yetiştiriciliği yapılmamaktadır. Aslında bu durum dağ çayının doğallığının bozulmaması açısından çok daha iyidir. Genellikle İç Anadolu ve Akdeniz kıyılarında yetişen bu mükemmel çay, yine en çok bu bölgelere yakın yerlerde tüketilir. Aslında bu çay bazı yörelerde yayla çayı olarak bilinse bile gerçekte adı dağ çayıdır. Dağ çayının çocuklar tarafından çok fazla tüketilmesi önerilmemiştir. Aksi durumda bu çay farklı yan etkileri ile kişilerde sorunlara neden olabilmektedir. Bu durumun yanı sıra bu çayı tüketmemesi gereken bir diğer kişi ise hamileler ve bebek emziren kişilerdir. Bu gibi durumlarda genellikle hamile olanlarda bebeğin beslenmesinde sorunlar olduğu için ve emziren kişilerde de anne sütünün içeriğine etkileri olduğu için bu gibi bitkisel çayların kullanılmaması gerekmektedir. Bu kişiler doktor kontrolü halinde bu çayı içebilirler. 

Ülkemizde dağ çayının yaklaşık olarak 10-12 kadar çeşidi bulunmaktadır. Bu çayların birçoğu aynı lezzette ve aynı özellikleri gösterse bile bu çaylardan en güzelini sizler seçebilirsiniz. Bu çayların arasında küçükte olsa lezzet farklılıkları görülebilmektedir. Aslında birçok insan dağ çayını, ada çayı ile karıştırmaktadır. Görünüş olarak birbirlerine çok benzeyen bu çaylar oldukça benzese  bile bu çayların yaprakları sertlik açısından çok büyük farklar gösterir. Dağ çayının günümüzde insanlara sağladığı birçok fayda bulunmaktadır. Aslında birçok bitki çayının faydaları bilimsel olarak açıklanmıştır. Fakat bu çayın faydaları konusunda herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Fakat eski zamanlardan günümüze kadar kullanılmış olan bu çayın faydaları deneme yanılma yolu ile anlaşılmış ve birçok insan dağ çayı tüketerek sorunlarını çok daha hızlı çözmüştür. Eski zamanlarda tıbbın yaygın ve gelişmiş olmaması nedeni ile insanlar dağ çayı da dahil birçok bitki çayı ile sorunlarını gidermişlerdir. 

Dağ Çayı
Faydaları
 • Dağ çayının en büyük faydası mide sorunlarını ve bağırsak sorunlarını dindirici özelliğinin olmasıdır. Bu çay özellikle farklı nedenlerden dolayı mide ağrısı çeken insanlarda bir iki saat içerisinde hatta daha kısa süreler içerisinde etki yaparak bu kişilerin sorunlarını çözmektedir. Dağ çayı tüketerek sizlerde birçok mide ağrısını çözebilirsiniz. Özellikle midede ülser ya da gastrit gibi sorunlardan dolayı oluşan mide ağrılarını anında azaltır.
 • Özellikle astım, bronşit gibi hastalıkları olan insanlarda bu hastalıkların meydana getirmiş olduğu belirtiler çok kolay bir şekilde dağ çayı ile ortadan kaldırılabilmektedir: Fakat bu faydalarından yararlanmak için dağ çayını çok düzenli ve sürekli bir şekilde  tüketmelidir. Aksi durumda bu çayın faydaları etkilerini göstermeyebilir. 
 • Bu çay insanlarda sinir ve stres durumlarında çok büyük etkiler yaparak bu gibi durumların hızlı bir şekilde ortadan kalkmasını sağlamaktadır.
 • Dağ çayının bir diğer özelliği ise içildikten birkaç saat sonra özellikle vücudun ter kokusuna çok büyük etkiler yaparak bu durumun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. 
 • Son olarak yoğun iş ya da yoğun eğitim hayatı nedeniyle oluşan uykusuzluğu çok etkili bir şekilde ortadan kaldırmaktadır. 
]]>
Nar Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/nar-cayi.html Sun, 18 Nov 2018 21:06:41 +0000 Nar çayı, aslında narın birçok faydasını içine alan muhteşem bir bitki çayıdır. Oldukça faydalı olan bu çayın en büyük avantajı lezzetinin her ağza hitap etmesidir. Nar çayının herhangi bir yan etkisinin olmaması nedeni Nar çayı, aslında narın birçok faydasını içine alan muhteşem bir bitki çayıdır. Oldukça faydalı olan bu çayın en büyük avantajı lezzetinin her ağza hitap etmesidir. Nar çayının herhangi bir yan etkisinin olmaması nedeni ile birçok insan bu çayı gönül rahatlığı ile tüketebilir. Bu nedenle çocuklarına bu çayı içirerek çocuklarınızın da nar çayından fayda görmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle tansiyonu düşürmesi ile meşhur olan nar çayını yaşlı insanlarda ya da tansiyon hastalarından kullanarak bu gibi sorunları herhangi tıbbi ilaca ihtiyaç duymadan ortadan kaldırabilirsiniz. Bu durumun yanı sıra uzun süreni nar çayı kullanımında kişilerde kalp sağlığının korunması üzerinde çok büyük faydalar görülebilmektedir. Nar çayının faydaları sadece bu durumlar ile sınırlı değildir. Narın faydaları direk olarak nar çayında da bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle kış aylarında insanların en çok kullanması gereken çaylar arasında yer almaktadır. Bu çayın en çok sıcak şekillerde tüketilmesi nedeni ile insanlarda kış aylarının en yaygın hastalıklarından biri  olan grip, nezle gibi hastalıklar nedeni ile oluşan sorunların ortadan kaldırılmasında çok büyük etkiler göstermesidir. Nar çayı içerisinde vücudun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminler bulunmaktadır. Özellikle bu çay içerisinde bulunan C vitamini, E vitamini ve K vitamini başta olmak üzere birçok vitamin bulunması nedeni ile birçok fayda sağlayarak vücut için gerekli olan enerjiyi sağlamaktadır. Bu nedenle günlük olarak en az bir bardak kadar nar çayı tüketmeniz sağlığınız açısından çok büyük etkiler yapacaktır. Bu çaydan hem çocuklarınıza hemde yaşlılara içirerek onları da bu muhteşem bitkiden faydalandırın. 

Nar çayı aslında iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bu çay için kimi insanlar narın iç çekirdeklerini kullanmaktadır. Eğer bu çayı narın içi ile yapacaksanız hazır olarak nar suyu ya da direk nar alıp sıkarak suyunu elde etmeniz gerekmektedir. Bu durumda dikkat etmeniz gereken en önemli durumlardan biri tabi ki nar suyunun orijinal olanını bulmaktır. Çünkü piyasada satılan nar sularının büyük çoğunluğu sadece renklendirici ve aromadan oluşmaktadır. Eğer bu gibi satış noktaları yok ise bu durumda sizler nar alarak içini sıkıp suyunu elde edebilirsiniz. Bu tarifin yanı sıra bazı insanlar nar çayı yapmak için nar kabuğunu kullanmaktadır. Bilinmelidir ki nar kabuğu da en az nar içi kadar büyük faydalar sağlamaktadır. Eğer çocuklarınıza verecekseniz nar içini kullanmanız çok daha faydalı olacaktır. Eğer yetişkin kişiler nar çayını kullanacaksa nar kabuğu kullanmak daha iyi olacaktır. Nar kabuğu ile bu çayı yapmak için nar kabuklarını ayırın yıkayın ve güneşte kurutun. Daha sonra normal çay gibi kaynamış suya ekleyerek iyice demlendirin. Bu durumda eğer lezzet arttırmak isterseniz içerisine bir miktar bal ekleyebilirsiniz. 

Nar Çayı
Faydaları:
 • Nar çayının en büyük faydası bağışıklık sistemi üzerinedir. Çünkü nar çayı, içerisinde bulundurduğu C vitamini ve diğer vitaminler kişilerde çok büyük etkiler yaparak özellikle bağışıklık sisteminin artışına bağlı olarak grip ve nezle gibi hastalıklardan kolay bir şekilde korunabilirsiniz. 
 • Nar çayı, özellikle kemik gelişiminde etkili olduğu için gelişme çağında olan çocuklarda çok büyük etkiler yapmaktadır. Bu nedenle çocuklarınıza uygun dozlarda içirerek kemiklerin çok daha güçlenmesini sağlayabilirsiniz. 
 • Nar çayı mükemmel bir tansiyon düşürücüdür. Bu durumun yanı sıra kişilerde antioksidan etkileri göstererek uzun süreli kullanımlarda kanser hücrelerinin çoğalmasını ya da ortaya çıkmasını engellemektedir. Böylece kişiler bu çayı kullanarak birçok tehlikeli hastalıktan korunabilmektedir. 
]]>
Isırgan Otu Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/isirgan-otu-cayi.html Mon, 19 Nov 2018 21:05:50 +0000 Isırgan otu çayı, direk olarak ısırganın faydalarını barındıran mükemmel çaylardan biridir. Bilindiği gibi ısırgan otu farklı işlemlerden geçirilerek tıbbi ilaçlar içerisinde kullanılacak hale getirilmektedir. Öyle ki bu Isırgan otu çayı, direk olarak ısırganın faydalarını barındıran mükemmel çaylardan biridir. Bilindiği gibi ısırgan otu farklı işlemlerden geçirilerek tıbbi ilaçlar içerisinde kullanılacak hale getirilmektedir. Öyle ki bu bitkiyi çay yaparak sizlerde vücudunuza daha doğal bir şekilde alabilirsiniz. Özellikle mayıs ve nisan aylarında bu otu çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Bu durumun dışında diğer zamanlarda bu otun kurutulmuş olanlarını bulabilirsiniz. Birçok insan ısırgan otu çayı yapabilmek için zamanında ısırgan otunu toplayarak kurutur ve kış aylarında faydalarından yararlanmak amacı ile çay yaparak tüketir. Eğer sizlerde bu gibi bitkiler ile birçok sorununuza fayda bulmak istiyorsanız ısırgan otu çayını tüketebilirsiniz. Isırgan otu çayının bitkisi kişinin cildine değdiği zaman içerisinde bulunan emegenz adlı tüyler nedeni ile çok şiddetli kaşıntılar ve kabarma durumlarına neden olabilmektedir. Isırgan otu çayı, son derece faydalı bir bitkidir. Bu faydalarını sağlayan mineraller en çokta C vitamini, A vitamini ve D vitamini başta olmak üzere diğer bitkilerde bulunmayan formik asit bulunmaktadır. İçerisinde bulunan bu vitaminler ile çok daha farklı faydaları bulunmaktadır. Isırgan otunun faydalarına geçmeden önce belirtmek isterim ki ısırgan otu çayı, küçük çocuklara ve hamilelere içirilmemesi gereken çaylardan biridir. Aksi durumlarda hamile kişilerde bebeğin sağlığına olumsuz etkiler verebilir. 

Bilindiği gibi ısırgan otu çayının en büyük faydası böbrekler üzerinedir. İnsanların en çok karşılaştığı böbrek hastalıklarından biri olan böbrek taşları bu çayın düzenli ve sürekli bir şekilde tüketilmesi ile çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Mesane taşlarının oluşumunda da çok büyük etkileri olan ısırgan otu çayı, böbrekler için oldukça etkilidir. Bu nedenle böbrek sağlığınızı bu çay sayesinde koruyabilirsiniz. Bu durumun yanı sıra ısırgan otu çayı, kansızlık sorunu olan kişiler içinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Sizlerde de eğer kansızlık gibi bir problem var ise ısırgan otu çayını her gün bir bardak olmak üzere toplam dört hafta kadar sürekli içilmesi gerekmektedir. Bu şekilde oldukça büyük faydalar göreceğinizden emin olabilirsiniz. Isırgan otu çayı aslında sadece ağız yolu ile değil deri yolu ile de kullanılabilmektedir. Bu durum özellikle egzama sorunu olan insanlarda çok büyük etkiler göstermektedir. Eğer sizlerde de egzama problemi var ise bu durumda yapmanız gereken en önemli şey tabi ki ısırgan otu çayını kullanmaktadır. Yine dört hafta kadar bir süre kullanımınız sonucunda çok büyük faydalar görebilirsiniz. Isırgan otu çayı, saç bakımında da çok aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle insanların bu çayı saçlarını yıkayarak kullanmaları ile çok büyük faydalar elde edilmektedir. Saçlar üzerinde daha ilk kullanımlardan sonra bile canlılık etkilerini gösteren bu mükemmel bitki çayını sizlerde deneyebilirsiniz. 

Isırgan Otu Çayı
Isırgan otu çayı, bazı insanlar tarafından ve bazı doktorlar tarafından alerjik problemlerin giderilmesi amacı ile tüketilmektedir. Bu gibi sorunlar özellikle astım, bronşit gibi hastalıkların meydana getirmiş olduğu olumsuz durumları da ortadan kaldırabilir. Günümüzde bazı yerlerde bu çay hazır olarak verilmektedir. Tabi ki bu çaylar kişilerde herhangi bir fayda sağlamamakla birlikte insan vücuduna zarar vermektedir. Bu nedenle bu çayın orijinal olanını tüketmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır. Son olarak belirtmek isterim ki ısırgan otu çayı, üç farklı şekilde yapılmaktadır. Bunların tümü hemen hemen aynı faydaları sağlasa da aslında lezzet olarak farklı olabilir.
 • Isırgan otu kökü çayı
 • Isırgan otu tohumu çayı
 • Isırgan otu çayı
]]>
Mavi Çay https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/mavi-cay.html Mon, 19 Nov 2018 23:39:01 +0000 Mavi çay, Akdeniz bölgesinde yetişen bitkiden elde edilen bir çaydır. Çayın halk tabiriyle tavşan kanı olanı makbuldür denilebilir fakat artık birçok bitkinin çayının sayısız rahatsızlığa iyi geldiğini de unutmamak gerek Mavi çay, Akdeniz bölgesinde yetişen bitkiden elde edilen bir çaydır. Çayın halk tabiriyle tavşan kanı olanı makbuldür denilebilir fakat artık birçok bitkinin çayının sayısız rahatsızlığa iyi geldiğini de unutmamak gerekir. Bu çayın hangi bitki olduğunu söylediğimde bu muydu diyeceksiniz. 

Mavi Çay (Karabaş Otu); Latince adı 'Lavandula Stoechas' olan baklagiller familyasından bir lavanta türüdür. Çiçekleri mavi ve mor renklidir. Açma dönemi ilkbahar sonları ve yaz ayları başıdır. Karabaş otunun kullanımı çok eski tarihlere dayanır. Osmanlı döneminde koleraya karşı kullanılmış ve Birinci Dünya Savaşı sırasında yaralardaki mikropları öldürmek amaçlı kullanılmıştır.

Mavi Çay Bitkisinin Faydası; 
 • İlk ve en önemlisi akciğer ve kan kanserini geciktirir
 • Beyin tümörlerini geciktirir
 • Sinir ve kalp kuvvetlendiricisi
 • Yüksek tansiyonu düşürür
 • Damar tıkanıklığına iyi gelir
 • Balgam söktürür
 • İdrar yolları enfeksiyonlarına karşıdır
 • Egzama yaralarını iyileştirir
 • Ağrı kesici özelliği vardır
 • Sinüzite karşı iyi gelir
 • Sinirsel baş ağrılarına karşı iyidir
 • Romatizmaya karşıdır
 • Yanıklara iyi gelir
 • Kan dolaşımı bozukluğunu düzenler
 • Kan sulandırır
 • Hafızayı kuvvetlendirir
 • Antiseptik ve yara iyileştirir
 • Ses tellerinde oluşan enfeksiyonlara iyi gelir
 • Uykuya geçmeyi kolaylaştırır
 • Yorgunluğa ve iç huzursuzluğa iyi gelir
 • Sigara bırakmayı kolaylaştırır
Mavi ÇayMavi Çay Bitkisinin Demlenmesi;

Bu bitki saplarıyla birlikte kurutulmuş vaziyettedir. Paket halinde alındıysa paketi sapının olduğu kısımdan açınız. İçinden çıkan bitkiyi fincanı mızın içine koyunuz. Fincanı sıcak suyla ısıtmayı unutmayınız daha iyi dem verir. Üzerine kaynar suyu dökünüz ve 2-3 dakika bitkinin içinde durmasını sağlayın ve mavi rengin gelmesini bekleyiniz. Mavi renk oluştuktan sonra bitkiyi içinden çıkarınız. İçime hazır hale gelmiştir. Vitamin değerlerinin gitmemesi açısından içine limon sıkmamamız da fayda vardır. Genelde bitki çayları şekersiz tüketilmektedir. Eğer çok değişik geliyorsa tadı çok az şeker atabilirsiniz. Günlük tüketimi en fazla üç fincandır. Lütfen bu sınıra dikkat ediniz. Eğer taze olarak yani aktardan elde ettiyseniz bitkinizi sadece demleme süresi uzayacaktır. Geri kalan işlemler tamamen aynıdır. 

Mavi Çay Bitkisinin Yan Etkileri;
 • Ağız yoluyla alındığında baş ağrısı, kabızlık ve iştah artışı görülür. Çiğ olarak tüketilmeden önce doktorunuza danışınız.
 • Aşırı ve fazla kullanımı ciltte tahrişe sebep olur.
 • Merkezi sinir sistemi etkilerinden dolayı epilepsi hastalarının doktorlarına danışmadan kullanmaları uygun değildir.
 • Ergenlik çağına gelmemiş çocukların mavi çay bitkisini tüketmesi hormon bozukluğuna neden olur. Özel erkek çocuklarda meme büyümesi denen soruna neden olur. Çocukların tüketmesi uygun değildir.
 • Gebelik dönemindeki yan etkileri belli değildir bu yüzden tüketilmemesi uygundur.
 • Ameliyat olacak hastaların iki hafta öncesinden mavi çay kullanımı bırakması gerekir.
]]>
Kırmızı Çay https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/kirmizi-cay.html Tue, 20 Nov 2018 12:27:47 +0000 Kırmızı çay, Güney Afrika'da Cedarberg Dağlarında yetişen Rooibos bitkisi olarak da bilinen yeşil iğne yaprakları olan bir bitki türüdür. Türkçe okunuşuyla Roybos çayı hem sağlığa çok faydalıdır hem de tadıyla da Kırmızı çay, Güney Afrika'da Cedarberg Dağlarında yetişen Rooibos bitkisi olarak da bilinen yeşil iğne yaprakları olan bir bitki türüdür. Türkçe okunuşuyla Roybos çayı hem sağlığa çok faydalıdır hem de tadıyla da lezzetlidir. Kırmızı çay içinde C vitamini, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Bakır ve Flarür bulunur. Zengin içerikli bu çay tatlıdır. Bu nedenle de tatlandırıcı kullanmadan da rahatlıkla tüketilebilir. 

Kırmızı çayın diğer çaylara göre farkı içeriğinde kafein olmamasıdır. Bu sayede mide hassasiyeti yaşayanlar ile çocuklar da güvenle içebilirler. Çok lezzetli olan ve Aspalathis linearis bitkisinden elde edilen çayın en önemli özelliği yüksek seviyede yağ yakmasıdır. Stres, uykusuzluk ve yüksek tansiyon gibi yan etkileri bulunmaz. Zayıflamak isteyen kişiler yemeklerden önce bu çayı içtiklerinde tatlı istekleri azalar. Kırmızı çay ayrıca midedeki sıvı miktarının armasına böylece az yemek yemeyi sağlar. Çayın içinde bulunan vitamin ve mineraller diyet programlarında kişiyi bu anlamda destekleyerek detoks etkisi yaratır. 

Kırmızı Çayın Etkileri Nelerdir
 • Ayda ortalama 5 kilo verilmesini sağlar,
 • Günde üç fincan içmek ideal kiloya gelmenizi sağlar,
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminlerin bünyeye alınmasını sağlayarak, sağlıklı kilo kaybının elde edilmesine olanak tanır.
Kırmızı Çay
Kırmızı Çayın Faydaları Nelerdir
 • Güçlü bir aromaya sahip olmasının yanı sıra siyah çaya göre çok daha faydalıdır,
 • Bilim adamları tarafından yararları kanıtlanmıştır,
 • Vücut direncinin artmasını sağlar,
 • Mevsim geçişleri nedeniyle oluşan halsizliği giderir,
 • Bağırsakların çalışmasını düzenler,
 • Vücuda enerji verir, metabolizmayı hızlandırır,
 • Diş ve ağız sağlığını korur,
 • Çinlilerin özellikle zayıflama amacıyla tükettiği çaydır,
 • Cilt ve damarları korur, 
 • Kramp çözücü özelliği bulunur,
 • Anti alerjiktir, alerji hastalarında immün sistemi normalden fazla histamin salgılar. Bu salgıda hapşırma, ishal ve astıma neden olur. Kırmızı çay içinde bulunan etken maddeler histamin çıkışını bloke ederek alerjiyi engeller,
 • Hücre yenileyici ve antioksidan özelliği sayesinde cilt problemlerini tedavi eder,
 • Bağırsak iltihabı ve mide-bağırsak şikayetlerinin giderilmesinde iltihap giderici özelliği ile yardımcıdır,
 • Serotoninin salgılanmasını sağlayarak kişide uykusuzluk, stres, baş ağrısı ve depresyon gibi şikayetlerin giderilmesini sağlar,
 • Kırmızı çay içinde bulunan karotinoid, falovonoid ve farklı etken maddeler serbest radikallerle savaşarak, vücudu hastalıklara karşı korur,
Çocuklarda Kırmızı Çay Tüketimi Nasıl Olmalıdır

Kırmızı çay lezzetli bir içecek olduğundan çocuklar severek tüketebilir. İçeriğinde iki yüzden fazla etken madde bulunan bu çay bebek ve çocuklarda herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Mideyi zorlamayan özelliği olduğundan rahatlatıcı etkiye sahiptir. Özellikle ufak bebeklerde kolik ve mide ağrılarının giderilmesinde yardımcıdır. Fluor içermesi nedeniyle de çocuklarda diş çürümesini engeller. 
]]>
Yeşil Çay https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/yesil-cay.html Tue, 20 Nov 2018 18:19:03 +0000 Yeşil çay, milattan önceki yıllarda bile kullanılan bitkisel çaylar arasında yer almaktadır. Tıbbın olmadığı zamanlarda yeşil çay insanlar tarafından çok yaygın olarak kullanılmaktaydı. Bu çay özellikle Çin imparatorluğ Yeşil çay, milattan önceki yıllarda bile kullanılan bitkisel çaylar arasında yer almaktadır. Tıbbın olmadığı zamanlarda yeşil çay insanlar tarafından çok yaygın olarak kullanılmaktaydı. Bu çay özellikle Çin imparatorluğunda bu bölgenin en meşhur ve en çok tüketilen bitkisel çay haline gelmiştir. Yani nasıl ki günümüzde siyah çay tüketiliyorsa o dönemde de Çin imparatorluğunda yeşil çaya rağbet varmış. Bu şekilde dünyanın birçok ülkesine, gerçekleşen kültürel etkileşimler sayesinde ulaşmış ve günümüze gelene kadar tüm dünya ülkelerinde ülkemizde dahil çok yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Günümüzde kullanılan yeşil çay oranı oldukça fazladır. En popüler içeceklerden biri olan yeşil çayın en çok kullanım nedeni insanlarda vermiş olduğu faydalardır. Bu durumun yanı sıra insanlar bu çayı lezzeti nedeni ile tüketilmektedir. Gerçekten oldukça lezzetli olan bu çaya farklı maddeler katarak hem lezzet hemde fayda açısından bu çayı çok daha etkili yapabilirsiniz. Birçok insan bu çayın içerisine bol bol limon suyu ekleyerek içmektedir. Yeşil çay insanlarda ağız ve diş sağlığından sindirim sistemine kadar birçok fayda sağlayarak insanlarda birçok sorunun giderilmesini sağlamaktadır. Fakat bu faydalardan en önemlisi kişilerde kilo vermenin bu çay ile çok daha kolay olması durumudur. Öyle ki bu çayı düzenli olarak tüketen insanlar yaptıkları rejimler ile birlikte çok hızlı bir şekilde kilo verebilmektedir. Sizlerde diyet yapıyorsanız yeşil çayı kullanarak çok daha hızlı bir şekilde sağlıklı kilo verebilirsiniz. 

Özellikle son yirmi yıl içerisinde yeşil çay üzerine bilimsel olarak birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar ile yeşil çayın faydaları birer birer kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalarda en çok bu çayın kanser sorunlarını önleyip önlemediği derin bir şekilde araştırılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda yeşil çayın kanser üzerindeki etkisi gerçekten de kanıtlanmıştır. Hatta bu araştırmalara göre birçok doktor kanser hastalarına düzenli bir şekilde yeşil çayı tüketmesini söylemiştir. Bu uygulamaları yaparak aynı zamanda kanser tedavisi gören insanlar bu hastalıklarından çok daha rahat bir şekilde korunmuşlardır. Bu durumun yanı sıra yeşil çay insanlarda daha birçok fayda sağlamıştır. Yeşil çay, insanlar tarafından bu kadar çok sevildiği için neredeyse her markette bulunmaktadır. Sizler de yeşil çayı faydalarından yararlanmak için bol bol yeşil çay tüketebilirsiniz. Üstelik bu çay diğer bitkisel çaylar gibi fazla tüketildiğinde büyük problemlere ya da yan etkilere neden olmamaktadır. Bu nedenle hem sizler hemde aileniz gönül rahatlığı ile yeşil çay tüketebilirsiniz. Özellikle kış aylarında bu çayı tüketerek birçok fayda görebilirsiniz. 

Yeşil çay nasıl hazırlanır

Aslında yeşil çayın hazırlanışı diğer bitkisel çaylardan çok büyük farklılıklar gerektirmemektedir. Bu çay için öncelikle bek gram kadar kurutulmuş yeşil çay yaprağı gerekmektedir. Daha sonra saf suyu ocakta iyice kaynatın ve birkaç dakika suyun dinlenmesini bekleyin. Su tam olarak dinlenerek köpüklerinden arındığı zaman çay yaprağını süzgeç ile su içerisine koyarak bir süre demlenmesini bekleyin. Yaklaşık birkaç dakika sona yeşil çay hazır olacaktır. İster tatlandırarak ister sadece olarak içerek yeşil çayın tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. 

Faydaları
 • Yeşil çay insanlarda diş sağlığı üzerinde çok büyük etkiler yapmaktadır. Bu nedenle sürekli olarak yeşil çay tüketebilirsiniz. Eğer yeşil çay sevmiyorsanız diş sağlığınızı ve ağız sağlığınızı korumak için her gün en az bir ya da iki kere olmak üzere bu çay ile ağzınızı gargara yapabilirsiniz. Bu şekilde bu yeşil çay, faydalarını gösterecektir. 
 • Güçlü bir antioksidana ihtiyaç duyarsanız bu durumda yeşil çayı kullanarak bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
 • Sürekli olarak kullanıldığında insanların en büyük sorunlarından biri olan kötü kolesterolü engeller.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek başta grip ve nezle gibi hastalıklar olmak üzere]]> Nane Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/nane-cayi.html Wed, 21 Nov 2018 17:50:15 +0000 Nane çayı, günümüzde insanların modern tıpta da kullandığı bitkisel çaylardan biridir. Nanenin içerisinde bulunan faydaların ve etkilerin daha fazlası nane çayı içerisinde bulunmaktadır. Bu nedenle nane çayı içerisinde nan Nane çayı, günümüzde insanların modern tıpta da kullandığı bitkisel çaylardan biridir. Nanenin içerisinde bulunan faydaların ve etkilerin daha fazlası nane çayı içerisinde bulunmaktadır. Bu nedenle nane çayı içerisinde nanenin faydalarını rahatça görebilirsiniz. Nane çayının en büyük özelliği ise içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin küçük çocuklarda bile herhangi bir olumsuzluğa neden olmaması nedeni ile bu çocukların da rahat rahat tüketmesi durumudur. Nane çayının böylece küçük çocuklarda da kullanılması yaygındır. Özellikle kişilerde oluşturduğu mentol etkisiyle nane çayının nefes açıcı özelliği sizleri rahatlatacaktır. Bunun yanı sıra kişilerde serinleme etkisi yapan nane çayını sizlerde tüketerek özellikle yaz aylarında bu çay sayesinde daha da serinleyebilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda faydalarının kanıtlanmış olması nedeni ile günümüzde birçok insan nane çayını gönül rahatlığı ile tüketmektedir. Bu nedenle nane çayı birçok insan için tıbbi bir ilaç niteliği taşımaktadır. Birçok zaman insanların dışarıda nane çayı olarak içtikleri çaylar sahtedir. Yani günümüzde nane çayını gerçekten yapan çok az işletme bulunmaktadır. Genellikle aroma, renklendirici ve tatlandırıcı içeren tozlardan yapılan ve içerisine bir miktar da mentol katılan bu çaylar insan vücudunda herhangi bir fayda sağlamamasının yanı sıra aynı zamanda birçok zarar vermektedir. Bu nedenle sizlerde nane çayını evlerinizde yaparak bu mükemmel bitkinin faydalarından yararlanabilirsiniz.

  Nane çayı, özellikle içeriğindeki kokusu nedeni ile insanlar tarafından çok sevilerek tüketilmektedir. Bu özelliği ile nane çayını en çok sigara içen insanlar kullanmaktadır. Sigaranın içilmesi sonrasında ağızda oluşan kokunun giderilmesi amacı ile bol bol nane çayı içerek bu gibi sorunların ortadan kaldırılmasını sağlayarak aynı zamanda daha birçok fayda elde edebilirsiniz. Nane içesinde bulunan A, C vitamini ve manganez gibi maddeler insan vücudunda çok büyük etkiler yaparak birçok kişide sorunların giderilmesinden etkili olmuştur. Bu nedenle nane çayı kişilerde bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden olur. Böylece sizler birçok sorundan çok rahat bir şekilde korunabilirsiniz. Yeter ki özellikle kış aylarında olmak üzere nane çayını bol bol tüketin. Bu çayın içermiş olduğu faydalardan yararlanmak için sizlerde bu çayı çok düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz.  Aksi durumlarda yine nane çayı faydalarından yararlanırsınız fakat bu çayın bütün faydalarını elde edemeyebilirsiniz. Nane çayı uzun süreli kullanımlarda insanlarda görülen kanser sorunlarını en aza indirmektedir. Özellikle kolon kanseri, rektal kanser, kolorektal kanserleri başta olmak üzere bu gibi birçok sorundan korunabilirsiniz. Bu durumun yanı sıra insanların nane çayı tüketmesiyle çok yaygın bir hastalık olan astım sorunlarının meydana getirmiş olduğu belirtiler çok kolay bir şekilde arttırılır. Özellikle bu çayın kokusu ve buharı insanlarda hava kanallarının daha da açılmasını sağlamaktadır. 

  Nane Çayı
  Faydaları:
  • Alerjik öksürük nedeni ile oluşan sorunların ortadan kalkmasında çok büyük etkiler yaparak kişiyi rahatlatır.
  • Günümüzde birçok kişide görülen hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırır,
  • Kronik olarak meydana gelen vücut ağrılarını hızlı bir etki göstererek azaltır.
  • Bazı mide sorunları ya da kişilerin tükettikleri yiyecekler nedeni ile oluşan mide rahatsızlıklarını azaltır. 
  • Herhangi bir nedenden dolayı meydana gelen mide bulantısı veya kusma sorunlarını hızlı bir şekilde azaltır. 
  • Nane çayı, içerisinde omega üç yağ asidi bulundurmaktadır. Bu durum her ne kadar bilinmese bile aslında bu durum oldukça zengindir. 
  • Birçok kişide görülen ağız kokusunu oldukça etkili bir şekilde azaltır. 
  ]]>
  Çayın Zararları https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/cayin-zararlari.html Thu, 22 Nov 2018 10:31:13 +0000 Çayın Zararları, Türk milletinin en çok tükettiği içeceklerden biridir, ve hatta en fazla tüketilen içecektir diyebiliriz. Büyük bir kısmımız için çaysız bir kahvaltı sofrası düşünülemez ve yine evimize ayak üstü bil Çayın Zararları, Türk milletinin en çok tükettiği içeceklerden biridir, ve hatta en fazla tüketilen içecektir diyebiliriz. Büyük bir kısmımız için çaysız bir kahvaltı sofrası düşünülemez ve yine evimize ayak üstü bile uğrayan olsa hemen ocağa bir çay koyarız. Gittiğimiz her ev ziyaretinde ilk olarak ikram edilendir çay... O kadar hayatımızdadır ki, çaysız bir hayat düşünemeyenlerin sayısı oldukça fazladır. Sigara ve alkol gibi bağımlıları da vardır. Bu kadar çok tüketilen bir şeyin elbetteki zararları da vardır. Fakat bu zararların hepsine luzumundan fazla ve şekerli olarak tüketilmesi neden olmaktadır.

  Çayın bilinen bazı zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Fazla siyah çay tüketen insanlar ciddi olarak kabızlık sorunu yaşar ve bunu yeyip içtiği başka şeylerden zanneder. Oysaki, çay çok fazla idrar atılmasına neden olduğu için kabızlığa neden olur.
  • Çay kahve gibi kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesi kansızlığa yol açar.
  • Çayı çok tüketen insan meyve yeme ihtiyacı duymadığı için vitamin eksiliği meydana gelebilmektedir.
  • Gün içerisinde çayı fazla tüketen insan harareti kesileceği için su ihtiyacı duymaz. Bu da vücudun sudan alacağı minerallerden mahrum olmasına neden olur. Bu durum zaman içerisinde kişinin sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir.
  • Gün içinde fazla tüketilen bil hassa demli çay uyku problemlerine neden olur.
  • Çok fazla demli çay tüketen kişilerde ilerleyen yaşlarda el titremesi gibi sorunlar yaşanabilir.
  • Demli çay içmek, kanın pıhtılaşmasını geciktirdiği için bir yaralanma veya gerekli olan bir ameliyat durumunda, fazla kan kaybına neden olabilir.
  •  Aşırı çay tüketmek kalp çarpıntısına yol açar.
  • Şeker hastaları için tavsiye edilmeyen içecekler arasındadır. Özellikle çayı şekerli tüketen diyabet hastaları için son derece zararlıdır.
  • Fazla çay tüketimi ile vücut normalin çok üstünde idrar atmaya başlar. Buna bağlı olarak da vücuttaki üre asidi de hızlı bir şekilde azalmaktadır.
  • Böbrek hastalarına çay tüketimi çok zararlıdır ve teşhis konulduktan sonra ilk olarak yasaklanan içecekler arasındadır.
  • Romatizma hastalığına yol açıyor denilemez ama romatizma hastalarının da çay tüketmeleri sakıncalıdır.
  • Fazla çay tüketimi özellikle genetik yatkınlığı olan kişilerde  yüksek tansiyon görülme riskini artırmaktadır.
  Çayın Zararları
  Her şeyde olduğu gibi çayı da içerken aşırıya kaçmamak gerekir. Çay günde 4.5 bardak tüketildiğinde bir çok faydaları olan bir içecektir. Bu sayıyı 15-20 bardağa çıkarmak hem faydalarından mahrum olmaya hemde bir çok rahatsızlığa neden olur. O yüzden çay tüketiminde normal sınırları aşmamak gereklidir.
  ]]>
  Ekinezyalı Çay https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/ekinezyali-cay.html Thu, 22 Nov 2018 15:57:54 +0000 Ekinezyalı çay, Ekinezya Amerika kıtasında yetişen buranın halkı tarafından çok sık kullanılan özellikle de kış hastalıklarına çok şifalı olduğu bilinen bir bitkidir. Ekinezya bitkisi yaprakları da kökü de çok şifa Ekinezyalı çay, Ekinezya Amerika kıtasında yetişen buranın halkı tarafından çok sık kullanılan özellikle de kış hastalıklarına çok şifalı olduğu bilinen bir bitkidir. Ekinezya bitkisi yaprakları da kökü de çok şifalı olan bitkidir. Bu bitki enfeksiyonlar da grip gibi bulaşıcı hastalıklarda kullanılır ve genellikle kış hastalıklarına karşı tüketildiği için halk arasında kış çayı olarak da bilinmektedir. Ekinezyanın bilinen diğer isimleri de vardır, bunlar kırmızı ayçiçeği, tarak çiçeği, kirpi çiçeği, Hint başı ve koni çiçeği bazılarıdır. Ekinezya çayının vücudumuza birçok faydası vardır.

  Ekinezya çayının faydaları

  • Soğuk algınlığını önleyici özelliği vardır.
  • Bu kış çayı antiseptik özelliğine de sahiptir.
  • Boğazların ağrısını ve kuru öksürüğü geçirir.
  • Bademciklerin şişkinliğini alır.
  • Kasların ve eklemlerin ağrılarına iyi gelir.
  • Kansere karşı koruma özelliğine sahiptir.
  • Hemoroid tedavisinde de kullanılabilir.
  • Ateş düşürme özelliği vardır.
  • Orta dereceli enfeksiyonlarda ve idrar yolu enfeksiyonlarında da kullanılır.
  • Migreni olan kişilerde oluşan ağır baş ağrılarına da iyi gelir.
  • Herhangi bir şeye alerjisi olanların alerji belirtilerini hafifletir.
  • Saman nezlesine birebirdir.
  • Ekinezya çay olarak kullanılabileceği gibi özünden kremde elde edilir ve bu krem egzama, vajinal mantar ve ayak mantarına da iyi gelmektedir.
  • Bu çayda kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, sodyum gibi mineralleri içerdiği için vücudu dinç tutar.
  Ekinezyalı ÇayEkinezya çayı nasıl hazırlanır

  Bu bitkinin yaprağı da kökleri de kullanılıp çayı yapılabilir ama genellikle ekinezya çayı kökünden yapılmaktadır. Çayı hazırlarken ekinezya taze kökten hazırlanacak olursa 2 yemek kaşığı kadar kökün üstüne 1 su bardağı kaynar su ekleyebiliriz. Eğer taze değilde kuru kök kullanılacaksa 1 su bardağı sıcak suya 1-2 çay kaşığı  kullanılması yeterli olacaktır. Her türlü kullanımda da çayın iyice demlenmesi için demlik ağzı kapalı şekilde 5 yada 10 dakika beklenilmelidir. soğuk algınlığında bu çayın sıcak içilmesi tavsiye edilmektedir. Fakat kökünden hazırladığımız çay faydaları çok olduğu bilinse de biraz acı olabilir bu acı tadı gidermek için çayın içine bal, limon suyu veya zencefil ilave edebiliriz. Yada kök acı tat verdiği için yapraklarından da bu çayı hazırlayabiliriz, böylece acı tat olmadan ekinezya çayı elde edebiliriz. Hazırladığımız bu çay öğünlerden sonra 3 defa tüketilebilir. Fakat yan etkileri olabileceğinden dolayı günde 3 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Bir hafta düzenli kullandıktan sonra 1 yada 2 hafta ara vermelisiniz. Ekinezya çayı bağışıklık sistemini güçlendirdiği için özellikle kış hastalıklarında tavsiye edilmektedir. Birde dikkat edilmesi gereken husus ekinezya çayı bazı kişilerde alerjiye sebep olabileceği için aşırı kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle de astımı olanlar, papatya ve diğer bitkilere alerjisi olan kişiler bu çayı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir.

  ]]>
  Kombu Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/kombu-cayi.html Fri, 23 Nov 2018 13:49:42 +0000 Kombu çayı, sağlık açısından oldukça faydalı olan ve vücutta bir yan etkiye yol açmayan tamamen doğal bir çay türüdür. Diğer çaylardan farkı ise mayalanarak elde edilmesidir. Kefir gibi mantar mayası kullanıla Kombu çayı, sağlık açısından oldukça faydalı olan ve vücutta bir yan etkiye yol açmayan tamamen doğal bir çay türüdür. Diğer çaylardan farkı ise mayalanarak elde edilmesidir. Kefir gibi mantar mayası kullanılarak hazırlanan çay ev ortamında kolaylıkla hazırlanarak faydalarından yararlanılabilir. Mayalanarak fermente edilen çay, tıbbi amaçlı ilaç olarak kullanılmaktadır. Bakteri mayalarından oluşan kombu çayı içeriğinde kullanılan mantar kombucha adlı çay mantarıdır.

  Kombu Çayının İçeriği

  Kombu çayı, aktif enzimler, amino asitler, organik asitler mikroplar tarafından üretilen polifenoller içerir. İçerik laboratuvar araştırması ile tespit edilebilir. Kombu çayının içerisinde etil alkol bulunmaz. Bu nedenle de alkolsüz içecekler sınıfına girer.

  Kombu Çayı Nasıl Hazırlanır

  Malzemeler

  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 3 litre su
  • Kombucha kültür mayası
  • 3 tatlı kaşığı siyah ya da yeşil çay

  Hazırlanışı: Kombu çayı hazırlanırken şebeke suyu kullanılmamalıdır. Hazır içme suyu bir kaba alınarak kaynatılır. Kaynamaya başladığında içine 1,5 su bardağı toz şeker eklenir ve 3 dakika kadar daha kaynatılarak ocaktan alınır. Yeşil ya da siyah .çay karışıma ilave edilir. Yaklaşık 15 dakika dinlendirilir. Çay mayalanması için cam bir kavanoza alınır. Oda sıcaklığında bekletilmiş kültür mayası hafif bir şekilde yıkanarak kavanoza ilave edilir. Kavanozun ağzı hava alacak şekilde kapatılır. Kapak olarak temiz bir bez ya da peçete kullanılabilir. Bez ya da peçete kapatıldıktan sonra kenarı paket lastiği ile tutturulur.

  Kombu Çayı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kombu çayında kullanılan su mutlaka hazır su olmalı
  • Suyun kaynatıldığı kap çelik olmalı
  • Hazırlanırken tahta kaşık kullanılmamalı
  • Mayalanacak olan kap porselen ya da cam olmalı
  • Mayalanma işlemi güneş görmeyen, aydınlık ve sessiz bir ortam olmalı, ortalama 22 derece sıcaklıkta hareket ettirilmeden bekletilerek mayalanmalıdır.

  Kombu ÇayıKombu Çayının Bekletilme Süresi

  Kombu çayı mayalandıktan sonra ilk 4 gün şıra kıvamına ulaşır. 7. güne gelindiğinde şampanya, 10. güne ulaşıldığında ise sirke tadında olur. En yararlı hali en mayalı olduğu halidir. Sabah kahvaltılarından önce portakal gibi meyve sularına eklenerek içilebilir. Kombu çayının ne kadar içileceği hakkında bir sınır bulunmamaktadır. Ancak ilk gün yarım su bardağı ile başlanması tavsiye edilir. 4-10 gün sonra kombu çayı tüketime hazır hale gelir.

  Kombu Çayının Faydaları

  • Kombu çayının kan temizleyici etkisi vardır.
  • Metabolizmanın düzenli ve aktif çalışmasını sağlar.
  • Sinir sistemi için faydalıdır.
  • Kalp ritmini düzenleyici etkisi bulunmaktadır.
  • Yüksek tansiyonu düşürmek için kullanılabilir.
  • Astım tedavisinde atakları önleyici etkisi vardır.
  • Kan şekerinin kontrol altında tutulmasını sağlar.
  • Vücudu kanser hastalığına karşı korur.
  • Damar sertliği ve tıkanıklığına karşı iyi gelir.
  • Böbrekleri hastalıklara karşı koruyarak, düzenli çalışmasını sağlar.
  • Menopoz döneminde yaşanabilecek şikayetleri azaltır.
  • Öksürük, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına karşı iyi gelir.
  • Balgam söktürücü etkisi vardır.
  • Cinsel fonksiyonları arttırır.
  • Vajinal mantar hastalığına karşı iyi gelir.
  • Baş ve migren ağrısına karşı tüketilebilir.
  • Göz sağlığını korur.
  • Cilt yüzeyinde oluşan kesik, çizik gibi yaraların iyileşme sürecini kısaltır.
  • Saç sağlığını destekler.
  • Uyku problemlerine karşı faydalıdır.
  • Gut hastalığına iyi gelir.
  • Bademciklerde oluşan problemlere karşı fayda sağlar. Bademcik problemleri için gargara suyu olarak kullanıldığında rahatlama sağlar.
  • Adale ve kas ağrılarına karşı iyi gelir.
  • İshale f]]> Zerdeçal Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/zerdecal-cayi.html Sat, 24 Nov 2018 13:29:40 +0000 Zerdeçal çayı, aslında birçok kişinin bilmediği çaylardan biridir. Zerdeçal çayının diğer bitki çaylarından en büyük farkı etkilerinin çok hızlı bir şekilde görülebilmesidir. Zerdeçal içerisinde curcumirl adındaki ma Zerdeçal çayı, aslında birçok kişinin bilmediği çaylardan biridir. Zerdeçal çayının diğer bitki çaylarından en büyük farkı etkilerinin çok hızlı bir şekilde görülebilmesidir. Zerdeçal içerisinde curcumirl adındaki madde, insan vücudunda çok büyük etkilere neden olmaktadır. Özellikle günümüzde tıbbi olarak en büyük sorun olan kanser hastalıkları bu çay ile azaltılabilmektedir. Fakat eğer bu durumdan fayda sağlanabilmesi için bu çayın çok uzun süreler tüketilmesi gerekmektedir.  Aksi durumlarda bu çaydan kanser hücrelerinin öldürülmesi beklenmemelidir. Günümüze gelene kadar zerdeçal çayı ile ilgili birçok bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar ise özellikle içeriğinde bulunan curcumirl adlı madde üzerine yapılmıştır. Unutulmamalıdır ki bitkisel olarak bu çayın faydaları kanser üzerinde kanıtlanmıştır. Bu nedenle düzenli bir şekilde her gün zerdeçal çayı tüketilmelidir. Tabi ki bu durumların yanı sıra zerdeçal çayının faydalarının yanı sıra bazı insanlarda yan etkileri de bulunmaktadır. Özellikle fazla tüketildiğinde insanlarda mide bulantısı ve daha fa fazla tüketildiğinde kusma durumlarına bile neden olabilmektedir. Bu nedenle kişiler birçok sorun ile karşı karşıya kalabilirler. Bilindiği gibi zerdeçal yemekler içerisinde baharat olarak kullanılan ve birçok insanın da baharat olarak tanıdığı bitkiler arasında yer almaktadır. Bu bitkinin ya da baharatın çay olarak tüketilmesi ise birçok insanı şaşırtsa bile aslında insan vücudunda inanılamayacak faydalar sağlamaktadır. 

   Zerdeçal çayı içerisinde çok yoğun bir şekilde demir bulunmaktadır. Bu nedenle demir eksikliği sorunları olan insanlar bu çayı sürekli ve düzenli bir şekilde özellikle de sabahları olmak üzere tükettiklerinde çok kısa sürelerde bu gibi sorunlarından hızlı bir şekilde kurtulabilir. Böylece herhangi bir tıbbi ilaç kullanmadan sizlerde en doğal şekilde bu sorununuzun üstesinden gelebilirsiniz. Bu durumun yanı sıra zerdeçal çayı içerisinde bulunan yüksek orandaki C vitamini insanlarda bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak mükemmel bir etkide bulunmaktadır. Bu nedenle en çok kış aylarında bu çayı yaparak sıcak bir şekilde tüketebilirsiniz. İçerisinde bulunan C vitamini kişilerde muhteşem bir enerji etkisi yaparak insanların gün boyu ihtiyaç duyduğu enerjiyi verebilmektedir. Bu nedenle sabahları yorgun olarak uyanırsanız bir bardak zerdeçal çayı ihtiyacınız olan enerjiyi sizlere bol bol sağlayacaktır.

   Zerdeçal Çayı
   Faydaları:
   • Birçok doktorda dahil kanser tedavisinde zerdeçal çayı birçok fayda sağlamaktadır. Daha öncede söylediğimiz gibi zerdeçal çayı içerisinde bulunan curcumirl maddesi kişilerde kanser hücrelerinde etkili olarak çok büyük etkiler yapmaktadır. Bu çayın düzenli olarak kullanılması durumunda ise  bu madde kanser hücrelerini geçte olsa yenebilmektedir. 
   • Tıbbi olarak bile çözülemeyen romatizma ağrılarında zerdeçal çayı çok büyük etkiler yaparak bu ağrıların hızlı bir şekilde dinmesini sağlayabilir. Bunun için romatizma ağrıları olan insanları bu çayı sık sık tüketmelidir.
   • Kan şekerinin düzenlenmesinde zerdeçal çayını kullanabilirsiniz. Bu durumda diyabet sorunları olan kişiler için büyük önem taşımaktadır.
   • Uzun süreli kullanımlarda kolesterol seviyesini dengeler. Bu nedenle özellikle orta yaşı geçmiş insanlar zerdeçal çayını kullanmalıdır.
   • Sindirim sisteminin düzenleme gibi bir etkisi olduğu için özellikle kabız olan insanlarda çok büyük etkiler göstermektedir.
   Yan Etkileri:
   Zerdeçal çayının klasik yan etkileri vardır. Özellikle hamilelerde, çocuk emzirenlerde ve küçük yaştaki çocuklarda kullanılmaması gerekmektedir. Bu durumun yanı sıra baharatlara karşı alerjisi olan kişilerde zerdeçal çayı zararlı etkiler gösterebilir. Bir diğer yan etki ise aşırı kullanılması ile kalp çarpıntıları yapabilir.
   ]]>
   Rezene Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/rezene-cayi.html Sun, 25 Nov 2018 03:38:04 +0000 Rezene çayı, yıl boyu bulunabilen rezene, sarıya çalan bir renge sahiptir. Yaklaşık 2,5 metre kadar boylanabilir. Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde kendiliğinden yetişir. Tat olarak dereotunu anım Rezene çayı, yıl boyu bulunabilen rezene, sarıya çalan bir renge sahiptir. Yaklaşık 2,5 metre kadar boylanabilir. Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde kendiliğinden yetişir. Tat olarak dereotunu anımsatan bitki, Hint ve Pakistan mutfağında baharat olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Rezene çayı, mide problemleri, hazımsızlık, sindirim şikayetleri, ateş ve bebeklerde kolik tedavisinde tıbbi amaçlı kullanılabilir. Rezene tohumu mineraller bakımından oldukça zengindir. Rezene çayı mineraller bakımından zengin olduğu için soğuk algınlığı, grip ve halsizlik için de yaygın bir şekilde tüketilmektedir.

   Rezene Çayı Nasıl Hazırlanır

   1 fincan rezene çayı için 1 çay kaşığı rezene tohumu kullanmak yeterli olur. 1 fincan su kaynatılarak ocaktan alınır. Üzerine ezilmiş rezene tohumları eklenip 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Tatlandırmak için bal ve limon kullanılabilir.

   Rezene Çayının Faydaları

   • Rezene çayının direkt olarak iştahı azaltma gibi bir gücü olmasa da, yapılan bir araştırmaya göre mide ülserinde oluşan bakterilerle savaşarak, ülserin yaygın belirtisi olan mide kazınmasına karşı iyi gelmektedir.
   • Rezene çayının adet sancılarını hafifletme gibi faydası vardır. Adet döneminde yaşanan kasılma, kramp ve adet öncesi sendromuna karşı iyi gelir. Adet döneminde yaşanan şikayetleri azaltmak için günde 1-2 fincan rezene çayı içilebilir.
   • Rezene çayı gözlerde oluşan torbalara karşı iyi gelir. Demlenen çay ılıdıktan sonra, bir parça pamuk ılık çaya batırılarak gözlere yerleştirilir. Üzerine temiz bir havlu örtülerek 20 dakika kadar gözlerde bekletilir. Bu uygulama gözlerde oluşan şişliklere karşı iyi gelir.
   • Rezene çayının anne sütünü arttırıcı etkisi vardır. Bu konu hakkında her hangi bir bilimsel çalışma olmasa da toplum rezene çayının anne sütünü arttırdığını düşünmektedir.
   • Rezene çayı midede oluşan krampları hafifletici etkiye sahiptir. Sindirim sistemi ile alakalı olarak mide krampı yaşanıyorsa bu sorun rezene çayı ile çözümlenebilir. Ayrıca gaz, hazımsızlık ve ishal içinde iyileştirici etkisi bulunmaktadır.
   • Potasyum, kalsiyum ve farklı mineraller bakımından zengin içeriğe sahip olan rezene çayı enfeksiyon hastalıklarına karşı iyi gelir. Özellikle enfeksiyon nedeniyle yaşanan yüksek ateşi düşürür. Enfeksiyonlara karşı vücut direncini de arttırır.
   • Bebek ve çocuklarda kolik tedavisinde kullanılabilir. Kolik belirtilerini azaltıcı etkisi ile bebek ve çocukların rahatlamasını sağlar. Bebeklerde kullanılacaksa çay demlendikten sonra soğutulur ve bir çay kaşığının çeyreği kadar bebeğe verilir.
   • Kanser hastalıklarından korunmak için rezene çayından yardım alınabilir. Henüz kanser çok yayılmamışsa alternatif bir tedavi olarak rezene çayı kullanılabilir.
   • Rezene çayı kolesterole karşı iyi gelir. Kolesterolün sağlıklı bir seviyede kalmasını sağlayarak kalp ve damar hastalıklarının oluşma riskini azaltır.
   • Kırmızı kan hücrelerini arttırıcı özelliği vardır. Özellikle bitkinin tohumlarından hazırlanan çayı tüketmek kırmızı kan hücrelerinin sağlığını korur.
   • Kan basıncını düzenleyici etkisi vardır. Ayrıca kalp atışını da düzenler. Bu faydası içeriğinde bulunan potasyum sayesinde olmaktadır.
   • Rezene çayı cilt sağlığı için de oldukça önemlidir. İçeriğinde yer alan demir, bakır, potasyum, selenyum, çinko gibi mineraller ve A, C ve E vitaminleri cilt sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Ciltte oluşan enfeksiyon için kullanılabilir. Hazırlanan çay ciltte oluşan enfeksiyonlara bir parça pamuk yardımı ile sürüldüğünde faydalı olur. Bunun yanı sıra akne ve siyah noktalar için de aynı şekilde kullanılabilir.
   • Astım, bronşit gibi üst solunum yollarına ait olan hastalıklar için faydalıdır. Gün içinde 1 fincan kadar rezene çayı içerek bu tür hastalıklardan korunma sağlanabilir.
   • Rezene çayı antioksidan etkisi ile kemik sağlığı üzerinde olumlu etki yaratır. Ayrıca bu özelliği ile akciğerlerin temizlenmesini sağlar.
   • Rezene çay]]> Biberiye Çayının Faydaları https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/biberiye-cayinin-faydalari.html Sun, 25 Nov 2018 23:25:29 +0000 Biberiye çayının faydaları, biberiye daha çok mutfaklarda kullanılan bir baharat türüdür. Sağlık için ne kadar faydalı bir bitki olduğu henüz yaygın bir şekilde bilinmediğinden dolayı kullanımı çok yaygın de Biberiye çayının faydaları, biberiye daha çok mutfaklarda kullanılan bir baharat türüdür. Sağlık için ne kadar faydalı bir bitki olduğu henüz yaygın bir şekilde bilinmediğinden dolayı kullanımı çok yaygın değildir. Biberiye bitkisi, koyu yeşil renkte olan yapraklara sahiptir. Biberiye çayının sağlığı kattığı birçok fayda tam olarak bilinmese de son yıllarda zayıflama çayları arasında tüketilen en popüler çaylardan biridir. Tek başına zayıflama çayı olarak içilebileceği gibi diğer zayıflama çayları ile harmanlanarak da içilmektedir.

    Biberiye Çayının Faydaları

    • Biberiye çayı kilo vermek amacıyla kullanılabilir. Taze ya da kurutulmuş biberiye bitkisi çay olarak hazırlanıp, kilo vermek amacıyla içilebilir. Selülit sorununa karşı da iyi gelen bir bitki çayıdır. Selülitlere karşı biberiye çayı sorunlu bölgeye masaj yapılarak sürülebilir.
    • Biberiye çayının kanser önleyici etkisi bulunmaktadır. Biberiye bitkisinin içinde anti kanser bileşeni olarak adlandırılan karnosal bulunmaktadır. Karnosal, prostat kanseri, göğüs kanseri, kolon kanseri, lösemi gibi pek çok kanser türüne karşı faydalı bir bileşendir.
    • Biberiye çayının bellek geliştirici etkisi vardır. Yaşa bağlı olarak gelişen Alzheimer gibi hastalıkları önleyici etkisi bulunan biberiye çayı aynı zamanda hafıza kaybına karşı da iyi gelir.
    • Migren ağrılarını hafifletici etkisi bulunmaktadır. Migren için biberiye çay olarak içilebileceği gibi kaynatılarak buharı da solunabilir.
    • Mükemmel bir ağrı kesici arayanlar biberiye çayı tüketebilir. Biberiye çayı, kas ağrısı, eklem ağrısı ve baş ağrısının şiddetini azaltıcı etkiye sahiptir.
    • İltihap ve enfeksiyon hastalıklarına karşı tüketilebilir.
    • Biberiye çayı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
    • Biberiye çayı sindirim sisteminin fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar ve sistem ile alakalı gelişebilecek hastalıkların oluşma riskini azaltır. Kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik gibi problemlere karşı iyi gelir.
    • Biberiye çayı saç sağlığını koruyucu etkiye sahiptir.
    • Karaciğer ve solunum sistemini hastalıklara karşı korur.
    • Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır.
    • Kanı temizleyici etkisi bulunmaktadır.
    • Uykusuzluk problemlerine karşı tüketilebilir.
    • Nefes kokusunu kesmek için tüketilebilir.
    • İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır.
    • Vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahiptir. İçeriğinde yer alan demir, demir eksikliğine bağlı gelişebilecek kansızlık hastalığına karşı iyi gelir.
    • Astım belirtilerini azaltır.
    • Guatr hastalığına karşı iyi gelir.
    • Damar tıkanıklığını engeller.
    • Vücutta biriken zararlı maddelerin kolaylıkla dışarı atılmasını sağlar.
    • Konsantrasyonu arttırıcı etkisi vardır.
    • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
    • Kalp ve beyin gibi hayati önemi büyük organlara daha fazla oksijen gitmesini sağlar.
    • Strese karşı iyi gelir.

    Biberiye Çayının FaydalarıBiberiye Çayı Nasıl Hazırlanır

    Biberiye çayı, taze ya da kuru biberiye bitkisi ile hazırlanabilir. Taze biberiye kullanılacaksa 1 su bardağı için 1 tatlı kaşığı biberiye kullanmak yeterli olur. Kuru biberiye kullanılacaksa 1 su bardağı için yarım tatlı kaşığı biberiye yeterli olur. Kullanılan bitkinin miktarı azaltıldığında çay açık, çoğaltıldığında ise çay koyu bir kıvamda olacaktır. 1 su bardağı su cezveye alınarak ocağa koyulur. Su kaynama noktasına ulaştığında ocaktan alınıp, içine biberiye bitkisi eklenmiş büyük bir bardağa boşaltılır. Yaklaşık 10 dakika demlenmesi beklenir. Demlenme süresi tamamlanınca içilmeye başlanabilir. Eğer çay acımsı bir tada sahip olmuşsa tarçın, bal ve limon ile tatlandırılarak tüketilebilir. Uzmanlar tarafından önerilen tüketim miktarı tok karnına 1 su bardağı kadardır.    ]]>
    Ihlamur Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/ihlamur-cayi.html Mon, 26 Nov 2018 19:20:24 +0000 Ihlamur çayı, neredeyse en eski bitki çaylarından biridir. Gerek sağlık üzerinde yapmış olduğu etkileri ile gerekse insanları en derinden etkileyen kokusu ile çok eski tarihlerden günümüze kadar gelmiştir. Ihlamur çayının di Ihlamur çayı, neredeyse en eski bitki çaylarından biridir. Gerek sağlık üzerinde yapmış olduğu etkileri ile gerekse insanları en derinden etkileyen kokusu ile çok eski tarihlerden günümüze kadar gelmiştir. Ihlamur çayının diğer bitki çaylarından en büyük farklarından biri bilimsel olarak bu çayın gerçekten insan vücuduna yapmış olduğu faydaların kanıtlanmış olmasıdır. Bilindiği gibi ıhlamur genellikle kış aylarında karşımıza çıkan ve insanlar tarafından rağbet gören bir bitkidir. Bu bitkinin en büyük kullanım şekli dünyanın tüm ülkelerinde çayının yapılarak tüketilmesidir. Halk arasında yüzyıllardır farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan bu mükemmel çay, günümüzde de çok büyük etkiler yaparak insanların fayda gördüğü çaylardan biridir. ıhlamur çayının faydaları daha kişinin ıhlamuru içerken bile görülmeye başlanmaktadır. Özellikle soğuk kış aylarının en büyük hastalıklarından biri olan soğuk algınlığı durumlarında bu çay çok yaygın olarak kullanılır. Ihlamur çayı geleneksel olarak insanların sinirlerini yatıştırmak amacı ile kullandıkları bir çaydır. Mükemmel kokusunu bol bol burnunuza soludukça sizlerde bu çayın sinir ve stres üzerindeki etkilerini rahat bir şekilde göreceksiniz. Ihlamur ağacının çok hızlı bir şekilde büyümesi nedeni ile insanlar bu ağacı çok kolay bir şekilde yetiştirerek sürekli olarak ıhlamur elde edebilirler. Elde edilen ıhlamurlar ise sürekli olarak ocak üstünde kalır. Geçmiş yıllarda sobanın yaygın olduğu zamanda bu çay sürekli olarak soba üzerinde kalmaktaydı. Günümüzde ise insanlar gerektiğinde ıhlamur çayını hazırlayarak direk tüketirler. 

    Ihlamur Çayı
    Faydaları
    • Ihlamur çayının en büyük faydası terlemeyi teşvik etmesidir. Bu durum en çok hasta olan insanlarda gerekli bir durumdur. Kış aylarında birçok insanın bu duruma ihtiyacı vardır.
    • Ateş düşürmesi yine çok büyük bir faydadır. Düşürülemeyen ateşlerde etkilidir.
    • Kas spazmı sorunlarında çok büyük faydalar sağlar,
    • Sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkiler yapar. Bu nedenle kabızlık ya da ishal gibi sorunlarda çok büyük faydalar göstererek kişilerin bu gibi durumlardan çok daha hızlı bir şekilde kurtulmasını sağlayabilir.
    • Migren nedeni ile oluşan ağrıların azaltılmasında kullanılır. Özellikle geçmeyen migren ağrılarında kişinin rahatlamasında birebirdir.
    • Grip ve nezle durumlarında çok büyük etkiler yaparak bu hastalıkların belirtilerinin ortadan kalkmasını sağlar.
    • Boğaz ağrılarını ortadan kaldırmak için tıbbi bir ilaç gibidir. Bu nedenle boğaz enfeksiyonları nedeni ile insanlarda oluşmuş olan boğaz ağrıları ıhlamurun sıcak sıcak içilmesi ile çok kolay bir şekilde ortadan kalkmasını sağlar.
    Yan Etkileri: 

    Geçmişten günümüze kadar kullanılan ve kullanılmakta olan ıhlamur çayının insan sağlığı üzerinde bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat baz söylentilere göre çok uzun süreli kullanımlarda ıhlamur çayının insanlarda kalp hasarına neden olduğu söylenmektedir. Bu durum tabi ki kanıtlanmamıştır. Bu nedenle doğruluğu tam olarak bilinmez. Fakat her ne kadar yan etkisi olmasa da ıhlamur çayı hamilelerin tüketmemesi gereken bitkisel çaylar arasındadır. 

    Ihlamur çayı nasıl hazırlanır

    Bu çayın hazırlanması aslında oldukça kolaydır. Üstelik malzeme olarak çok bir şeye de ihtiyaç duyulmaz. Ihlamur çayını hazırlamak için öncelikle yeteri kadar ıhlamur elde ederek işe başlayın. Bu ıhlamur miktarını bardak başına bir çay kaşığı tepeleme kurutulmuş ıhlamur olacak şekilde seçebilirsiniz. Birçok kişinin hatası ıhlamuru su içerisinde kaynatmaktır. Fakat bu durumda çay içilmeyecek kadar kötü olacaktır. Sizler suyu kaynatarak içerisine ıhlamur katın ve demlenmesini bekleyin. Çok uzun sürmeden ıhlamur çayı hazır olacaktır. Eğer tatlandırmak isterseniz içerisine toz şeker ekleyebilirsiniz. Fakat daha sağlıklı ve fa]]> Rüyada Çay İçmek https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/ruyada-cay-icmek.html Tue, 27 Nov 2018 02:02:39 +0000 Rüyada çay içmek, rüya sahibi açısından bir uyarı niteliğinde olan bir rüyadır. Kişinin temizliğine özen göstermesi, dengeli beslenmesi gibi konulara dikkat etmesi gerektiğine işaret eder. Bunlara dikkat ederse ne kadar yoğun Rüyada çay içmek, rüya sahibi açısından bir uyarı niteliğinde olan bir rüyadır. Kişinin temizliğine özen göstermesi, dengeli beslenmesi gibi konulara dikkat etmesi gerektiğine işaret eder. Bunlara dikkat ederse ne kadar yoğun olursa, stresli bir yaşamı olursa yine de sağlık konusunda bir sıkıntı yaşamayacaktır. Bazı yorumcular bu rüyayı kişinin iş yaşamındaki planlarının, çalışmalarının beklenmedik şekilde sorunlarla zora gireceğine, sıkıntılı bir süreç yaşanacağına tabir etmiştir. bu yüzden çay içmek ile ilgili rüyaların kişileri uyarma amacı olduğuna dikkat edilmelidir. Kişi yaşamında bazı düzenlemeler yapmalıdır. Bu sıkıntıları kolayca aşmak için, tedbirler almalıdır.

    Rüyada çay ikram etmek ise, rüya sahibinin çok özlediği, uzun zamandır yolunu gözlediği, gelmesini beklediği bir kişinin kısa süreyle bile olsa geleceğini müjdeler. Bu rüya kavuşmaya işaret etmektedir. İş yaşamında kişinin yaptığı başarılı çalışmalar sayesinde, çevresinin genişleyeceğine, daha fazla insanla karşılaşacağına, arkadaşlarının artacağına delalet eder. Bu rüyayı hem kavuşma, hem de çevrenin dostlarla zenginleşmesine yormak gerekir.

    Rüyada çay içtiğini görmek ise, kişinin iş yaşamındaki güzel gelişmelerle birlikte, aile yaşamında da güzel, mutlu gelişmelerin olacağına tabir edilir. Üstelik bu yeni gelişmelerin oldukça uzun süreli olacağını da söyleyebiliriz. Kişiyi başarı ve sevinç duyguları beklemektedir. Yaşamında mutlu olacak, yeni başarılar elde edecektir. Bu gelişmeler rüya sahibine olumlu enerjiler verecektir. Bu sayede aile içinde ailede mutlu olacağı, işinde başarılı olacağı bir süreçten geçecektir.

    Rüyada şekersiz çay içmek ise, rüya sahibi şekeri seviyorsa kendisinin uzun zamandır beklediği iyi haberin gelmemesi ya da yaşayacağı sıkıntı yüzünden duyacağı endişelerin artmasına, bu nedenle kaygıları olacağına işaret eder. Şekeri sevmeyenler içinde, güzel habere delalet eder. Bu kişiler doğru bildikleri yolda ilerleyecektir. Hata yapmadan yollarına devam edeceklerine inanabilirler.

    Rüyada Çay İçmek
    Rüyada çay doldurmak ise, rüya sahibinin işiyle ilgili güzel haberleri müjdeler. Kişinin yapacağı çalışmalar sayesinde sonunda güzel haberler alacağına tabir edilir. Bu iş için yeni girişimlerin olacağını işaret eder. Özellikle ticaretle uğraşanlar için hayırlı rüyalardan biridir.

    Rüyada çay dökmek ise, rüya sahibi için bazı girişimlerin oldukça sorunlu olacağına, bunlardan istenen sonucun alınamayacağına tabir edilir. Bu rüyada ikaz niteliğindedir. Bunu görenler yaşamlarında çok dikkatli olmalıdır.


    ]]>
    Yeşil Çayın Faydaları https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/yesil-cayin-faydalari.html Tue, 27 Nov 2018 08:22:31 +0000 Yeşil Çayın Faydaları, Yeşil çay, siyah çay ile aynı bitkiden üretilmektedir fakat gördüğü işlem çok farklıdır. Yeşil çay kısa bir işlemden geçirilerek fazla bir değişime uğramadan kullanıma hazır hale gelir. S Yeşil Çayın Faydaları, Yeşil çay, siyah çay ile aynı bitkiden üretilmektedir fakat gördüğü işlem çok farklıdır. Yeşil çay kısa bir işlemden geçirilerek fazla bir değişime uğramadan kullanıma hazır hale gelir. Siyah çay ise çok kavrulduğu için değişime uğrar. Yeşil çay çok kavrulmadığı için içinde barındırdığı yararlı besinleri kaybetmez. Yeşil çay önce Çin'de, Japonya'da ve Hindistan'da tıbbı amaçlar için kullanılmıştır. Yeşil çay e vitamini açısından  oldukça zengindir. E vitamini dışında; krom, manganez, selenyum ve çinko, c vitamini barındırır. Sağlıklı bir yaşam için doğanın bize sunduğu bir armağandır. 
    Yaprak halinde temin edilen yeşil çay, bir bardağa 1-2 çay kaşığı atılır. Kaynatmak yerine yeşil çayın üzerine kaynamış su ekleyerek demlemek içindeki vitamin ve minerallerin kaybolmasını önleyecektir. İçine şeker yerine bal koyun. Yeşil çayı sabah aç karnına ya da yatmadan önce aç karna içmek oldukça faydalıdır. Yeşil çayı yaralı olan bölgeye tampon yapabilir, şişen gözlere bir pamuğa çayından koyabilirsiniz. Ayak mantarı için ayağınızı ılık yeşil çay içinde bekletebilirsiniz. Yeşil çayı aşırı sıcak içmemek gerekmektedir. Sıcak tüketilen yeşil çay yemek borusu kanserine yol açabilir.
    Yeşil çayın faydaları şunlardır:
    Yeşil Çayın Faydaları
    • Yeşil çay insan yaşam süresini uzatır  ve insan sağlığına faydaları çoktur.
    • Kilo problemi yaşayanların mutlaka kullanması tavsiye edilmektedir. Zira zayıflatıcı etkiye sahiptir. 
    • Kalp hastalığına sahip olanlar, şişmanlık problemi yaşayanlar, Parkinson, Alzheimer gibi hastalıklar ile kanserin kimi  türlerinde yeşil çay çok  faydalıdır.
    • Kalp hastalıklarına karşı oldukça faydalıdır.
    • Günde 5 fincan çay içen kadınlar diğer kadınlara göre kalp hastalıklarından korunmuş olurlar.
    • Yeşil çay kansere karşı faydalı bir bitkidir. Fakat kalp rahatsızlıklarında daha da etkilidir. 
    • Yeşil çayın içindeki  antioksidanlar kalp hastalıkları için son derece faydalı eşsiz bileşenler içerir
    • Enfeksiyona bağlı hastalıklara karşı direnç sağlar
    • Alerjilere iyi gelir
    • Ağrıya  iyi gelir
    • Kemik- mineral yoğunluğunu arttırır
    • Bağışıklığın gelişmesini sağlar. 
    • Grip belirtilerini ve soğuk algınlığının yok etmedeki katkısı oldukça fazladır. 
    • Meme kanseri, pankreas kanseri, yumurtalık kanseri, ağız, kolon ve prostat kanseri gibi çeşitli kanserlere karşı mücalede yeşil çay faydalıdır.
    • İltihapları ve ödemleri engeller
    • Şeker hastalıklarıyla mücadelede yeşil çay size faydalı olabilir.
    • Felç riskini engellemede etkilidir.
    • Zindelik verir.
    • Kan basıncını düzenler
    • Şişmanlık  ve kalp damar hastalıklarında düzenli beslenme ve egzersizle birlikte uygulandığında çok faydalı sonuçlar vermektedir
    • Şeker hastalığına karşı faydalıdır. 
    • Unutkanlık  hastalığına ve hafıza bozukluğuna faydası araştırılmaktadır.
    • Parkinson hastaları için muhakkak kullanılması gereken bir bitkidir.
    • Diş çürümesini engelleyicidir.
    • Lösemi’de gerileme sağlar
    • Böbrek taşlarının düşürülmesinde yeşil çay faydalıdır. 
    • Gün içindeki insanın yorgunluğunu alır. 
    • Beriberi hastalığının tedavisinde kullanılmıştır.
    • Migren ağrılarını giderir. 
    • Ağız kokusunu giderir
    • Boğazımıza ferahlık hissi verir.
    • Kolesterolü düşürmede yardımcıdır. 
    • Tansiyonu düşürür.
    • Yağ yakılmasına yardımcıdır. 
    • Bunamayı yavaşlatır.
    • Diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar. 
    • Metabolizmayı hızlandırır.
    ]]>
    Siyah Çayın Faydaları https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/siyah-cayin-faydalari.html Tue, 27 Nov 2018 23:55:23 +0000 Siyah çayın faydaları, siyah çay bizim ülkemizde suyun ardından en çok tüketilen içecekler arasındadır. Yeşil çay, beyaz çay ve oolong çayı bitkisinden üretilen ve bazı işlemlerden geçirilerek siyah renk alan bir ç Siyah çayın faydaları, siyah çay bizim ülkemizde suyun ardından en çok tüketilen içecekler arasındadır. Yeşil çay, beyaz çay ve oolong çayı bitkisinden üretilen ve bazı işlemlerden geçirilerek siyah renk alan bir çaydır. Siyah çay aynı bitkiden üretilen başka çaylara göre daha fazla oksitlenmektedir. Bu yüzden siyah çayın demi ve lezzeti daha yoğun  olur. Bunun yanında yaprakları daha fazla oksitlendiğinden, çaydaki besin değerleri azalır ve siyah çayın faydaları da azalmış olur. Buna rağmen siya çay işlenen çay yaprağının çeşidine göre içinde yararlı içerikleri bulundurur. En kaliteli siyah çay, çay yaprağı bütün olarak işlenen çaydır. Kırık yapraklı olan, ufak partiküllü olan, toz siyah çaylar daha az yararlıdır.

    Siyah Çayın Faydaları
    Siyah çayın faydaları nelerdir

    Aynı çay bitkisinden üretilen başka çaylara göre daha fazla oksitlenen siyah çay, buna rağmen oldukça faydalıdır. Fakat bu konuda yapılan araştırmalar henüz fazla değildir.
    • Antioksidan bakımından zengin olan siyah çay, kalp krizi ve felç geçirme riskine karşı koruyucudur.
    • Kalp sağlığına, damar sertliği ve damar hastalıklarına iyi gelir.
    • Siyah çay böbrek ve safra kesesi taşları için faydalıdır.
    • Zihin açıcı ve vücuda zindelik veren etkisi bulunmaktadır.
    • Şeker hastaları için kan şekerini dengede tutma özelliği ile faydalı olur, fakat doktora danışılarak kullanılmalıdır.
    • Banyoda saçlarınızı yıkadıktan sonra, ılık çayla saçlarınızı durularsanız, saçlarınız parlak ve canlı bir görünüme kavuşur.
    • Ayak kokusu çekenler ılık çayla ayaklarına banyo yaptırmalıdır. Ayakların 10-15 dakika siyah çayın içinde bekletilmesi faydalı olur. Bunu akşamları uygularsanız, 7-10 gün içinde faydasını görürsünüz.
    • İçeriğinde yüksek miktarda diş macununda olan florid bulunduran siyah çay, dişlerinizdeki koruyucu tabakayı destekler. Bu diş sağlığınıza çok faydalı olur. 
    • Demli siyah çayla gözlerde oluşan kanlanma, şişme, göz kapağı ağırlığı gibi sorunlara haricen pansuman yapılabilir. Oldukça yararını görebilirsiniz:
    • Siyah çayın faydaları arasında sindirim sistemi rahatsızlıklarına, mide sorunlarına iyi gelmesi de bulunmaktadır. Cilt kuruluğu ve öksürük gibi sorunlarınızda da siyah çay içmenizi öneririz.
    • Siyah çayın faydaları demlenme süresi ile de alakalıdır. Çay yapraklarında hızlı bir şekilde çözünen kafein olur. Çayı 3 dakika demlerseniz, uyarıcı etkisini görürsünüz. 5-6 dakikadan fazla demlenirse, adrenalize edilen kafeini birleştirici tanik asit ortaya çıkar. Bu vücudunuz için sakinleştirici etki yapar.
    • Kalan siyah çay ile mobilyalarınızı, ahşap ürünlerinizi kolayca temizleyebilirsiniz. Özellikle koyu renkli ahşaplarda parlaklık ve yeni görünüm elde edebilirsiniz.
    Gördüğünüz gibi siyah çayın faydaları hem vücudunuz için, hem de çevreniz için oldukça yararlıdır. Bu nedenle uygun şekilde demleyerek siyah çay tüketebilirsiniz. Ancak iri yapraklı olan siyah çayı tercih etmelisiniz.
    ]]>
    Zencefilli Çay https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/zencefilli-cay.html Wed, 28 Nov 2018 14:52:04 +0000 Zencefilli çay, Asya'nın tropikal alanlarında yetiştirilen zencefil, farklı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Zencefilin ekimi yapıldıktan yaklaşık 6-20 ay sonra toplanmaya başlanır. Beyaz ve sarımsı ola Zencefilli çay, Asya'nın tropikal alanlarında yetiştirilen zencefil, farklı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Zencefilin ekimi yapıldıktan yaklaşık 6-20 ay sonra toplanmaya başlanır. Beyaz ve sarımsı olan çiçekleri ile tıpkı orkideyi andıran bir bitkidir. Kullanılan kısmı ise toprak altındaki köküdür. Sağlık adına sağlamış olduğu faydalar içeriğinde bulunan shogaol ve gingerols adlı uçucu yağlar ve fenollerden gelmektedir.

    Zencefilli Çayın Faydaları

    • Alerjik reaksiyonlara karşı iyi gelir.
    • Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.
    • Adet döneminde oluşan sancı ve ağrılara karşı faydalıdır.
    • Kan dolaşımını arttırır.
    • Soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıkların belirtilerini azaltır.
    • Solunum yollarını açıcı etkisi vardır.
    • Romatizma nedeniyle yaşanan ağrılara karşı iyi gelir.
    • Kas ağrılarına karşı kullanılabilir.
    • Baş dönmesine karşı faydalıdır.
    • Mide bulantısına karşı içilebilir. Özellikle kanser tedavisi olan kemoterapi nedeniyle oluşan mide bulantısına karşı fayda sağlar.
    • Konsantrasyonu arttırıcı etkisi vardır.
    • Kas zayıflığına karşı iyi gelir.
    • Deniz ve araba tutmalarına iyi gelir.
    • Kronik ağrılar için tüketilebilir.
    • Gaz ağrısı ve gazı giderici etkisi vardır.
    • Sindirim sisteminin hızlı çalışmasını sağlar.
    • Boğaz ağrısı ve öksürüğe karşı içilebilir.
    • Kan inceltici özelliği vardır.
    • Terlemeyi arttırarak, ateşin düşmesini sağlar.
    • Kalp sağlığını koruyucu etkisi vardır.
    • Bilimsel araştırmalar yetersiz olmasına rağmen kanser hastalığına karşı iyi geldiği düşünülmektedir.
    Zencefilli Çay

    Zencefilli Çay Nasıl Hazırlanır

    5 su bardağı zencefilli çay için 4-5 santim uzunluğunda zencefil kabuğu temizlenir. 5 bardak su demleme kabına alınarak kaynatılır. Kaynayan uya zencefil kabuğu dilimlenerek atılır. Demleme kabının kapağı kapatılarak 15 dakika kadar kısık ocakta kaynatılır. Kaynama süresi tamamlanınca çay süzülür ve içine limon dilimi, bal eklenerek içilmeye başlanır.

    Zencefilli Çayın Yan Etkileri

    Zencefilli çay nadir durumlarda vücut için yan etki oluşturabilen bir bitki çayıdır. Aşırı tüketildiğinde ishal, ağız içi tahriş, göğüs yanması gibi yan etkilere neden olabilir. Safra taşı bulunan kişiler zencefilli çay tüketimine başlamadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır. Kan inceltici etkisi olduğundan dolayı her hangi bir nedenden dolayı ameliyat olacak kişilerin ameliyattan en az 15 gün önce zencefilli çay tüketimini bırakması gerekir. Aynı şekilde ameliyat sonrası da bir süre tüketilmemelidir. Yine kan inceltici ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır. Gebelik döneminde ortaya çıkan mide bulantıları için iyi geldiği düşünülse de bu yönde yeterli araştırma bulunmamaktadır. Tansiyon, kalp ve şeker hastalığı olan kişiler doktor tavsiyesi ile tüketmelidir.

    ]]>
    Zencefil Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/zencefil-cayi.html Wed, 28 Nov 2018 22:01:25 +0000 Zencefil Çayı, Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan zencefil Anavatanı Asya Kıtasından tüm dünyaya ülkelerine yayılsa da genellikle Hindistan, Çin, Jamaika ve Brezilya gibi pek çok Ülke tarafından yetiştiri Zencefil Çayı, Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan zencefil Anavatanı Asya Kıtasından tüm dünyaya ülkelerine yayılsa da genellikle Hindistan, Çin, Jamaika ve Brezilya gibi pek çok Ülke tarafından yetiştirilmektedir. Sayısız farklı rahatsızlıklar için kullanılan zencefil mutfaklarda da baharat şeklinde sıklıkla tüketilen bir şifalı bitkidir. Zencefil ekiminden yaklaşık olarak 6 ila 20 ay arasında toplanmaya başlar. Özellikle zencefil çayı sindirim sistemi ile bağlantılı hastalıklara karşı sıklıkla asırlar öncesinde olduğu gibi günümüzde de kullanıla gelmektedir. Zencefil çayı, taze zencefil, kök zencefil, kurutulmuş zencefil, veya toz zencefil şeklinde de hazırlanır.

    Zencefil Çayı Hazırlanışı

    Taze zencefil şeklinde demlenen zencefil çayına yaklaşık 20 gr kadar zencefil kafi gelir. Taze olarak kullanılan zencefil bol suda iyice yıkanarak dış kabuğu kazınarak soyulur. Soyma işlemi tamamlandıktan sonra taze zencefil ince ince dilimler şeklinde kesilir ve tercihe göre rendeden geçirilerek rendelenebilir. Zencefil çayını hazırlamak için uygun bir kabın içine dilimlenmiş zencefil ilave edilerek üzerine yeteri miktarda su eklenerek kaynamaya bırakılır. Yaklaşık olarak kısık ateşte 5-6 dakika kaynatıldıktan sonra ocaktan alınarak tekrar 5 dakika daha demlendirilir. Şayet demleme süresi daha uzun olursa zencefil çayının dadı acılaşabilir. Bu nedenle zencefil çayını tatlandırmak için limon ve bal eklenerek tüketilebilir.

    Eğer zencefil çayı hazırlamak için toz zencefil kullanılacaksa, Çayın acı olmaması nedeni ile kullanılacak miktar ayarlanmalıdır. Ayrıca toz zencefilden demlenen çayın tadının güzel bir lezzette olması için ilaveten 1 adet poşet siyah normal çay ilave edilebilir. Yaklaşık olarak 1 bardak kaynatılmış suyun üzerine yarım kahve kaşığı kadar toz zencefil ilave edilerek yaklaşık 5-6 dakika kadar üzeri kapatılarak demlenmeye bırakılır. Toz zencefil çayı için miktar damak tadına uygun olarak zencefil miktarı azaltılabilir ve artırılabilir. Zencefil çayını yine limon ve bal ilavesiyle tatlandırılarak tüketilir.

    Zencefil Çayı

    Zencefil Çayının Faydaları

    • Sindirim sistemi üzerinde rahatlatıcı etkiler sağlayarak çok daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.
    • Mide bulantısına ve mide rahatsızlıklarına karşı oldukça faydalı olmasının yanı sıra gaz giderici olarak da kullanılmaktadır.
    • Romatizma nedeni ile meydana gelen ağrılara karşı oldukça rahatlatıcı özelliklere sahiptir.
    • Deniz tutmasına ve araba tutmasına karşı iyileştirici etkilere sahiptir.
    • Solunun yolları hastalıkları üzerinde oldukça olumlu etkiler sağlamaktadır.
    • Gribal enfeksiyonlara ve bademcik ağrılarına karşı faydalar sağlamaktadır.
    • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
    • Özellikle yumurtalık kanserinde olduğu gibi birçok kanser hücrelerinin artarak çoğalmasına engel olur.
    • Yüksek kolesterolle ilişik kalp rahatsızlıklarına karşı faydalar sağlarken kötü kolesterol olarak adlandırılan kolesterolü de düşürücü etkilere sahiptir.
    • Vücudun ter oranını artırarak yüksek ateşin düşmesini sağlar.
    • Bayanların adet döneminde yaşadıkları ağrıları en aza indirerek hafiflemesini sağlar.
    • Kronik olarak meydana gelen ağrılar üzerinde iyileştirici etkilere sahiptir.
    • Baş dönmesi ile birlikte meydana gelen mide bulantılarına karşı iyi gelmektedir.

    Zencefil çayı bünyesinde barındırdığı bileşenler sayesinde özellikle vücuda yayılan bakteriyel enfeksiyonlara mani olan bir şifalı bitki çayıdır. Genellikle gıda yolu yardımıyla vücuda giren ve bu nedenle mide bulantısı, kusma, yüksek ateş ve ishal benzeri şikayetlere neden olan bakterilerden korunmak amaçlı düzenli olarak her gün 2 veya 3 fincan kadar zencefil çayı tüketilebilir. Ayrıca sıklıkla grip belirtilerini en aza indirmek için önerilen zencefil çayının etkisini daha da artırmak amaçlı li]]> Ekinezya Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/ekinezya-cayi.html Thu, 29 Nov 2018 09:16:21 +0000 Ekinezya çayı, Amerika'da doğal olarak yetişen ve Amerika'da yerliler tarafından yaygın bir şekilde kullanılan ekinezya bitkisi günümüzde de birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ekinezya bitkisinin çi Ekinezya çayı, Amerika'da doğal olarak yetişen ve Amerika'da yerliler tarafından yaygın bir şekilde kullanılan ekinezya bitkisi günümüzde de birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ekinezya bitkisinin çiçeğinden, yapraklarından ve kökünden ayrı ayrı yararlanılabilir. Daha çok enfeksiyon hastalıklarına karşı kullanılan ekinezya grip tarzı bulaşıcı özelliği olan hastalıklar için yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Kirpi çiçeği, Hint başı ve koni çiçeği olarak da adlandırılan bir bitkidir. Bitki en çok çay şeklinde hazırlanarak tüketilmektedir.

    Ekinazya Çayı Faydaları

    • Boğaz ağrısı, şişliği ve boğaz enfeksiyonuna karşı iyi gelir.
    • Kuru ve inatçı öksürük için kullanılmaktadır.
    • Ateş düşürücü etkisinden yararlanılabilir.
    • Vücudu kanser hastalığına karşı koruyucu etkisi vardır.
    • İdrar yollarında oluşum gösteren enfeksiyona karşı tüketilebilir.
    • Alerjik reaksiyonlara karşı iyi gelir.
    • Antiseptik etkisi olan bir bitki çayıdır.
    • Soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklara karşı iyi gelir.
    • Göğüs ağrılarına karşı iyi gelir.
    • Migren ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir.
    • Akyuvar sayının artmasını sağlar.
    • Uçuk virüsü, sinsityal virüs tarzı virüsleri yok edici etkiye sahiptir.
    • Açık yaraların hızla iyileşmesini sağlar.
    • Ekinazya özü bulunan kremler egzama, mantar gibi cilt hastalıklarına karşı iyi gelir. Aynı şekilde ekinazya çayı da haricen cilt hastalıkları için kullanılabilir.
    • İçeriğinde bulunan potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, A, B ve E vitaminleri sayesinde vücudun dinç kalmasını sağlar.
    • Saman nezlesine karşı iyi gelir.
    • Basura faydalıdır.
    • Eklem ve kas ağrılarını hafifletici etkisi vardır.
    • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır.

    Ekinezya ÇayıEkinezya Çayı Nasıl Hazırlanır

    Ekinezya bitkisinin çay yapımında çiçeği ve yaprakları kullanılabilir. Ancak vücut için tam bir etki yarabilmek adına bitkinin kökü daha faydalıdır. Ekinezya çayı için taze ekinezya kullanılacaksa, çay hazırlanacak kabın çeyreği kadar ekinezya kökü ve kullanılan kap kadar kaynar su yeterli olur. Ekinezya kökü kaba alınarak üzerine kaynar su eklenir. Şayet çay kuru ekinezyadan yapılacaksa 2 çay kaşığı ekinezyanın üzerine 2 su bardağı kaynar su eklemek yeterli olur. Bitkinin üzerine kaynar su eklendikten sonra kabın ağzı kapatılarak 10 dakika demlenmesi beklenir. Şayet soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarına karşı tüketilecekse çay mümkün olduğunca sıcak içilmelidir.

    Bitkinin kök kısmı faydalarının en fazla yararlanılacak olan yeridir. Ancak hazırlanan çayın tadı acı olabileceğinden, tatlandırmak için bal, limon ve zencefil eklenebilir. Ya da daha lezzetli bir çay elde etmek için çay bitkinin yapraklarından hazırlanabilir. Ekinezya çayının tüketim miktarı 2 çay kaşığı kurutulmuş ekinazyadan hazırlanan çaydan günde 3 defa öğün aralarında tüketmektir. Çay 10 gün kadar düzenli olarak içildikten sonra 15 gün ara verilmelidir.

    Ekinezyanın Yan Etkileri

    Bağışıklık sistemi ile alakalı olarak gelişen hastalıkları b ulunan kişilerin ekinezya çayı içmeden önce mutlaka doktoruna danışmalıdır. Çok nadir olsa da ekinezya çayı bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Ekinezya çayı ciltte çok şiddetli olmayan döküntülere yol açabilir. Karaciğere hasar veren ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır. Yine bağışıklık sistemini baskılayan anksiyete ilaçları ile etkileşim yaratabileceğinden dolayı beraber kullanılmamalıdır. Gebelik döneminde güvenirliliği tam olarak bilinmediğinden dolayı bu dönemde kullanılmamalıdır.

    ]]>
    Sarı Kantaron Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/sari-kantaron-cayi.html Thu, 29 Nov 2018 23:29:29 +0000 Sarı Kantaron Çayı, geçmişi Asırlar öncesine dayanan ve hemen hemen dünyanın dört bir yanında yetişebilen sarı kantaron otunun üzerinde birçok sarı renkli parlak çiçeklerin yer aldığı, Amerika dan başlayarak Sarı Kantaron Çayı, geçmişi Asırlar öncesine dayanan ve hemen hemen dünyanın dört bir yanında yetişebilen sarı kantaron otunun üzerinde birçok sarı renkli parlak çiçeklerin yer aldığı, Amerika dan başlayarak Asya ya kadar uzanan namı sayesinde dünya ülkeleri üzerinde kendi kendine filizlenerek doğal şartlarda yetişebilen bir otsu bitkidir. Özellikle sebepsiz stresin ve gerginliğin düşmanı olarak gösterilen bu bitkiye ülkemizde binbirdelik otu olarak da halk arasında isim verilmiştir.

    Sarı Kantaron Çayının Demlenmesi

    Gerekli Malzemeler

    • 1 tatlı kaşığı sarı kantaron
    • 1 su bardağı dolusu su

    Sarı Kantaron Çayı Hazırlanışı

    Sarı kantaron çayını otun taze olarak kurutulmuş yapraklarından, tohumundan veya kabuğunu kullanarak hazırlayabiliriz. Ülkemizde ise en fazla kurutulmuş yapraklarından yararlanılmaktadır. Sarı kantaron çayını demlemek için uygun bir cezve içine alınan 1 su bardağı dolusu su ocağa alınarak kaynatılır. Su kaynadıktan sonra ocaktan alınarak içine 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş sarı kantaron yaprakları ilave edilerek cezvenin üzeri kapatılarak 10 dakika kadar demlenmesi için beklenir. Verilen sürenin sonunda kantaron çayı süzüldükten sonra tüketilebileceği gibi bir dilim limon ve bir miktar da bal ilave edilerek de tüketilebilir. Sarı kantaron çayının düzenli olarak 1 ila 1,5 ay süresince her  gün 1 veya 2 bardak tüketilmesi oldukça büyük faydalar sağlayacaktı. Aynı zamanda tüketilen sarı kantaron bitkisinden elde dilen çay cildi güneş ışıklarına karşı hassaslaştırdığından dolay, bu çayın tüketildiği günlerde aşırı güneş ışınlarına direk olarak maruz kalmamaya dikkat edilmelidir. Ayrıca gebe kadınların bu çayı içip içmemesi konusunda tam bir bilgi olmadığından dolayı özellikle hamile bayanların sarı kantaron çayını tüketmemeleri gereklidir.

    Sarı Kantaron Çayı

    Sarı Kantaron Çayı Faydaları

    • Genel olarak hafif derecede ve orta derece seyreden depresyon tedavisinde iyi sonuçlar vermektedir.
    • Farklı nedenler sonucunda meydana gelen yaralanmaların kişiye vermiş olduğu ağrıların hafifletilmesinde oldukça başarılıdır.
    • Uyku problemi olanlarda uyku düzeni sağlamada yardımcı olur. Sarı kantaron hakkında gerçekleştirilen deneylerde kişilerin uyku problemlerinin, baş sebepsiz baş ağrıları, karamsarlık barındıran ruh sağlığından kaynaklanan korkuların, yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik gibi belirtilerin ortadan kalktığı saptanmıştır.
    • Sarı kantaron otu ile sentetik içerikli anti depresyon ilaçlarının hasta kişiler üzerindeki olumlu etkileri karşılaştırıldığı vakit, sarı kantaron otu çayının adı geçen ilaçlarla eşdeğer olduğu gibi aynı zamanda bazı hastalar üzerinde ise çok daha tesirli olduğu kanıtlanmıştır. Bunların yanı sıra bu bitkinin diğer sentetik içerikli ilaçlara oranla çok daha güvenli olduğunun yanı sıra yan etkileri de çok daha azdır.
    • Sarı kantaron çayının tüketimi sonrasında yaşlanmaya bağlı olarak gösterilen sarı nokta adı verilen göz rahatsızlığında da azalmalara rastlanmıştır ve nedenle sarı kantaron tüketen kişilerde de körlüğe mani olunmuştur.
    • Hormon seviyesindeki değişikliklerin belirtilerini en aza indiren ve vücuda güç ve zindelik verici özellikleri nedeni ile özellikle menepoz döneminin vermiş olduğu sıkıntıların düzene girmesi açısından da sarı kantaron çayının oldukça büyük etkiler sağladığı belirlenmiştir.
    • Gece uykusunda altını ıslatma problemi olanlarda da sarı kantaron çayının iyileştirici etkileri olduğu saptanmıştır. Çünkü bu durum genel olarak ruhsal problemlerden dolayı meydana gelmektedir.
    ]]>
    Karanfilli Çay https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/karanfilli-cay.html Fri, 30 Nov 2018 00:46:32 +0000 Karanfilli çay, karanfil, Güney Amerika ve Asya'nın tropik alanlarında yetişen, aromatik özelliği olan ve yapraklarını dökmeyen bir ağacın çiçeğidir. Karanfil ağacının kökü ve çiçeklerinin tomurcukları mutfa Karanfilli çay, karanfil, Güney Amerika ve Asya'nın tropik alanlarında yetişen, aromatik özelliği olan ve yapraklarını dökmeyen bir ağacın çiçeğidir. Karanfil ağacının kökü ve çiçeklerinin tomurcukları mutfaklarda baharat olarak yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Farklı hastalıkların tedavisinde alternatif olarak da kullanılan bitki çay şeklinde ve çiçeğin özünden elde edilen yağ versiyonuyla da kullanılmaktadır. Karanfil 600 yıldan fazladır Çin'de tedavi amaçlı kullanılan mükemmel bir bitkidir.

    Karanfilli Çayın Faydaları

    • Karanfil çayı sindirim sistemi için faydalı bir bitki çayıdır. Sindirimi düzenleyici etkisi vardır.
    • Diş ve dişeti hastalıklarına karşı iyi gelir.
    • Karın ve mide şişkinliğine karşı tüketilebilir.
    • Mide bulantısı ve kusmaya karşı faydalıdır.
    • Antiseptik etkisi vardır ve antibakteriyeldir.
    • Sindirim sistemi ile alakalı gelişebilecek kanser türlerine karşı etkilidir.
    • Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır.
    • Öksürük ve nefes kokusuna karşı iyi gelir.
    • Sinüzit tedavisi için faydalıdır.
    • Soğuk algınlığına karşı iyi gelir.
    • Stresi gidermek için kullanılabilir.
    • Beden ve zihinsel yorgunluğa karşı iyi gelir.
    • Akne tedavisinde kullanılabilir.
    • Kaygıyı giderici etkisi vardır.
    • Romatizma ağrıları için hazırlanan çay ağrılı bölgelere sürülebilir. Direk olarak sürmek yerine karanfil çayı bir havluya dökerek ağrılı bölgeye havlu sarılabilir.
    • Mantar, egzama gibi cilt hastalıklarına karşı karanfilli çay bir pamuğa dökülerek sorunlu bölgelere uygulanabilir.
    • Üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı iyi gelir.
    • Saç sağlığı için kullanılabilir. Saçların daha güçlü, sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.
    Karanfilli Çay

    Karanfilli Çay Nasıl Hazırlanır

    6-7 tane kuru karanfil havan yardımı ile iyice dövülerek toz haline getirilir. 1 su bardağı su kaynatılarak ocaktan alınır. Kaynar suyun içine dövülmüş karanfiller eklenir. Kullanılan demliğin kapağı kapatılarak 10 dakika demlenmeye bırakılır. Güçlü bir çay elde etmek için demleme süresi uzun tutulabilir. Karanfil çayı bir defa da hazırlanarak 3 gün boyunca ağzı kapalı, cam bir kavanozun için buzdolabında muhafaza edilebilir.

    Karanfilli Çayın Yan Etkileri

    Karanfilli çay sağlık açısından güvenli bir çay olarak kabul edilse de bazı durumlarda yan etkilere neden olabilir. Gebelik ve emzirme döneminde düzenli karanfil çayı tüketmek önerilmemektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre karanfilli çayın kan pıhtılaşmasına yol açtığı savunulmaktadır. Bu nedenle her hangi bir sorundan dolayı ameliyat olacak kişiler ameliyattan 15 gün önce karanfilli çay tüketimini bırakmalıdır. Aynı şekilde ameliyattan sonra da bir süre tüketilmemelidir.

    ]]>
    Çay https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/cay.html Fri, 30 Nov 2018 19:11:11 +0000 Çay, Anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan bu bitki çaygiller familyasına aittir ve nemli iklim bölgelerinde yetiştirilir. Genellikle yaprak ve tomurcukları içecek üretiminde kullanılır. Çayın yetiştiriciliği tarımsal ama Çay, Anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan bu bitki çaygiller familyasına aittir ve nemli iklim bölgelerinde yetiştirilir. Genellikle yaprak ve tomurcukları içecek üretiminde kullanılır. Çayın yetiştiriciliği tarımsal amaçla olduğu için boyu genellikle iki metrenin altındadır. Serbest bırakılan bir çay dokuz metreyi bulabilir. Kuvvetli bir kök ve gövde yapısına sahip olan çayın dünya üzerinde üretiminde en çok pay Çin'e düşmektedir. Çin dünya çay üretiminin yaklaşık %30' unu karşılamaktadır. Ülkemiz ise dünya çay üretiminde beşinci sırada yer almaktadır.

    Çay işlenmiş bitki yapraklarının kaynatılması ile elde edilen bir içecektir. Türkiye de yaygın olarak Doğu Karadeniz bölgesin de bulunur ve yetiştirilir. Çayları birçok kritere göre sınıflara ayırmak mümkün olmakla beraber; üç temel çay çeşidi vardır. Bunlar siyah çay, yeşil çay ve beyaz çaydır.

    Siyah çay: Dünya da en çok tüketilen içecekler arasındadır. Çay yaprakları elle toplandıktan sonra çeşitli işlemler sonucu elde edilen ürünün demlenmesi ile hazırlanır. Çay çok sevilen ve tükerilen bir içecektir. Çay yaprakların da kafein, tein, alkolitleri, tanen, uçucu yağ ve az da olsa B vitamini bulunur. Kimi insanlaa çayı çok fazla tüketir, sürekli çay içme isteği duyarlar. Bunun nedeni çayın kafein ve tein adlı maddelerdendir.

    Siyah çayın faydaları:
    • Damardaki kan dolaşımını düzenler.
    • Göz kızartmalarında, çapaklanmaların da demlenmiş çay suyuna pamuk batırılarak masaj yapılır.
    • Mide tembelliğini giderir ve hazmı kolaylaştırır.
    • İdrar söktürür.
    • İshal ve dizanteriyi düzenler.
    Not: Çay fazla içilirse çarpıntı, sinir bozukluğu, baş ağrısı, mide bulantısı, sıkıntı ve uykusuzluğa sebebiyet verebilir. Mümkün oldukça açık ve az çay içilmesi gerekir.

    Yeşil Çay: Yeşil çay, siyah çaya göre daha az işlem görmüş çaydır. Siyah çay yaprakları yavaş yavaş kurutulur. Yeşil çay ise yaprakların toplanır toplanmaz hızla kurutulup hıla kurutulması ile elde edilir. Ama her iki çayda da kafeyin vadır. Ancak yeşil çaydaki kafein oranı daha düşüktür. Her iki çayın da entioksidan özelliği vadır. Daha az işlem gördüğü için yeşil çayda daha fazladır.

    Çay
    Yeşil Çayın Faydaları:
    • Gözlere iyi gelir. Kremi bile vardır.
    • Yeşil çaydaki antioksidan E vitamininden 20 kez daha kuvvetlidir.
    • Bakterileri öldürür.
    • Grip virüsünü öldürür.
    • Ağız kokusunu önler.
    • Yeşil çayda C vitamini vardır.
    • Sigara kullanalar toksit etkisini azaltıyor.
    • İdrar söktürücüdür.
    Beyaz Çay: Çay bitkisinin henüz tam olgunlaşmamış, açılmamış yaprakları toplanır. Bu yapraklar beyaz tüylerle kaplıdır ve beyaz çayın adı bu tüylerden gelir. Beyaz tüylarle kaplı tomurcuklar taplandıktan sonra fazla suyu bırakmaları için, düşük ısıda bekletilir ve kurumaya bırakılır. Siyah ve yeşil çaydan daha az işlem görür ve yeşil çay üretimi pek kolay değildir. Çünkü doğru yaprakların doğru zaman da toplanılması ve kurutulması gerekir. En kaliteli beyaz çay yaprakları, sadece ilkbahar da 3-5 gün boyunca toplanır.
    ]]>
    Biberiye Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/biberiye-cayi.html Sat, 01 Dec 2018 07:46:59 +0000 Biberiye Çayı,  ballıbabagiller familyasının, ince yaprakları olan  her zaman yeşil kalabilen bir bitki türüdür. Halk arasında kuşdili olarak da bilinmektedir. Çalı görünümü ve mor çiçekleri olan bu bitki, Akdeniz bölge Biberiye Çayı,  ballıbabagiller familyasının, ince yaprakları olan  her zaman yeşil kalabilen bir bitki türüdür. Halk arasında kuşdili olarak da bilinmektedir. Çalı görünümü ve mor çiçekleri olan bu bitki, Akdeniz bölgesinde oldukça fazla yetişmektedir. Yeni yetişen sürgünleri baharat olarak kullanılan bu bitki, süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Yapraklarından yağ elde edilmektedir, ayrıca kaynatılarak esans ve kolonya yapımında da kullanılmaktadır. Araplar tarafından bulunan bu bitki, daha çok gıda sektöründe ve kanser hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Sindirim sistemi, sinir sistemi ve kasların üzerindeki olumlu etkileri ile tam bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Ilıman iklimlerin ve kumlu, balçıklı toprakların bitkisidir. Daha çok maki bitki örtüsünde ve kuru yamaçlarda görülen bitkinin boyu  2 metreye kadar uzayabilmektedir. İnce ve uzun gövdeli bitkinin alt kısımları, zamanla kahverengiye dönüşüp, kabuklaşmak tadır. Parlak, yeşil yaprakları olan bitkinin çiçekleri ise üst kısımlarda toplanmaktadır.

    Biberiye Çayı
    Biberiye Çayı; Önerilerin miktarlarda kullanılması durumunda, herhangi bir yan etkisi görülmemiş olsa da, hamile ve emziren annelerin bitkisel tedavi amaçlı kullanmamaları önerilmektedir. Buna rağmen baharat olarak kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Biberiye çayının önerilen ölçülerde kullanılması da önemlidir. 

    Biberiye çayının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

    • İdrar ve adet söktürücü özelliği sahiptir.
    • Hazmı kolaylaştırıcı etkisi ile, sindirime fayda sağlamaktadır.
    • Astım ve bronşite iyi gelmektedir.
    • Kansızlığa ve sarılığa karşı etki etmektedir.
    • Damar tıkanıklıklarının önlenmesine faydalıdır.
    • Mide ve bağırsak uyarıcısı olarak kullanılmaktadır.
    • Hafızayı güçlendirir.
    • Konsantrasyonu arttırır.
    • Kabızlığa faydalıdır.
    • Toksinleri atmaya yardımcıdır.
    • Stresi azaltır.
    Biberiye çayı tarifi ise şöyledir; bir çay kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağını bir fincan suya atıp kaynatılır. Daha iyi demlenmesi ni istiyorsak  10 dakika kadar kaynattıktan sonra ateşin üzerinden alalım ve demliğin kapağı kapalı bir şekilde 10 dakika kadar bekletelim. Günde 2 bardak biberiye çayı hazımsızlık ve kabızlığa iyi gelecektir.
    ]]>
    Bebeklere Papatya Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/bebeklere-papatya-cayi.html Sat, 01 Dec 2018 16:31:11 +0000 Bebeklerde Papatya Çayı, bebeklerde uyuması ve gaz çıkaramamasına bağlı bebekler oluşan şiddetli ağrılar ve sancıları giderilmesi için kullanılan ve hiç bir yan etkisi olmayan en doğal yöntemler arasındadır. Bilindiği ü Bebeklerde Papatya Çayı, bebeklerde uyuması ve gaz çıkaramamasına bağlı bebekler oluşan şiddetli ağrılar ve sancıları giderilmesi için kullanılan ve hiç bir yan etkisi olmayan en doğal yöntemler arasındadır. Bilindiği üzere papatya çayının bir çok faydaları olmasına karşın en belirleyici faydaları kuşkusuz stres ve gerginliklere bağlı olarak sakinleştirmesi ve sindirim sistemlerinde bulunan organların özellikle mide ve bağırsaktaki kasların iyileştirmesi ve bu kasların gevşetilmesini sağlamaktadır. Bundan dolayı, bebeklerde papatya çayı son zamanlarda kullanılmakta olan ve bebeklerin mide ve bağırsakların gevşemesi ile sakinleşmeleri için kullanılan tedavi yöntemidir. Belirtmek gerekirse bebeklerin doğması ile birlikte bilindiği üzere elleri ve ayakları ufacık olması ile birlikte aynı zamanda iç organları da aynı şekilde ufacıktır. Yani midesi gibi bir çok organları ufacık olmasından kaynaklı olarak yetişkin bireylere oranla çok daha fazla efor sarf ederek hızlı bir şekilde çalışması ile birlikte gelişim göstermektedir. Bundan dolayı, bebeklerde genel olarak gerginliklere bağlı olarak sonu gelmeyen şiddetli ağlamalar meydana gelmektedir. Bu ağlamalar aynı zamanda anne ve babaların gece ve gündüzlerin birbirine girmesine neden olmaktadır. Bir çok anne ve baba en azından bir gece dahi olsa rahat uyuyabilmek için bir çok yöntem deneyerek bebeklerin ağlamamasını ve aynı zamanda bebeklerinin de en azından bir gece dahi olsa rahat uyumasını istemelerinden dolayı, bebeklerde papatya çayı oldukça fayda sağlamaktadır. 

    Bebeklere Papatya Çayı
    Bebeklerde Papatya Çayı Kullanımı Ve Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar; İlk olarak kullanmaya başlamadan önce belirtmek gerekirse bebeğiniz altı ayını doldurmuş olması gerekmektedir. Çünkü bilindiği üzere bebeklerin sağlığı açısından ilk altı ay süresinde bebeklere anne sütünden başka hiç bir şekilde besin verilmemelidir. Altı ayını doldurmuş bebeklerde ise papatya çayı vermeye başlamadan önce mutlaka uzman bir doktor tarafından onay alındıktan sonra miktar olarak azar azar vererek başlamalısınız. Çünkü genel olarak yeni doğan bebeklerde bir çok farklı alerjik durum söz konusu olabilir. Bebeğiniz için papatya çayı kullanımı için uzman bir doktor tarafından onayı aldıktan sonra çok fazla aşırıya kaçmamak şartı ile papatya çayı vermeye başlayabilirsiniz. Fakat kullanacağınız papatya çayının taze yani kurutulma sonrası süreci kesinlikle bir yılını doldurmamış olmasına dikkat ediniz. Ve hakiki papatya çayını kullanmaya özen gösterin. Gerekli şartları yerine getirdikten sonra bebeğiniz için papatya çayını hazırlayabilirsiniz. Bebeklerde papatya çayı hazırlanmasında  dikkat etmeniz gerekenler ve kullanımı ise; ilk olarak cezvenin içine tam dolu olmayan ve yarım bardaktan az fazla kadar su bardağı kadar suyu cezveye aktararak ardından bir tutam veya hazır olarak satılan toz şeklinde olan papatya çaylarından birer tatlı kaşığı kadar cezveye aktararak kaynamasını sağlayın. Sonrasında iyice kaynattıktan sonra serin yerde muhafaza ederek ılık bir hal almasını sağladıktan sonra suyunu süzün ve süzmüş olduğunuz papatya çayını ılık bir şekilde iken bebeğinizin biberonuna aktardıktan sonra verebilirsiniz. Bu şekilde günlük tek seferden fazla vermeyin. Ve aynı zamanda ilk defa verecek iseniz ilk etapta yarım su bardağı ve aynı orantıda papatya ekleyerek kaynamasını sağlayın ve ilerleyen günlerde periyodik bir şekilde artırarak verebilirsiniz.
    ]]>
    Kekik Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/kekik-cayi.html Sun, 02 Dec 2018 15:18:32 +0000 Kekik çayı, Türk mutfağı haricinde dünya mutfağında da yaygın bir şekilde kullanılan kekik, yemeklere lezzet katmanın dışında sağlık açısından da çok faydalıdır. İçeriğinde sağlık adına fayda sa Kekik çayı, Türk mutfağı haricinde dünya mutfağında da yaygın bir şekilde kullanılan kekik, yemeklere lezzet katmanın dışında sağlık açısından da çok faydalıdır. İçeriğinde sağlık adına fayda sağlayan birçok vitamin ve mineral barındırır. Güney Avrupa ve Akdeniz Bölgelerinde yemeklere lezzet katmak için kullanılan popüler baharatlardan biridir. Kare sapları olan ve çalı üzerinde yetişen kekik bitkisi odunsu bir köke sahiptir. Yaklaşık 30 santime kadar boylanabilen bitki yeşil bir renge aromatik yapraklara sahiptir. Mutfaklarda baharat olarak kullanılan kekik ayrıca yaygın bir şekilde çay olarak da tüketilmektedir.

    Kekik Çayı Nasıl Yapılır

    Kekik çayı taze kekik kullanılarak yapılacaksa, kullanılan kekik dallarından ayrılır. Ardından yapraklar ince ince doğranır. 2 su bardağı kadar kaynatılmış su doğranmış kekik yapraklarının üzerine dökülür. Yaklaşık 5-10 dakika demlenmesi beklenir. Kekik çayının demlenme süresi ne kadar uzun tutulursa tat olarak daha güçlü bir çay elde edilir. Kekik çayı kurutulmuş kekik kullanılarak yapılacaksa, tıpkı tazesi gibi demlenerek, demlenme süresi daha kısa tutulur.

    Kekik Çayının Faydaları

    Kekik çayı hipertansiyona karşı iyi gelir. Tansiyonun sağlıklı seviyede tutulmasına yardımcı olur. Bu nedenle tansiyon sorunu yaşayan kişiler tarafından yaygın bir şekilde tüketilen bitki çayları arasında yer alır.

    Maya enfeksiyonuna karşı kekik çayı tüketilebilir. Ağız ve vajinal mantar sorunu olan kişiler kekik çayı tüketerek soruna çözüm getirebilir. Ayrıca kekik çayı pamukçuk hastalığına karşı da iyi gelir.

    Kekik Çayı

    Kekik çayı cilt sağlığı için kullanılabilir. Cilt ve deride meydana gelen problemler için kekik çayı faydalı olur. Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına karşı kekik çayı kullanılabileceği gibi kekik yağından da yardım alınabilir. Ciltte oluşan akne ve benzeri sorunlarda iyileştirici özelliği bulunan kekik çayı ile yüz yıkandığında bu tür sorunlar giderilebilir.

    Kekik çayı bronşit hastalığına karşı iyi gelir. Ayrıca üst solunum yoluna bağlı ortaya çıkan öksürük, soğuk algınlığı, ateş ve balgam gibi problemlere karşı da iyi gelir. Bronşları açan etkisi vardır. Dolayısı ile astıma karşı da iyi gelir.

    Kekik çayı saç sağlığı için faydalı olan diğer bitkiler ile birlikte kaynatılarak saç sağlığı için kullanılabilir. Kekik çayı dökülen saçların tekrar çıkmasını sağlar ve saç dökülmesini büyük oranda önler.

    Kekik çayı kalp sağlığını korumak için tüketilebilir. Çay şeklinde hazırlanıp, düzenli içildiğinde kronik enflamasyon ve kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskini azaltır.

    Hazımsızlığa karşı faydalı bir bitki çayıdır. Kekik çayı hazırlayarak hazımsızlık ve kabızlık sorununa karşı içilebilir. Ayrıca gaz, şişkinlik ve bağırsaklarda yaşanan krampları engelleyici etkisi vardır.

    Alzheimer gibi beyin hastalıklarına karşı iyi gelir. Beynin fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar. İleri yaşlara bağlı olarak gelişebilecek beyin hastalıklarına ve hafıza problemlerine karşı koruyucu etkisi vardır.

    Şiddetli yaşanan öksürük kekik çayı ile kontrol altına alınabilir. Kekik çayı kısa zaman içinde öksürüğün azalmasını sağlar ve balgam söktürücü etki yaratır.

    Vücuda enerji vermek için kekik çayı içilebilir. Kas ağrısı, zihinsel ve bedensel yorgunluğu gidermek için etkili bitki çaylarından biridir.

    Kemikleri güçlendirici etkisi vardır. 3 gr kadar kekik erişkin bir insanın günlük demir ihtiyacının %20'sini karşılamak için yeterli olur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği bulunan kekik çayı, düzenli tüketilirse birçok hastalığa yakalanma olasılığını minimuma indirir. K vitamini içeriği sayesinde kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

    Stresi giderici etkisi vardır. Sinir sistemi sağlığını koruyan kekik çayı, stres nedeniyle yaşanan kaygı bozukluklarına karşı iyi gelir.

    Uyku problemlerine karşı kekik çayı tüketileb]]> Papatya Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/papatya-cayi.html Sun, 02 Dec 2018 16:39:31 +0000 Papatya çayı, İlkbaharda çayır ve yol kenarlarında kendini gösteren papatya, bileşikgiller familyasına ait olan bir bitki olan papatya, 25 santime kadar boylanabilir. Hafif bir kokuya sahip olan papatya, ilkbaharda toplan Papatya çayı, İlkbaharda çayır ve yol kenarlarında kendini gösteren papatya, bileşikgiller familyasına ait olan bir bitki olan papatya, 25 santime kadar boylanabilir. Hafif bir kokuya sahip olan papatya, ilkbaharda toplanarak demetler halinde gölge, havadar bir yerde kurutulur.

    Siyah çaydan sonra özellikle kadınlar tarafından en çok kullanılan bitki çaylarından biri papatya çayıdır. Daha çok sinir yatıştırıcı etkisi nedeniyle ve uykuya geçiş sürecini kolaylaştırmak için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Papatya çayı, ayrıca adet sancılarına, mide kramplarına, boğaz ağrısına, ağız içinde oluşan yaralara ve sindirim sistemi sorunlarına karşı da iyi gelen bir çaydır.

    Papatya Çayının Faydaları

    Soğuk Algınlığı: Papatya çayının vücudu rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Bu etkisi ile grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar ile mücadele etmeyi kolaylaştırır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi ile düzenli tüketildiğinde birçok hastalığa yakalanma olasılığını azaltır. Bağışıklığın virüsler ile savaşmasını sağlayan bir etkisi vardır.

    Cilt Sağlığı: Mükemmel bir antioksidan etkisi olan papatya çayı, cildi temizleyerek nem oranını arttırır. Bu özelliğinden dolayı birçok kozmetik ürün içinde kullanılmaktadır. Cilt tonun açılmasını sağlayan papatya çayı, cilde daha hoş ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Göz altında oluşan torba ve morluklara karşı iyi gelir. Ciltte oluşan akne ve sivilce gibi sorunlara karşı etkilidir ve güneş yanıklarına karşı iyileşme sağlar. Cildin ölü hücrelerden arınması için kullanılabilir. Kuru cilt tipine sahip olan kişiler için mükemmel bir nemlendirici olarak kullanılabilir.

    Yaraların Daha Kolay İyileşmesini sağlar: Papatya çayı cilt yüzeyinde oluşan açık yaraların iyileşme sürecini kısaltır. Antioksidan içeriği ile yaraların enfeksiyon kapmasını engeller. Yara ve çizikler papatya çayı ile silinebilir.

    Papatya Çayı

    Saç Sağlığını Korur: Papatya çayı, saç sağlığı için kullanılabilecek mükemmel bir bitki çayıdır. Kimyasal içerikli kozmetik bakım ürünlerini kullanmaktansa saç sağlığı için papatya çayı kullanmak daha mantıklıdır. Papatya çayı saç kınasına eklendiğinde saçların koyu bir ton olmasını sağlar. Saç dökülmesi, kepek ve kafa derisi için faydalıdır. Kafa derisinde oluşan kaşıntı ve döküntülere karşı iyi gelir.

    Kas Gevşetici Özelliği Vardır: Özellikle düzenli tüketildiğinde rahim kaslarını gevşeyerek rahatlamasına yardımcı olur. Rahimde oluşabilecek krampları engeller. Ancak bu sorun için tüketim miktarına çok dikkat edilmelidir. Çünkü fazla tüketildiğinde mide bulantısı, ishal ve mide ağrısı gibi problemlere neden olabilir.

    Ülsere Karşı İyi Gelir: Papatya çayı ülser ağrılarını kontrol altına almak için kullanılabilir. Daha evvel mide taşı düşüren kişiler mideyi taş oluşumundan korumak için de papatya çayı tüketebilir.

    Kan Şekerini Düzenler: Kan şekerini kontrol altında tutmak amacıyla papatya çayından yardım alınabilir. Şeker hastaları için de faydalı bir çaydır. Ancak doktor bilgisi dahilinde kullanılmaya özen gösterilmelidir.

    Migrene Karşı iyi gelir: Papatya çayı alışkanlık haline getirilerek içildiğinde migrenden kurtulmayı sağlayabilir. Özellikle henüz başlangıç döneminde olan migreni iyileştirici etki yaratabilir.

    Doğal Bir Antibiyotik: Antibakteriyel etkisi ile papatya çayı, öksürük, soğuk algınlığı ve antibiyotik tedavisi gerektiren hastalıklara karşı iyi gelir.

    Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır

    Papatya çayının hazırlanış kısmı oldukça basittir. Papatya çayına elma dilimleri eklendiğinde daha etkili ve sağlıklı bir çay elde edilebilir. Elma dilimleri tahta bir kaşık yardımı ile ezilir. Ardından yeteri kadar papatya yıkandıktan sonra elmaların üzerine eklenir. 3 yemek kaşığı kadar papatya yeterli olacaktır]]> Lavanta Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/lavanta-cayi.html Mon, 03 Dec 2018 13:34:24 +0000 Lavanta çayı, ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen mükemmel etkileri olan bitkilerden biridir. Günümüzde çok yaygın olarak görülen bitki çaylarından biridir. Oldukça yaygın olarak tüketilen bu bitki çayının elbette ki bir Lavanta çayı, ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen mükemmel etkileri olan bitkilerden biridir. Günümüzde çok yaygın olarak görülen bitki çaylarından biridir. Oldukça yaygın olarak tüketilen bu bitki çayının elbette ki birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle Afrika'da, Rusya'da, Ve ABD de çok yaygın bir şekilde tüketilen bu çayın en büyük tüketilme amacı tabi ki insan vücudunda yapmış olduğu doğal etkilerdir. Lavanta çayı,kokusu ile birçok insanı kendisine aşık etmektedir. Oldukça mükemmel kokusu ile bu çayın buharının solunması durumunda da çok büyük etkiler görülebilmektedir. Özellikle kişilerin üzerindeki stresi atması için lavanta kokusu çok büyük etkiler meydana getirmektedir. En fazla bir metreye kadar uzayan lavanta bitkisi birçok ülkede yetiştirilmektedir. Genellikle bilinçli olarak tüketilen lavanta bitkisi elde edilerek kurutulur ve çay yapılmak üzere insanlara ulaştırılır. En çok kış aylarında faydalarına ihtiyaç duymuş olduğumuz bu çayı, tabi ki istediğiniz mevsim tüketebilirsiniz. 


    Lavanta çayı nasıl yapılır

    Aslında lavanta çayı diğer bitki çaylarından farklı bir şekilde yapılmamaktadır. Tabi ki öncelikle bu çayın hazırlanması için iki bardak kadar bir su kaynatın ve suyun iyice kaynamasını sağlayın. Bu çay için gerekli olan lavanta bitkisi yaklaşık iki kaşık kadardır. Daha sonra kaynatmış olduğunuz suyu ocaktan alın ve bardağınıza koyun. Bardak içerisine iki çay kaşığı lavanta koyun ve demlenmesini bekleyin. Yaklaşık oalrak beş on dakika sonra çayınızı süzerek afiyetle tüketebilirsiniz. Fakat bazı kişilere bu çayın tadı biraz daha acı gelmektedir. Eğer sizlerde böyle bir durumdan şikayetçi olursanız bal ya da toz şekerle bu çayı tatlandırabilirsiniz.

    Lavanta Çayı
    Faydaları:
    • Lavanta çayı yüz yıllar boyunca insanlarda antibakteriyel özelliği nedeni ile de kullanılmıştır. İnsan sağlığı üzerinde sayılamayacak kadar çok faydaları olan lavanta çayını günümüzde de antibakteriyel özelliğinden faydalanarak ağız çalkalama suyu olarak kullanabilirsiniz.
    • Gerek eğitim hayatı nedeni ile gerekse diğer durumlardan dolayı eğer sizlerde uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler lavanta çayı tüketebilirsiniz. Böylece bu gibi sorunlarınızı daha doğal olarak ortadan kaldırabilirsiniz.
    • Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi kişilerde çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen stresi azaltarak kişiyi psikolojik olarak ta rahatlatmaktadır. Böylece herhangi bir depresyon durumunun önüne geçebilirsiniz. 
    • Lavanta çayı, sıcak bir şekilde tüketildiğinde kişilerde meydana gelen öksürüğü tamamen ortadan kaldırabilir. Tabi ki bu öksürük kişilerde boğaz tahrişi nedeni ile görülüyorsa.
    • Solunum yollarını rahatlatmaktadır. Bu işlem ise tabi ki lavanta çayının buharının bol bol çekilmesi ile etkisini göstermektedir.
    Lavanta çayının diğer faydaları; sakinleştirici özellik gösterir, Kaygıyı azaltır,kişilerde meydana gelen şişkinliği alır, Astım sorununun meydana getirmiş olduğu belirtileri azaltır, kişilerde terlemeyi arttırır ve böylece ateş düşürücü etkiler yapar, kabızlık üzerinde çok büyük etkiler gösterir ve en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirir.

    Yan Etkileri

    Lavanta çayının dozajı iyi ayarlanmalıdır. Aksi durumlarda bu çay kişilerde başta ishal olmak üzere birçok soruna neden olmaktadır. Öyle ki bu çayın faydalarının bilimsel olarak kanıtlanmaması da bu çayı çocukların içmemesi gerektiğinin göstergesidir. Bu durumun yanı sıra kişilerin depresyon ilaçları ile lavanta çayı kullanmaları tehlikeli olabilmektedir. 
    ]]>
    Karanfil Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/karanfil-cayi.html Tue, 04 Dec 2018 12:39:37 +0000 Karanfil çayı, dünya genelinde popüler tüketilen bitkiler arasında yer alan kekiğin sağlık açısından da faydaları oldukça çoktur. İçeriğinde yer alan bitkisel besinler, vitaminler ve mineraller barındıran kara Karanfil çayı, dünya genelinde popüler tüketilen bitkiler arasında yer alan kekiğin sağlık açısından da faydaları oldukça çoktur. İçeriğinde yer alan bitkisel besinler, vitaminler ve mineraller barındıran karanfil bu içeriği ile sağlığa katkıda bulunmaktadır. Yemeklere tat katmanın haricinde çay olarak yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Antiseptik etkisi nedeniyle tıp camiasında da kullanılan bir bitkidir. Karanfil bitkisinin faydaları ve zararları tıpkı kokusu gibi keskindir. Yani bazı rahatsızlıklara anında çözüm için karanfil kullanılabilir. Yaşanabilecek birçok hayati risk oluşturan hastalıklar için de koruma sağlayan etkisi vardır. Ancak karanfilin düzenli ve bilinçli kullanımı oldukça önemlidir. Potasyum, kalsiyum, sodyum, manganez, A, E ve K vitaminlerinin yanı sıra omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içeriği olan nadide bitkilerden biridir.

    Karanfil Çayı Nasıl Hazırlanır

    7 adet karanfil ezilerek 1 fincan kaynar suyun içine eklenir. Fincanın ağzı kapatılarak 10 dakika dinlendirilir. Dinlenme süresi tamamlanınca içilmeye başlanır. Biraz fazla hazırlanarak 2-3 gün buzdolabında saklanabilir.

    Kekik Çayının Faydaları

    Diş sağlığına kattığı faydalardan dolayı diş macunu sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Diş ağrısını giderici etkisi vardır. Diş ağrısı için karanfil direkt olarak ağrıyan bölgeye koyulabileceği gibi çay şeklinde hazırlanarak da içilebilir.

    Mide bulantısı ve kusmaya karşı faydalı bir çaydır. Mide bulantısı ve kusma için çay olarak hazırlanıp içilmesi tavsiye edilmektedir. Daha çok sabahları yaşanan mide bulantısı ve beraberinden gelen kusmaya karşı etkili çözüm arayanlar karanfil çayını deneyebilir.

    Karanfil çayı öksürük ve nefes kokusunu önlemek için içilebilir. Ayrıca sinüzit tedavisi için de doğal bir çözümdür. Özellikle kış aylarında yaşanan sinüzit nedeniyle oluşan baş ağrıları için karanfil çayı içilebilir. Sinüzit için karanfil bitkisinin tozu burundan da çekildiğinde etkili olur.

    Şişkinliğe karşı iyi gelir. Karanfil çayı bağırsak ve karında meydana gelen şişkinliği gidermek için faydalı bitki çaylarından biridir.

    Karanfil Çayı

    Soğuk algınlığı tedavisinde alternatif olarak tüketilebilir. Karanfil çay şeklinde hazırlanarak içine bir miktar bal katıp içildiğinde soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkan hastalıklara karşı iyi gelir. Ayrıca balgam söktürücü etkisi vardır.

    Saç sağlığı için kullanılabilir. Karanfil çayı, saç köklerini beseler ve dökülmelere karşı çözüm olur. Aynı zamanda saç rengini koyulaştırıcı etkisi vardır.

    Kaygıyı ve endişeyi gidermek için karanfil çayı içilebilir. Karanfil çayının sinir sistemi üzerinde yarattığı olumlu etki stres kaynaklı hastalıklar ile mücadele etmeyi kolaylaştırır.

    Mükemmel bir antioksidandır. Zengin içeriği sayesinde serbest radikaller ile mücadele etmeyi kolaylaştırır. Vücudu zararlı toksinlerden arındırır.

    Romatizma ve eklem ağrılarına karşı karanfil çayı kullanılabilir. Ağrılı bölgeye karanfil çayı ile masaj yapıldığında yaşanan ağrının şiddeti azalabilir.

    Karanfil Çayının Zararları

    Karanfil bilindik bir yan etkisi olmayan bitkiler arasındadır. Ancak aşırı sigara tüketen kişiler için karanfil ya da karanfil çayı güvenli görülmemektedir. Bu kişilerde karanfil çayı akciğer enfeksiyonuna yol açabilir. Kanama ile alakalı problem yaşayan kişiler için de uygun bir bitki çayı değildir. Bu kişiler karanfil çayı içmeden önce doktoruna danışmalıdır. Ameliyat olacak kişiler ameliyat olmadan 15 gün önce karanfil çayı tüketimini bırakmalıdır. Çünkü çay kanamayı arttırabilir.    ]]>
    Çay Lekesi Nasıl Çıkar https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/cay-lekesi-nasil-cikar.html Tue, 04 Dec 2018 21:37:30 +0000 Çay lekesi nasıl çıkar, çay ülkemizde oldukça fazla tüketilmektedir. Hatta suyun ardından en fazla çay içilir. Bu nedenle sıkça giysilerin, halıların, mobilyaların, ağzınızdaki dişlerin çay lekesi sorun haline gelir. Burad Çay lekesi nasıl çıkar, çay ülkemizde oldukça fazla tüketilmektedir. Hatta suyun ardından en fazla çay içilir. Bu nedenle sıkça giysilerin, halıların, mobilyaların, ağzınızdaki dişlerin çay lekesi sorun haline gelir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu çay lekesinin hızla çıkarılmasıdır. Yani en kısa sürede lekeyi çıkarmak için müdahale etmelisiniz. Leke kurudukça çıkması zorlaşır. Lekeyi çıkarırken kullanacağınız bezin ya da kağıt havlunun beyaz olmasına özen gösterin. Renkli olanlar kumaşın üzerinde leke bırakır. Çay lekesinin kenarından başlayarak temizlemeye çalışın. Bu lekenin yayılmasına engel olacaktır. Bir de hassas kumaşlar üzerindeki çay lekesini çıkarmak için, temizleme talimatına uymanız daha doğru olur. Şimdi çay lekesini nasıl çıkarmanız gerektiğine değinelim.

    Giysilerden çay lekesi çıkarma

    İnatçı bir leke olan çay lekesini ovuşturup çıkarmaya çalışmayın. Bu şekilde lekeyi yayabilirsiniz. Ayrıca başarısız girişimler çay lekesini kumaşa sabitler. Bu nedenle önce giysinin tersini çevirerek, soğuk suyun altında yıkayın. Sonra içinde ağartıcı olmayan, alkali içeriği olmayan deterjanla soğuk suyun içinde giysinin lekeli yeri 10 dakika kadar bekletin. Çay lekesi kurudu ise, giysiyi yarım saat kadar deterjanlı suda bekletebilirsiniz. Daha sonra giysideki deterjanı iyice durulayın ve 20 dakika kadar ılık suyun içinde giysinizi bekletin. Bundan sonra giysiyi uygun şekilde yıkayabilirsiniz. Çay lekesinin bu şekilde çıktığını görebilirsiniz. Ancak kurutma makinesi kullanmadan giysinizi kurutmalısınız.

    Çay Lekesi Nasıl Çıkar
    Halıdan çay lekesi çıkarma

    Öncelikle halının üzerinden çayın fazlasını kağıt havluyla ya da sıvıyı emecek bir bezle emdirin. Bu çay lekesinin derinleri etkilemesine engel olacaktır. Böyle olursa, çay lekesini temizledim diye düşünürken, leke bir anda yeniden etkili olacaktır. Bu nedenle çay lekesini halıdan çıkarmak için acele edin. Yapılan önemli bir hata çay lekesinin halıdan kuvvetlice silinmesi ve ovulmasıdır. Bu halıda kalıcı zarara, değişikliğe sebep olabilir. Halıdaki çayın fazlası alındıktan sonra, ılık su ve toz deterjanla bir karışım hazırlayın. Bu karışıma beyaz bir bez batırarak, çay lekesinin üzerine basınç uygulayarak tampon yapın. Yani ovmayın, sadece bastırın. Böylece bez çay lekesini emecektir. Bundan sonra halıyı ılık suyla durulayın ve nemli bezle tamponlayın.

    Halıdaki çay lekesi bu şekilde çıkmazsa, bir su bardağına 2/5 oranında sirke ile kalanına su koyun. Halınızda ki çay lekesinin üzerine bu karışımı bezle tampon yaparak uygulayın. Daha sonra halının lekeli yerini ılık suyla durulayın. En son kuru bezle halıyı tampon yaparak, kurulayın.

    Mobilyadan çay lekesi çıkarma

    Mobilyalarda genellikle çay bardağının yuvarlak izleri kalır. Bu lekelerin hemen nemli bir bezle silinmesi gerekir. Eğer leke biraz inatçı olursa, bunu içinde ağartıcı olmayan deterjanlı suyla silebilirsiniz. Çay lekesi hala çıkmazsa, karbonatla ya da sirkeyle ovarak temizlemeye çalışın. Büyük olasılıkla böyle mobilyalardaki çay lekesi çıkacaktır.

    Dişlerden çay lekesini çıkarma

    Aynı giysiler gibi dişlerinizde çok çay içiyorsanız çay lekesinden nasibini alır. Çayın içinde olan tanen asidi dişlerinizi lekeler. Bu nedenle çay içtiktem sonra ağzınızı suyla çalkalamaya çalışın. Düzenli olarak dişlerinizi fırçalayın. Arada karbonatla ovun. Bunlrı ihmal eder, dişlerinizdeki çay lekelerini arttırırsanız, mutlaka dişçinize giderek yardım almalısınız.
    ]]>
    Bebekler İçin Rezene Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/bebekler-icin-rezene-cayi.html Wed, 05 Dec 2018 16:35:48 +0000 Bebekler İçin Rezene Çayı; bebeklerde, doğmasından kısa süre sonra sonu gelmeyen ağlamalar ile anne babaları zor durumda bırakmaktadır. Bir çok anne baba, bebeklerinin doğması ile heyecanı ve mutluluğu kısa sürmekte diyebil Bebekler İçin Rezene Çayı; bebeklerde, doğmasından kısa süre sonra sonu gelmeyen ağlamalar ile anne babaları zor durumda bırakmaktadır. Bir çok anne baba, bebeklerinin doğması ile heyecanı ve mutluluğu kısa sürmekte diyebiliriz. Bu ağlamalar genel olarak bebeklerde oluşan gaz sancısına bağlı ve diğer nedenlerden kaynaklı olarak ağlamalar meydana gelmektedir. Bundan dolayı anne ve babalar için artık gece ve gündüzlerin birbirine girmesi ve aynı zamanda bebeklerinin geceleri ağlaması ve uyuyamasından dolayı üzüntü duymaktadırlar. Hem kendileri hemde bebekleri en azından bir gece dahi olsa rahat uyumak için bir çok yöntem araştırılıp denenmektedir. Belirtmek gerekirse son zamanlarda bitkisel çayı kullanımı artmaktadır. Ve diğer kimyasal ilaçların aksine yan etkisi olmayan güvenilir çayların kullanımı ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bebekler içinde rezene çayı aynı şekilde kullanılan ve özellikle bebeklerde oluşan gazların yok olması ve gazların oluşmaması bakımından oldukça fayda sağlamaktadır. 

    Bebekler İçin Rezene Çayı Faydaları; Bebekler için rezene çayının yetişkinler bakımından bir çok faydaları olduğu gibi bebeklerde de faydaları mevcuttur. Belirtmek gerekirse bebekler doğumdan hemen sonra nasıl ki elleri ve ayakları ufacık ise aynı şekilde vücudunda ki bir çok organ ve dokular ufacıktır. Bundan dolayı bebekler yetişkinlere oranla organları çok daha fazla efor sarf etmektedir. Ve çok daha hızlı çalışarak görevlerini yerine getirmektedirler. Bundan dolayı bebekler için rezene çayı bebeklerde bir çok fayda sağlamaktadır. Bebeklerde rezene çayı faydalarını maddeler halinde açıklayacak olursak;
    Bebekler İçin Rezene Çayı
    • Bebekler için rezene çayının en büyük faydası kuşkusuz gaz sancılarına bağlı olarak meydana gelen şişkinliklerin giderilmesinde oldukça etkili fayda sağlamaktadır. 
    • Bebekler için rezene çayının bir diğer önemli faydası ise sindirim sistemi organlarını ( mide ve bağırsak vb. ) çalıştırmakta ve aynı zamanda korumaktadır. Aynı zamanda sindirim sistemleri organlarında bulunan kasların gevşemesi ve düzenli çalışması ile bebeklerde rahat bir şekilde uyuyabilmektedir. Bebeklerde özellikle midelerin doğumu sonrası büyümesi sürecinde midesi genişlemekte ve büyümektedir. Bundan dolayı rezene çayı ile sorunsuz bir şekilde gelişme sağlamaktadır.
    • Bebekler için rezene çayının bir diğer faydası ise bebeklerin dış etkenlere bağlı olarak yetişkin insanlara oranla vücutları çok daha zayıftır. Soğuk algınlığı vb. rahatsızlıklara karşı bünyelerini güçlendirmekte adeta vücudu birer kalkan gibi korumaktadır. 
    • Bebekler için rezene çayının son olarak sağladığı fayda ise hazmı kolaylaştırması ile bebeklerde rahatlama ve sindirim sistemi problemlerine bağlı olarak oluşan stres ve gerginliklere bağlı olarak şiddetli ağlamalarda aynı şekilde son bulacaktır.
    Bebeklerde Rezene Çayı Kullanımı Ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar; Bebeklerde rezene çayı kullanımında ise ilk olarak doktorunuz tarafından onay almanız gerekmektedir. Çünkü bir çok bebeklerde farklı türlerde alerji durumları söz konusu olmaktadır. Ayrıca kullanımından önce bebeğinizin ilk altı ayını doldurması gerekmektedir. Bebekler ilk altı içerisinde kesinlikle anne sütü tüketmeleri gerekmektedir. Bunun dışında diğer dikkat etmeniz gereken ise rezene çayının kapalı olarak tedarik edilmesine ve maksimum kurutulmasından bir seneyi geçmemesi gerekmektedir. Bir sene sonunda ve açık olan rezene çaylarının hiç bir faydası olmayacağı gibi bebeğinize zarar verebilir. Bunun dışında normal çay fincanlarında kaynamış suda poşet çayı olarak atarak demlenmesini sağlayabilirsiniz. Bebeklerde uygulamanızda ise günlük 3 defayı geçmemek şartıyla tek seferde 3-4 çay kaşığı kadar içirebilirsiniz. Ayrıca sıcaklık değeri ılık yani soğumasını sağladıktan sonra veriniz. 
    ]]>
    Çay Ağacı Yağı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/cay-agaci-yagi.html Thu, 06 Dec 2018 13:17:58 +0000 Çay ağacı yağı, özellikle cilt sorunlarında sıkça kullanılan bitkisel bir yağdır. Ancak bunu bir ilaç olarak değil, destekleyici olarak kullanmak daha doğrudur. İçeriğinin antiseptik ve antibakteriyel olması nedeniyle tedavi Çay ağacı yağı, özellikle cilt sorunlarında sıkça kullanılan bitkisel bir yağdır. Ancak bunu bir ilaç olarak değil, destekleyici olarak kullanmak daha doğrudur. İçeriğinin antiseptik ve antibakteriyel olması nedeniyle tedavi amacıyla kullanılan yağ, ilk olarak Avustralya'da kesik ve yara tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde deodorantlarda, şampuanlarda, sivilce ve egzama tedavisinde kullanılan kremlerin üretiminde kullanılmaktadır.

    Çay ağacı yağı virüs, bakteri ve mantarlar nedeniyle oluşan hastalıkların tedavisinde, antibiyotiklerin etkisiz kaldığı enfeksiyon tedavisinde oldukça yararlıdır. Ciltte aşırı yağlanmaya, kaşıntılı döküntülere, siğillere, kepek oluşumuna faydalı olur. Güneş yanığı ve cilt soyulmasına iyi gelir. Solunum yollarında öksürük, boğaz ağrısı gibi sorunlara, gribal enfeksiyonlara, su çiçeği, kızamık gibi hastalıklara karşı kullanılır. Ağız sağlığı ve dişlerde etkili olur, bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle ağız kokusunun giderilmesinde, cinsel bölgedeki iltihaplanmada, stafilokok bakterisi nedeniyle oluşan hastalıklarda kullanılır.

    Çay ağacı yağının kullanım alanları
     
    Bakteri ve mikroplardan kaynaklanan cilt hastalıklarında tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Özellikle mantar hastalıkları, cilt yanıkları, uçuk ve iltihaplanmada etkilidir. Ayak mantarında kaşıntı ve yanma etkilerini azaltır. Günümüzde kullanılan mantar kremleri kadar etkili bir üründür. Hastalığın tam tedavisi için, içeriğinde % 25 çay ağacı yağı bulunan kremlerin kullanılması gerekir. Çay ağacı yağını mantar hastalığında kullanırken, günde 2 defa 6 ay süreyle uygulamalısınız.

    Çay Ağacı Yağı
    İçeriğinde % 5 çay ağacı yağı bulunan kremlerle akneleri azaltabilirsiniz. Üstelik cildinizi tahriş etmeden aknelerden kurtulmuş olursunuz. Güneş yanığı ve cilt kızarıklığında, kremin içine 1-2 damla çay ağacı yağı koyarak cildinize sürebilirsiniz.

    Ağız kokusuna, nefes kokusuna, diş eti iltihabı ve plaklar içinde çay ağacı yağı faydalı olur. Ağızdaki bakterilerle bu şekilde müdahale edilebilir. 1 su bardağı ılık suyun içine 3 damla çay ağacı yağı koyarak, gargara yapılabilir. Diş fırçası da bu şekilde hazırlanan karışımla temizlenebilir.

    Haşere mücadelesinde de çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Birkaç damla çay ağacı yağı damlatılırsa, böcek ve karıncalar yağın kokusuna yaklaşmaz.

    Koku giderici etkisi nedeniyle, çay ağacı yağı kullanılırsa spor ekipmanlarında ki bakterileri temizler ve kokuyu önler.

    Çamaşırlarınızı korumak içinde bu yağdan faydalanabilirsiniz. Makinenin içine deterjan gözüne koyulan 1-2 damla çay ağacı yağı, giysilerinizin renklerini korur, daha canlı olmalarını sağlar. Antiseptik özelliği ile giysilerin hijyenik olmasına da katkı sağlar.

    Porselen ve seramik ürünlerde oluşan kireç lekelerinde çay ağacı yağından faydalanabilirsiniz. Bulaşıklarda kalan tortuların temizlenmesini sağlar.

    Çay ağacı yağının yan etkileri var mı

    Bu yağın gebe kadınlar ve emziren anneler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Yağın katkısız şekilde kullanımında dikkatli olunmalıdır. Özellikle hassas cildi olanlarda kaşıntı ve kızarıklığa yol açabilir. Bunun yanında göz çevresinde kullanımında, ağızda ve kasık bölgesinde kullanırken dikkat edilmelidir. Ayrıca fazla miktarda kullanılmamalıdır. Bu durumda kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk hatta koma etkisi gösterebilir. Bu tür etkilerde mutlaka doktora gidilmelidir.
    ]]>
    Beyaz Çay https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/beyaz-cay.html Thu, 06 Dec 2018 23:14:10 +0000 Beyaz çay, yeşil ve siyah çay ile aynı bitkinin yapraklarından elde edilen bir çaydır. Siyah ve yeşil çayda toplanan yaprakların işlenme yöntemi ile beyaz çayın işlenme yöntemi tamamen farklıdır. Ayrıca seçile Beyaz çay, yeşil ve siyah çay ile aynı bitkinin yapraklarından elde edilen bir çaydır. Siyah ve yeşil çayda toplanan yaprakların işlenme yöntemi ile beyaz çayın işlenme yöntemi tamamen farklıdır. Ayrıca seçilen yapraklar da siyah ve yeşil .ay yapraklarına göre daha farklıdır. Beyaz çay da bitkinin daha olgunlaşmamış ve açılmamış yaprakları kullanılır. Kullanılan yaprakların üzeri beyaz tüy ile çevrilidir. Bu nedenle de çay beyaz çay olarak adlandırılmaktadır. Siyah, yeşil ve beyaz çay aynı bitki kullanılarak elde edilse de lezzet olarak tamamen farklıdırlar. Siyah çay oldukça sert, yeşil çay siyah çaya göre daha hafif ve bitkimsi, beyaz çay ise daha hafif ve aromatik bir yapıya sahiptir.

    Beyaz Çay Türleri

    Beyaz çay üretim yapıldığı bölgeye ve üretim anında kullanılan yaprakların harmanına göre farklı adlarla bilinir. Beyaz çayın en kaliteli olanı gümüş iğne ve silver needle olarak bilinmektedir. Gümüş iğne beyaz çay, Tamamen açılmamış çay yaprakları kullanılarak elde edilir. Adı da hem yaprakların rengi hem de şeklinden dolayı almıştır. Beyaz şakayık türü ise açılmamış ve açılmış yaprakların karışımı ile elde edilir.

    Beyaz Çay Nasıl işlenir

    Beyaz tüylerle çevrili olan tomurcuklar toplanır. Toplana tomurcuklar fazla suyunu atması için düşük ısıya maruz bırakılır ve ardından kurutma işlemine alınır. Beyaz çay siyah ve yeşil çaya nazaran daha az işlem görmektedir. Ancak üretimi bu iki çaydan da daha zordur. Çünkü beyaz çay için doğru yaprakların doğru zamanda toplanması gerekir. Ayrıca toplanan yaprakların kurutma işlemi için hava koşullarının uygun olması gerekir. Kaliteli beyaz çay elde etmek için kaliteli yapraklar, ilkbaharda yalnızca 3-5 gün süreyle toplanmaktadır.

    Beyaz Çay

    Beyaz çay sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Beyaz çay yapımında kullanılan yapraklar işlem görürken yeşil çaya nazaran daha az okside olduğundan yeşil çaydan daha fazla antioksidan içermektedir. Yeşil ve beyaz çayın sağlığa kattığı yararlar hemen hemen aynı olsa da beyaz çay biraz daha fazla antioksidan içerdiğinden yeşil çaydan bir adım öndedir.

    Beyaz Çayın Faydaları

    Yapılan bir araştırmaya göre beyaz çay, kanserli hücre oluşumunu engelleyici etkiye sahiptir. Vücutta oluşan kanserli hücrelerin çoğalarak vücuda yayılmasını önleyici etkisi vardır. Karaciğer, göğüs, pankreas, kolon, akciğer, yemek borusu, cilt gibi kanser türlerinin oluşma riskini azaltır. Kanser tedavisi gören ve kanseri yenen kişiler kanserin tekrarlamaması için beyaz çaydan yardım alabilir.

    Beyaz çay, kalp hastalıklarının gelişme riskini azaltıcı etki sağlamaktadır. Vücut genelinde kan akımını iyileştirici etkisi ile kan basıncını düşürmektedir.

    Beyaz çay cilt sağlığı için de önemli bir çaydır. Serbest radikallerin yol açtığı zararlara karşı cildi korur. Cilt yüzeyinde kullanıldığında cilt hücrelerini onarıcı etki yaratır. Ayrıca yaşlanma izlerini giderici etki yaratır.

    Kilo vermek isteyenler için mükemmel bir çaydır. İçerisinde yer alan kafein ve polifenoller sayesinde beyaz çay kilo vermeye yardımcı olur. Vücutta yağ birikimini engelleyici etkisi ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu etkilerinden yararlanarak kilo verilebilir.

    Beyaz Çay Seçerken Ve Demlerken Nelere Dikkat Edilmelidir

    Beyaz çay türlerine aktarlardan rahatça ulaşmak mümkündür. En kaliteli ve fiyat olarak daha yüksek olan beyaz çay türü gümüş iğne beyaz çaydır. Bazı beyaz çay türlerinde yeşil çay, yasemin ya da gül karıştırılabilmektedir. Bu nedenle beyaz çayın tam etkilerinden yararlanmak için gümüş iğne beyaz çay tercih edilmelidir. Tercih edilen çayın mutlaka hava almayan bir paket ile ambalajlanması gerekir. Beyaz çayın saklanma süresi diğer bitki çaylarına nazaran daha kısadır. Beyaz çay hava ile temas ettikten sonra 4-5 ay içinde tüketilmelidir.

    Beyaz çay demlenecek suyun 75 derece sıcaklığı geçmemesi gerekir. Su kaynatılıp, ocakt]]> Emziren Anneler Yeşil Çay İçebilirmi https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/emziren-anneler-yesil-cay-icebilirmi.html Fri, 07 Dec 2018 00:19:29 +0000 Emziren Anneler Yeşil Çay İçebilirmi, anneler hamilelik döneminde oldukça fazla kilo almak zorunda kalmaktadırlar. Bundan dolayı, anneler doğum sonrası ilk olarak tekrardan zayıflamaya çalışmakta ve bunun içinde bir çok yöntem Emziren Anneler Yeşil Çay İçebilirmi, anneler hamilelik döneminde oldukça fazla kilo almak zorunda kalmaktadırlar. Bundan dolayı, anneler doğum sonrası ilk olarak tekrardan zayıflamaya çalışmakta ve bunun içinde bir çok yöntem denemektedirler. Fakat belirtmek gerekirse anneler bebeklerini emzirme dönemlerinde kilo vermek için bir çok yalnış yöntem uygulamaktadırlar. Bunun sonucunda emzirmekte oldukları bebeklerinin gelişimlerini etkilemektedir. Böyle bir durumda ise annelerde zarar görmekle birlikte asıl olarak bebeklerde çok ciddi sorunlara neden olmaktadır. Son zamanlarda sağlık açısından alınması gereken önlemler arasında özellikle yalnış zayıflama yöntemleri üzerinde durulmaktadır. Bu zayıflama programı içerisinde özellikle annelerin çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bundan dolayı, bir çok anneler ve bayanlarda zayıflama yöntemleri arasında yer alan zayıflama çaylarından yeşil çayı kullanmaktadırlar. Normal düzeyde bayanlarda çok bir zararı olmaz iken ve doğal besinlerin arasında yer alan yeşil çay annelerde özellikle bebeklerini emzirmekte iken yeşil çayların çok kullanılması durumunda oldukça ciddi ve hayati diyebileceğimiz sorunlara neden olmaktadır. Kısaca yeşil çaylarının içeriği bakımından ele alacak olursak; yeşil çayların içeriğinde yüksek miktarda tanik asit, kateşin ve en önemlisi kafein gibi çok kullanılması durumunda zararlı olabilecek maddeler bulunmaktadır. Yani içeriği bakımından çok fazla kullanılmamalıdır. 


    Emziren Anneler Yeşil Çay İçebilirmi
    Emziren Annelerin Tüketmeleri Gereken Yeşil Çay Miktarı Ve Bu Miktarın Dışına Çıkılması Durumunda Zararları; Emziren annelerin günlük olarak yeşil çay tüketimi iki fincanı geçmemelidir. Dünya genelinde yapılan araştırmalar sonucunda doğumda bebeklerin engelli ve doğumdan sonra bebeklerin gelişimi açısından sorunların artarak devam etmesinin genel nedenlerinin başında anne adayların ve emzirmekte olan annelerin yüksek miktarda kafein alması sonucu ciddi sorunlar ortaya çıkmıştır. Dünya sağlık örgütü tarafından kafein miktarı ise günlük olarak 300 ml. geçmemesi konusunda belirtmiştirlerdir. Aynı zaman da bir çok ülkelerde ise bu miktar ülkelerin gelişmişliklerine bağlı olarak 200 ml. ile sınırlandırılmıştır. Emzirmekte olan annelerin günlük olarak iki fincan kadar tüketilmesi gerektiğini ve her fincanın 140 ml. kafein içerdiğini belirtmek gerekmektedir. Tabiki günlük olarak 2 fincan kadar yeşil çay tüketilmesi ile birlikte asla kafein içeren ürünleri kullanmamak gerekmektedir. Günlük olarak belirtmiş olduğumuz yeşil çay tüketimi miktarını aşıldığı takdirde oluşabilecek zararları maddeler halinde açıklayacak olursak;
    • Emziren annelerin çok fazla yeşil çay tüketmeleri direkt olarak bebeklerde huzursuzluk ve buda şiddetli ağlama nöbetlerine neden olmaktadır.
    • Bebeklerinde aynı şekilde yüksek miktarda kafein tüketmesi anlamına gelmektedir. Buda bebeklerin uykusuz kalmalarına bağlı olarak bebeklerde gelişim açısından ciddi sorunlara neden olmaktadır. Özellikle ileri dönemlerde bebeklerin gelişimlerini tamamlamadığından ciddi sorunlara neden olmaktadır.
    •  Emziren anneleri yeşil çayı tüketmelerinde sınırı aşmaları ile bebeklerde en ciddi rahatsızlar arasında gösterilen kansızlığa bağlı olarak " Mikrositer Anemi " olarak belirtilen rahatsızlığı meydana gelmektedir. Bu hastalık ileri dönemlerde bebeklerin hayatlarına mal olabilecek demir emilim sisteminin bozulmasına neden olabilmektedir.
    ]]>
    Kiraz Sapı Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/kiraz-sapi-cayi.html Fri, 07 Dec 2018 17:20:30 +0000 Kiraz sapı çayı, aslında birçok kişi tarafından çok fazla bilinmeyen çaylardan biridir. Son derece büyük etkileri ile bazı insanların olmazsa olmazlarında olan kiraz sapı çayı tabi ki kiraz saplarının kurutulup çay yapılma Kiraz sapı çayı, aslında birçok kişi tarafından çok fazla bilinmeyen çaylardan biridir. Son derece büyük etkileri ile bazı insanların olmazsa olmazlarında olan kiraz sapı çayı tabi ki kiraz saplarının kurutulup çay yapılması ile faydalarını gösteren bir bitkisel çaydır. Birçok kişi kiraz yedikten sonra kirazın saplarını çöpe atar. Bazı kişiler de kiraz sapı çayı yapmak için hazır olarak kurutulmuş kiraz sapı alarak bu çaydan faydalanır. Eğer sizlerde bu çayı kullanmak ve faydalarından yararlanmak istiyorsanız öncelikle kiraz sapını ister satın alarak ister kurutarak temin edin. Kiraz sapı çayı içerisinde çok yüksek oranda A vitamini, B1 ve C vitamini bulunmaktadır. Böylesine vücut için gerekli olan vitaminlerin sağlanması oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Ülkemizde insanlar kiraz sapı çayını genellikle kilo vermek amacı ile kullanmaktadır. Evet, kiraz sapı çayı kilo vermenizde çok büyük faydalar gösterir. Fakat kiraz sapı çayı bu özelliğinin yanı sıra insanlarda çok daha farklı faydalar göstermektedir. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok önemli roller oynayan kiraz sapı çayının her sabah bir bardak tüketilmesi ile çok büyük etkiler görebilirsiniz. Bu uygulamanın uzun süreler boyunca tekrar edilmesi ile çok büyük etkiler görebilirsiniz. Üstelik bazı insanlar hem lezzet katmak amacı ile hem de daha fazla fayda katmak amacı ile bu çayın içerisinde bal ya da limon katmaktadır. Sizlerde bu çayı daha da tatlandırmak isterseniz şeker yerine bal kullanarak çok daha sağlıklı bir şekilde bu işlemi yapabilirsiniz. 

    Yapılışı:
    Bu çayın yapılışı aslında oldukça kolaydır. Bunun için öncelikle kiraz saplarını taze bir şekilde elde edin ve bol bol yıkayın. Böylesine bol şekilde yıkanmış kiraz saplarını iyice yıkadıktan sonra güneş gören bir ortamda iyice kurutun. Belirtmek isterim ki kiraz saplarını iyice kurutmanız çok önemlidir. Aksi durumlarda bu çay tam olarak faydalarını göstermeyebilir. Daha sonra ise bir kap içerisinde suyu iyice ısıtarak kaynatın. Su bir süre kaynadıktan sonra bir bardak için yaklaşık 15-20 adet olacak şekilde kiraz sapı koyarak demlenmesini bekleyin. Tam olarak demlendikten sonra suyunu süzerek içerisine isterseniz biraz limon sıkarak tüketin isterseniz de içerisinde bir miktar bal karıştırarak tüketin. 

    Kiraz Sapı Çayı
    Kiraz sapı çayı eğer kilo vermek için tüketiliyor ise her sabah ılık bir şekilde kişi aç iken tüketilmelidir. Aksi durumlarda kilo vermek kolaylaşmayacaktır. Bu durumun yanı sıra belirtmek isterim ki kiraz sapı çayı, çocuklar için pek faydalı olmayabilir. Bu nedenle kiraz sapı çayını çocuklarınıza içirmemeniz çok daha iyi olacaktır. Bu durumun yanı sıra kiraz sapı çayının bir diğer önemli kuralı ise bu çayı hamile olanlar ya da bebek emziren kişilerin tüketmemesi gerekmektedir. Çünkü bu çay böyle kişilerde sütün lezzetinin değişmesine ya da bebeğin azda olsa etkilenmesine neden olabilmektedir.

    Faydaları:
    • Kiraz sapı çayı, insanlarda en çok sakinleştirici etki yapmaktadır. Bu durum tabi ki içtikten çok kısa bir süre sonra kiraz sapı çayının kana karışması ile meydana gelmektedir. Sizler de stres ya da sinir gibi durumlardan şikayetçiyseniz aç ya da tokken kiraz sapı çayı tüketebilirsiniz.
    • Uzun süreli kullanımlarda insanlarda kolesterol sorununa çok büyük etkiler yaparak kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
    • Karaciğer için büyük faydalar sağlar.
    • Böbreklere iyi gelir.
    • Uzun süre susuzluğa iyi gelir.
    • İdrar yolu enfeksiyonlarını ortadan kaldırır.
    • Uzun süreli kullanımlarda kanın temizlenmesini sağlar.
    ]]>
    Rüyada Çay Görmek https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/ruyada-cay-gormek.html Sat, 08 Dec 2018 12:53:22 +0000 Rüyada Çay Görmek, güzel ve iyi işlere delalet eder. Bir kimse düşlerinde birine çay ikram ettiğini görürse eğer bu haneye gelecek durumda olan misafire işaret eder.  Rüyada misafirin çayını tazelediğini rastlamak iyi g Rüyada Çay Görmek, güzel ve iyi işlere delalet eder. Bir kimse düşlerinde birine çay ikram ettiğini görürse eğer bu haneye gelecek durumda olan misafire işaret eder.  Rüyada misafirin çayını tazelediğini rastlamak iyi gelişmeler olacağına delalet eder. Rüyada çok sayıda kişiye çay vermek o bireyin etrafındaki insan sayısının artacağı manasına gelir. Rüyada çay bardağını döküp, çayın ziyan meydana geldiğini rastlamak kısa vadedeki hedeflerin olumlu istikamette sonuçlanmayacağına delalet eder. Rüyada çay gören bireyin aşk hayatı sevinçli ve huzurludur, iş yaşamında da kayda ölçüt olumlu gelişmeler olacak demektir. Rüyada çay içtiğini gören bireyin işleri yolundadır. İşindeki üstün başarıları ve kazandığı zaferler yardımıyla iş dünyasında hatırı sayılır seviyede saygınlığa ve itibara kavuşacak, etrafında yaptığı yararlı işler yardımıyla de herkes aracılığıyla çok sevilecek demektir. Rüyada şekersiz çay içmek iyi değildir, bireyin sağlık sıkıntıları yaşayacağına ve kolay değil günler geçireceğine işaret eder. 

Rüyada pakette çay rastlamak yeni hedefler ve atılımlar ile bireyin atacağı yeni adımlara delalet eder. Rüyada siyah çay rastlamak üzüntüye, sıkıntıya ve meşakkatli vakalar yaşamaya işaret eder. Rüyada yeşil çay rastlamak iyidir. Bireyin mutluluk ve huzur içinde geçireceği aşk yaşamına işaret eder. Rüyada çay kaşığı gören birey bir yer değişikliği yapacak bu yüzden de parasal zarar yaşayacak ve sıkıntıya düşecek demektir. Ama sorun uzun sürmeyecek ve kısa zamanda tekrar güzel bir kazanç elde ederek feraha çıkacak. Rüyayı gören bireyin, işle alakalı olarak yaptığı tasarıların gerçeğe döneceğine, hayır getirecek bir konuda çalışacağına,  kısa süre içinde büyük bir zenginlik kazanacağına,  uzak bir akrabanın içinde bulunduğu bir sağlık problemi ile alakalı olarak güzel haberler alacağına, sıkıntılı ve sıkıntılı bir dönemi aşacağına,  rahata ereceğine ve çok sevinçli olacağına delalettir. Rüyada poşet çay demlemek, bireyin,  yeniliklere açık bir karaktere sahip olduğuna, kendisini geliştirmek,  yeni bir şeyler öğrenmek ve yeni bir şeyler denemek için bir çok kez emek gösterdiğine ve bu sayede yeni iş kapıları elde edeceğine işarettir.  

Rüyada Çay Görmek
Rüyada çay bahçesine rastlamak, neşeli ve güzel bir mekana gidileceğine, bu mekanda aile bireyleri ile çok eğleneceğine,  uzun vakitten beri meydana gelen iş stresinin bu sayede atılacağına, güzel bir ilişkiye başlanacağına,  yeni bir alışkanlık edineceğine, kardeşlerden biri ile bir yolculuğa çıkılacağına ve laf verilen konuda bir arkadaşa destekçi olunacağına yorulur.  Rüyada çay bahçesi açılışı rastlamak, iş ile ilgili dedikodu çıkartan bir takım bireylerin hezimete uğrayacağına, bu kişileri yola çıkaranların seslerinin kesileceğine, ele geçtiğimiz kazancın bir bölümünün yatırım için ayrılacağına ve sıkıntılı geçtiğimiz bir iş çağının kapanacağına yorumlanır  Rüyada Çay Servisi Uygulamak Aile bireylerine işle alakalı olarak yardım verileceği, bu sayede hep beraber rahata erileceğine, uzun sürecek bir çalışmaya girileceği,  sevilen bir akrabayla başarı kazandıracak bir ortaklık kurulacağı, çok kolay değil geçecek ama ardından büyük kazanç getirecek bir müddetçe girileceği,  sevgili ile aradaki buzların eritileceği ve hayallerin hakikat kılınacağı manasına gelir.  

Rüyada çay servisi yapan birini rastlamak, iş ile ilgili deneyimli bir bireyin önayak olması yardımıyla pek çok bireyin hayran kalacağı bir çalışma meydana konacağına, bir takım sebeplerden nazaran huzursuz durumda olan bir bireyin yüzünün güleceğine ve bu sayede hayır duaları alınacağına delalettir. Rüyada çay paketleri görmek, bolluk ve bereket manasına gelir. Rüya sahibi, eline geçtiğimiz bütün fırsatları çok güzel bir biçimde değerlendirecek, büyük bir gelişim kaydedecek, kendisini yenileyecek ve büyük bir değişiklik yaratacak ve sevdiği kişileri de değişimine ortak edecek demektir. Rüyada büyük çay paketleri rastlam]]> Kuşburnu Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/kusburnu-cayi.html Sun, 09 Dec 2018 07:08:48 +0000 Kuşburnu Çayı, Kuşburnu gül meyvesi olarak bilinmektedir. Bu bitki  3 metre şeklinde uzanmakta ve oldukça güzel kokulu beyaz çiçeklere sahip olmaktadır. Çiçeği açtıktan sonra yapraklarını döker ve güle benzeyen kuşb Kuşburnu Çayı, Kuşburnu gül meyvesi olarak bilinmektedir. Bu bitki  3 metre şeklinde uzanmakta ve oldukça güzel kokulu beyaz çiçeklere sahip olmaktadır. Çiçeği açtıktan sonra yapraklarını döker ve güle benzeyen kuşburnu meyvesi ortaya çıkmaktadır.  İyi bir C vitamini kaynağı olmakta ve nezle, grip gibi hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için oldukça etkilidir. Kuşburnu çayı hemen hemen herkes tarafından içilmesi gereken ve sağlık için önemli bir bitki çayı olmaktadır. Örneğin kuşburnu çayı faydası doktorlar tarafından şöyle açıklanmaktadır. Kan basıncını düzenlemekte, romatizma ağrılarını hafifletmeye yarar, kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlatmaya yarar, kötü olan kolesterolü düşürmektedir. Şeker hastalığına karşı en etkili şey kuşburnu çayı olmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve bi sayede soğuk algınlığı gibi durumları en aza indirir. Kuşburnu çayı cilde doğal parlaklık verir ve doğal bir antioksidan olmaktadır. Ayrıca bayanların en şikayetçi oldukları idrar yolu hastalıklarına karşı da oldukça koruyucu olmaktadır. Genellikle çoğu kişi tarafından idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır. Kuşburnu genellikle farklı şekillerde kullanılabilir fakat en çok da tüketileni çay şeklinde olmaktadır. Örneğin kış aylarında annemin en çok ısınmak ve sağlıklı kalabilmek için hazırladığı kuşburnu çayı oldukça basit olmaktadır. 

Kuşburnu Çayı
Kuşburnu çayı malzemeleri
 • 2 yemek kaşığı kuşburnu ezilmiş
 • Yarım litre su
Hazırlanışı:
Güzel bir kuşburnu çayı hazırlamak için ilk olarak yarım litre su kaynatalım ve kaynamış olan suyun içerisine 2 yemek kaşığı kurutulmuş yani ezilmiş kuşburnu atılması yeterli gelecektir. Daha sonra ateşin üstünden alarak 10 dakika bekleyelim ve sonra içelim. Farklı lezzet elde edebilmek için 1 çay kaşığı kuru nane veya ebegümeci de eklenebilir. 1,5 su bardağı temiz ve hafif sıcak suyun içerisine ezipmiş olan bir miktar kuşburnunu koyalım ve 12 saat boyunca bir kap içinde bekletelim. Ancak bekletilen kap plastik olmamalıdır. 12 saat geçtikten sonra iyice karıştırarak ve ezerek kuşburnu suya karışmasını sağlayalım. Daha sonra süzerek, içerisine hiç bir şey katmadan içilmelidir. Birkaç gün aralıklar ile yapılarak içilmelidir. Eklem ve romatizma ağrılarında ve iltihaplarında Kuşburnu Çayı içerisindeki yoğun C vitamini ve diğer katkıları ağrıların bitmesinde ve özellikle iltihaplara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalı olmaktadır
]]>
Rezene Çayı Faydaları https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/rezene-cayi-faydalari.html Sun, 09 Dec 2018 07:28:59 +0000 Rezene çayı faydaları, rezene bitkisinden yapılan bu şifalı çayı uzmanlar tavsiye etmektedir. Özellikle sakinleştirici etkisi, ağrı giderici, sindirim sistemini rahatlatıcı etkisiyle rezene şifalı bir bitkidir. Bitkinin tohumla Rezene çayı faydaları, rezene bitkisinden yapılan bu şifalı çayı uzmanlar tavsiye etmektedir. Özellikle sakinleştirici etkisi, ağrı giderici, sindirim sistemini rahatlatıcı etkisiyle rezene şifalı bir bitkidir. Bitkinin tohumlarıyla hazırlanan çayı çeşitli rahatsızlıklarda kullanılır. Toksinlerin atılmasında, mide kasılmalarının önlenmesinde, safrayı arttırması, diş ağrısını azaltma, sindirimi düzeltme, cinsel isteksizlikte, mide gazında, ödem atmada, anne sütünü arttırmada, bebeklerdeki kolik sancısını gidermede, bağışıklığı güçlendirmede rezenenin faydasını görürsünüz. Rezene her mevsim yetişen, uzun ömürlü bir bitkidir. Bu nedenle her zaman bolca bulunur.

Rezene çayı nasıl hazırlanır

1 çay kaşığı rezene tohumu ezilerek, 1 su bardağı kaynatılmış sıcak suyun içine konur ve 10 dakika kadar üzeri örtülerek demlenir. Daha sonra rezene tohumlarını süzerek, rezene çayını sıcakken içebilirsiniz. İçine bal gibi tatlandırıcı koymanızda sakınca yoktur.

Rezene Çayı Faydaları
Rezene çayının faydaları nelerdir
 • Rezene çayı sindirimi düzenlediğinden, özellikle kolik sancılarını giderir.
 • İmmün sisteminin güçlendirilmesinde yararı olur.
 • Gargara yapılırsa diş ağrılarını, boğaz iltihaplarını hafifletir.
 • Bağırsaklarda oluşan iltihap ve mantarların temizlenmesinde etkisi olur.
 • Emziren kadınlar rezene çayı tüketirse, anne sütünü arttırır.
 • İçeriğinde bulunan B, C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineralleri sayesinde vücudun dinç kalmasında, kemiklerin güçlenmesinde, bağışıklığın desteklenmesinde etkili olur.
 • Üst solunum yolu hastalıklarında, cilt hastalıklarında, sindirim sistemi rahatsızlıklarında, göz hastalıklarında rezene çayının şifalı olduğu belirlenmiştir.
 • Kadınlardaki adet sancılarının hafifletilmesinde, adet döngüsünün düzenlenmesinde rezene çayı faydalı olur.
 • Rezene tohumlarının içeriğindeki bileşenlerin antioksidan ve anti bakteriyel etkileri vardır.
 • Rezene ekstresi kan basıncını düşürür.
 • Yemeklerden sonra rezene çayı tüketilirse,  mide ağrılarını, mide gazını giderir.
 • Ağız kokusunu giderdiği gibi, vücuttan ödem atan bitkisel ürünlerin içinde en faydalısıdır. Bu şekilde vücuttaki fazla sodyumun atılmasını sağlar.
 • Rezene çayı ile gözlere kompres yapıldığında, konjonktivit gibi bazı göz enfeksiyonlarının tedavisinde yararlı olur.
 • Dismenore hastası olan kişilerin bulantı, halsizlik, kusma, baş ağrısı, yorgunluk gibi sorunlarına iyi gelir.
Rezene çayı faydaları ile şifa dağıtıcıdır. Bu çayın düzenli içilmesi halinde, yukarıda sayılan rahatsızlıkları bulunan kişilere yararlı olur. Ancak rezene çayı aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Günde 1-2 fincan içilmesi yeterli olur. Ayrıca hastalıkları olan kişilerin, gebe kadınların bunu doktoruna danışarak tüketmesi tavsiye olunur.
]]>
Kantaron Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/kantaron-cayi.html Mon, 10 Dec 2018 02:04:37 +0000 Kantaron çayı, aslında çok eski tarihlere dayanmamaktadır. Ana vatanı Avrupa ve Kuzey Afrika olan bu çay yakın geçmişten günümüze gelene kadar birçok insan tarafından sevilerek tüketilmiştir. Tabi ki insanların birçok bitkis Kantaron çayı, aslında çok eski tarihlere dayanmamaktadır. Ana vatanı Avrupa ve Kuzey Afrika olan bu çay yakın geçmişten günümüze gelene kadar birçok insan tarafından sevilerek tüketilmiştir. Tabi ki insanların birçok bitkisel çaydan beklentileri gibi bu çaydan da çok beklentileri bulunmaktadır. İnsanların bu çaydan beklentileri tabi ki bu çayın faydaları üzerinedir. Çünkü birçok insan tıbbi tedaviler sonrasında bile ilaçlardan fayda bulamamaktadır. Bu durumda insanların aklına ilk gelen şey kantaron çayı ve diğer bitkisel çaylardır. Bitkisel çaylar birçok zaman bir tıbbi ilaç kadar büyük etkiler yapabilmektedir. Bu nedenle kantaron çayı yani sarı kantaron çayı bok büyük faydaları ile insanların sorunlarını çözmektedir. Günümüzde en çok Kuzey Amerika'da üretilen kantaron bitkisi bu ülkelerden ülkemizde gelmektedir. Ülkemizde her ne kadar kantaron bitkisi yetiştirilse de bu bitkinin yetmemesi nedeni ile ithal olarak elde edilmektedir. Sarı kantaron çayının insanlardaki faydaları arasında cilt üzerinde de çok büyük etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle kantaron çayı, insanlarda birçok cilt problemi içinde kullanılabilmektedir. Kantaron bitkisi oldukça uzun ömürlü bir bitki olduğu için diğer yıllarda da bu bitkinin kullanımı mümkündür. Eğer sizinde evinizin önünde küçükte olsa bahçeniz varsa kantaron çayını tüketmek amacı ile kantaron bitkisi yetiştirebilirsiniz. Aslında kantaron çayı ilk olarak hipokrat tarafından dile getirilmiştir. 14. yyda kullanılan bu çay günümüze gelene kadar bir kez unutulup tekrar insanlar tarafından kullanıldığı için yakın geçmişte insanlar tarafından önemsenmiştir. 

Kantaron çayı nasıl yapılır
Kantaron çayı aslında bu bitkinin bazı yerlerinden yapılabilir. Yani bu çayı hazırlamak için tek bir malzeme değil birkaç malzeme alternatiftir. Kantaron çayı yapmak için sizlerde isterseniz kantaron bitkisinin tohumunu ya da kabuğunu kullanabilirsiniz. Hatta birçok kişi bu çayı kurutmadan taze olarak da kullanmış ve faydalarını görmüşlerdir. Fakat sizler imkanınız var ise kantaron çayı kurutulmuş bitkilerden yapın. Ülkemizde genellikle kurumuş kantaron yaprakları ile bu bitkinin yapıldığı bilindiği için sizlerde kuru kantaron yapraklarını elde ederek bu çayı yapabilirsiniz. Öncelikle bir bardak kadar suyu iyice kaynatın. Birkaç dakika bekleyerek suyu dinlendirin ve ardından bu bardak içerisine birkaç adet kantaron yaprağı atın ve bir süre demlenmesi için bekleyin. Bu süre yaklaşık olarak 10 dakika kadar sürecektir. Demlenme sonrasında bu çayı eğer kış ayında tüketiyorsanız sıcak bir şekilde eğer yaz aylarında kullanıyorsanız soğuk olarak tüketebilirsiniz. Bu tamamen isteğinize kalmıştır. 

Kantaron Çayı
Faydaları
Kantaron çayı insanlarda çok büyük faydalar sağlamaktadır. Özellikle insanlarda içilerek kullanılan bu mükemmel bitki çayının faydalarından yararlanmak için bu bitki çayını sizlerde günlük olarak yaklaşık olarak 3-4 hafta kadar bir süre sürekli bir şekilde tüketin. Aksi durumlarda bu mükemmel bitki çayının faydalarını göremeyebilirsiniz.
 • Kantaron çayı en çok insanlarda stres sorununun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bu özelliği ile özellikle yoğun iş hayatınızda stres durumlarını üzerinizden atmak için kantaron çayını bol bol tüketebilirsiniz. Bu durum ile birlikte stres kişilerden gittiği için bu kişilere çok ciddi bir rahatlamalar gözlemlenir. 
 • Cilt sağlığı için kantaron çayı kullanılmaktadır. Bu nedenle sizlerde cilt güzelliğiniz için bu çayı kullanın.
 • Tıbbi olarak çözümleri bulunsa bile kantaron çayı bol bol tüketildiğinde sarılık hastalıklarının ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle sarılık hastalarının sürekli bir şekilde bu çayı tüketmeleri ile oldukça büyük faydalar görülebilir. 
 • Bu durumun yanında anemi problemlerinde çok büyük etkiler yapmaktadır.
 • Bel ağrılarını hafifletir. 
 • Baş ağrılarında etkilidir.
]]>
Rüyada Çay Demlemek https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/ruyada-cay-demlemek.html Mon, 10 Dec 2018 09:19:25 +0000 Rüyada çay demlemek, çok uzun bir zamandan beri sıkıntılı ve sorunlu dönemler geçiren ve bu yüzden çok üzülen, hem sağlığını hem huzurunu kaybeden rüya sahibinin, kısa zamanda gelecek güzel bir gelişme ile rahat ve çok Rüyada çay demlemek, çok uzun bir zamandan beri sıkıntılı ve sorunlu dönemler geçiren ve bu yüzden çok üzülen, hem sağlığını hem huzurunu kaybeden rüya sahibinin, kısa zamanda gelecek güzel bir gelişme ile rahat ve çok huzurlu olacağı, sıkıntılarından arınacağı ve rahatını tekrar kazanıp çok güzel günler geçireceği günlere girdiğine ve daha güzel ve mutlu günlerin yakın zamanda geleceği anlamına gelmektedir.

Rüyada çay demlemeyi görmek, sıkıntı ve cefayla ulaştığı rahata, büyük ve zor bir çalışma ile hak edilen büyük güce, yakın zamanda alınacak hayırlı ve güzel bir haber duymaya, uzun süren çalışma ve çabaların sonunda istediği hayırlı işlere, sıkıntı sonrasında özlemini duyduğu iyi bir geleceği istediğini ifade eder. Rüyada çay demlemek olumlu şekilde yorumlandığında, uğraşarak ve çabalayarak elde edilen daha çok kazanca, sıkıntılara katlanarak kazandığı ferahlığa, sıkıntıya düşüldüğünde gözlediği büyük  bir güce, mağlubiyetten sonra kavuştuğu hayırlı gelişmelere, çalışmalarının sonunda ümit ettiği haysiyet ve itibar anlamını ifade eder.

Rüyada çay demlemek görmek bir başka anlamda ise uğraşlarının sonunda çok istediği rahata, zorluklarla birlikte hasret duyduğu mal ve mülk zenginliğine, sıkıntıya katlanarak gelen temiz kazanca, zorluklarla savaşarak ulaşılan mutluluğa, verdiği çabaların sonunda kavuşulan berekete, sıkıntı sonrasında gelen rahatlığa delalet eder.

Rüyada çaydanlıkta çay demlemek ise, esenliğe, kazanca gelecek berekete, kısa zamanda duyulacak ve bizi mutlu edecek iyi gelişmelere, yorulmadan, fazla zahmet çekilmeden elde edilen altına, eli açık aile ferdine, malın bereketli olmasına, sorunlardan arınmış  bir hayat yaşayacağına, güvenli bir şekilde yaşamaya, aşk ve evlilik hayatında mutluluğa, hayırlı arkadaş ve dost bulunmasına işaret etmektedir.

Rüyada çay demlemeye çalışmak, huzurlu ve mutlu günlerine tekrar kavuşacak rüya sahibinin, iş ve çalışma hayatına önem vereceğine, daha büyük çalışmalar yapıp maddi sorunları çözmek için çabalayacağına, çevresinde bulunan sevdiği kişilerden aldığı yardım ve destek ile amacına kısa zamanda ulaşacağına ve yüksek miktarda para kazanacağına işaret eder.
Rüyada Çay Demlemek

Rüyada çay yapmak ise gören kişinin, iş ve çalışma  hayatında yaşadığı problemlerden kurtulmak için büyük bir borcun altına girdiğine, bu borçların zamanla daha da artacağına, ancak daha sonra maddi ve manevi her şeyin yoluna gireceğine ve sorunların çözülüp borçların biteceğine işaret eder.

Rüyada kuru çay görmek, iş ve çalışma hayatı ve eğitimi, öğretimi ile ilgili olarak çok renkli ve güzel düşüncelere sahip olunduğuna, bu güzel ve faydalı düşünceleri gerçekleştirmek için çok önemli işlere adım atıldığına ve kısa bir zamanda kazanacağı büyük para ile çok istediği ve uzun zamandan beri hayalini kurduğu, arzu ettiği şeyleri gerçekleştireceğine ve bu nedenle de çok mutlu ve çok rahat bir yaşam süreceğine işaret eder.

]]>
Melisa Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/melisa-cayi.html Mon, 10 Dec 2018 16:16:23 +0000 Melisa Çayı, çok eski zamanlarda da bitkisel bir ilaç olarak kullanılan mükemmel bir bitkiden yapılan bir çaydır. Oldukça lezzetli olan bu çayı sizlerde evlerinizde yaparak faydalarından hem kendinizi hem de ailenizi faydalandıra Melisa Çayı, çok eski zamanlarda da bitkisel bir ilaç olarak kullanılan mükemmel bir bitkiden yapılan bir çaydır. Oldukça lezzetli olan bu çayı sizlerde evlerinizde yaparak faydalarından hem kendinizi hem de ailenizi faydalandırabilirsiniz. Öyle ki birçok insan melisa çayını faydalarından yararlanmak amacı ile tüketse de en az o kadar insan da bu çayın lezzeti nedeni ile ara ara bu çayı tüketmektedir. Melisa çayı toplumda genellikle sakinleştirici etkisi ile bilinmektedir. Bu etkisi ile sürekli olarak sinir ve stres altında olan insanlar tarafından melisa çayı kullanılmaktadır. Bu durumun yanında melisa çayı, iştah açıcı özelliği ile bilinmektedir. Bu nedenle sizlerde kilo almak isterseniz iştahınızın olmadığı zamanlarda bu çaydan bir bardak içerek iştahınızın artmasını sağlayabilirsiniz. Öyle ki daha içer içmez melisa çayının bu özelliğini kendiniz hissedeceksiniz. Tam olarak tarihi bilinmese bile orta çağlardan beri kullanılan bu çayın, o zamanlardan bu zamanlara kadar birçok fayda sağladığı bilinmektedir. Günümüzde özellikle de son 10 yıl içerisinde bu çay hakkında çok önemli araştırmalar yapılmıştır. Yapılan bu araştırmalar sonucunda melisa çayının insan sağlığına olan etkileri ve yan etkileri araştırılmıştır. Aslında bu çayın ufak tefek yan etkileri bulunsa bile melisa çayı, birçok kişide önemli faydalar sağladığı için insanlar bu çayı severek kullanır. Bu çay ilk olarak böcek ısırıklarının oluşturmuş olduğu etkilerden dolayı meydana gelen olumsuzlukların giderilmesi amacı ile kullanılmıştır. Zaman geçtikçe bu çayın kullanım nedeni daha da genişlemiştir. 

Melisa çayının en büyük özelliklerinden biri de tabi ki kokusudur. Bu çayın limona benzer kokusu ile melisa çayı sakinleştirici etkisini daha da arttırmaktadır. Bu nedenle melisa çayını sizlerde içerken bol bol dumanını soluyarak bu mükemmel bitki çayının etkilerini hissedin. Genellikle yaz aylarının sonu ve son bahar aylarının başlangıcında oluşmaya başlar. Bu mevsimlerde kantaron bitkisini çay yapmak amacı ile alarak evinizde stok yapabilirsiniz. Böylece bu çayı çok daha ucuz bir fiyata alabilirsiniz. Melisa çayı, yapılış olarak da diğer çaylardan çok farklar göstermemektedir. Öyle ki sadece sıcak su içerisinde bir miktar melisa çayı ekleyerek bu çayın demlenmesini bekleyin ve birçok şifa elde etmek için bu çayı tüketin. İşte bu kadar basit bir şekilde tüketebileceğiniz melisa çayının faydalarını duyunca sizlerde çok şaşıracaksınız. Melisa çayının çok farkı isimleri bulunmaktadır. Özellikle nane balsamı, mavi balsam, bal bitkisi gibi çok farklı isimlerde melisa çayına rastlayabilirsiniz. Bu kadar çok isim çeşitliliğinin olmasının en büyük nedeni ise tabi ki bu bitkinin oldukça eskilerden beri insanlar tarafından yaygın olarak kullanılmasıdır. Bu çay günümüze gelene kadar sürekli olarak isim değiştirmiş ve günümüzde bu çayın adı melisa çayı olarak bilinmiştir. 

Melisa Çayı
Faydaları:
 • Bu çayın en büyük faydalarından biri daha önceden de bahsettiğimiz gibi gerek lezzeti ile gerek içerisinde bulunan vitaminleri ile gerekse de kokusu ile insanlarda biriken stres durumlarının en aza indirilmesinde çok büyük faydalar sağlamasıdır. Öyle ki bu bitki çayını sizlerde bu faydalarından yararlanmak amacı ile bol bol tüketebilirsiniz. 
 • İnsanların günümüzde mide sorunları nedeni ile ya da yedikleri yiyeceklerin gaz yapması nedeni ile çok büyük sorunlar yaşadığını biliriz. Eğer sizlerde de başta gaz sorunları var ise bu durumda melisa çayı içerek birçok sorununuzu giderebilirsiniz. Bu tür sorunlarda melisa çayı daha ilk kullanımda bile etkilerini göstermektedir. 
 • İnsanlarda sindirim sisteminin düzenlenmesi için sizlerde bol bol melisa çayı tüketebilirsiniz. Özellikle kabızlık sorunu yaşayan insanlarda bu sorunun çok kısa sürelerde giderilmesinde bu çayın çok büyük önemi bulunmaktadır. Sizlerde bu çayı kullanarak bu gibi sorunlarınızdan çok rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz.
 • Günüm]]> Tarçın Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/tarcin-cayi.html Tue, 11 Dec 2018 06:10:54 +0000 Tarçın çayı, yemeklerde ve tatlılarda kullanılan tarçın, uzun yıllardır doğal bir reçete olarak kullanılmaktadır. Aynı isme ait olan bir ağacın kabuğundan elde edilen tarçın, yemek ve tatlılar haricinde yaygı Tarçın çayı, yemeklerde ve tatlılarda kullanılan tarçın, uzun yıllardır doğal bir reçete olarak kullanılmaktadır. Aynı isme ait olan bir ağacın kabuğundan elde edilen tarçın, yemek ve tatlılar haricinde yaygın bir şekilde bitkisel çay olarak kullanılmaktadır. Lif bakımından zengin içeriğe sahip olan tarçın çay olarak tüketildiğinde başta sindirim sistemi olmak üzere bir çok sağlık sorununa karşı iyi gelmektedir. Tarçın ve tarçın çayının sağlık adına ne denli faydalı olduğu bilimsel araştırmalarca da kanıtlanmış durumdadır.

  Tarçın Çayının Faydaları

  • Tarçın fiziksel yaralanma ya da her hangi bir sorun olmaksızın damarlarda oluşan kan pıhtılaşmasına karşı iyi gelir. İçeriğinde bulunan ve sinamaldehid olarak adlandırılan madde kontrolsüz gelişen pıhtılaşmaları önler. Ayrıca bu özelliğinden dolayı iltihaplı hastalıklara karşı iltihap önleyici etkisinden de yararlanılabilir.
  • Düzenli olarak 40 gün boyunca tarçın çayı tüketmek kan şekeri seviyesini %24, kolesterol seviyesini ise %18 oranında düşürür. Tarçın çayının kan şekerini düşürücü etkisi olduğu ve insülini arttırdığı yapılan araştırmalarca da kanıtlanmıştır.
  • Alzheimer hastalığı başta olmak üzere hafıza ile alakalı gelişen hastalıklara karşı tarçın çayı tüketilebilir. Tarçın çayının hafızayı kuvvetlendirici etkisi vardır.
  • Tarçın çayının kötü kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır. Tarçın kolesterol seviyesini dengede tutmak için çay şeklinde kullanılabileceği gibi yemeklere de eklenerek tüketilebilir.
  • İçeriğinde bulunan besin lifi sayesinde yemeklerin ardından daha uzun saatler tok kalmayı sağlayan bir etkisi vardır. Bu sayede kilo vermek isteyen kişiler için mükemmel bir bitki çayıdır.
  • Tarçın çayı lösemi ve lenfoma hastalarında kanserli hücrelerin artmasını engeller.
  • Tarçın çayı ile vücuda masaj yapıldığında artrit ve osteoporoz nedeniyle oluşan ağrılara karşı iyi gelir.
  • Huzursuz bağırsak sendromuna karşı faydalıdır.
  • İçeriğinde bulunan manganez sayesinde adet öncesi sendromu ve adet döneminde yaşanan krampları hafifletir.
  • Boğaz ağrısı ve öksürüğe karşı kullanılabilir.
  • Stres nedeniyle ortaya çıkan baş ağrısı ve migren ağrılarına karşı iyi gelir.
  • Tarçın çayı kan dolaşımını hızlandırır.
  • İçeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde kemik ve dişeti hastalıklarına karşı iyi gelir.

  Tarçın ÇayıTarçın Çayı Nasıl Hazırlanır

  Tarçın çayı iki farklı yöntem ile hazırlanabilir. Çay yapımında tercihen kabuk ya da toz tarçın kullanılabilir. Kabuk tarçın ile hazırlanan çay için 1 adet kabuk tarçın yeterli olur. 1 adet kabuk tarçın 500 ml kaynamış suya eklenerek demliğin kapağı kapatılır. 10 dakika demlendikten sonra içilebilir. Toz tarçın ile hazırlanan çay için 1,5 çay kaşığı tarçın yeterli olur. 1 fincan kaynar suyun içine 1,5 çay kaşığı toz tarçın eklenir ve 5 dakika demlendikten sonra içilebilir.

  Tarçın Çayının Yan Etkileri

  Tarçın ve tarçın çayı tüketimi uzmanlar tarafından güvenli kabul edilmektedir. Fakat bazı bünyeler tarçına karşı alerjik reaksiyon sergileyebilir. Hamilelik ve emzirme döneminde güvenirliğini kanıtlayan yeterli sayıda bilimsel çalışma bulunmadığından dolayı bu dönemlerde çay yerine sadece yemeklere ve tatlılara eklenerek tüketilmelidir. Hassas ciltlere uzun süre temas ederse tahrişe yol açabilir.

  ]]>
  Mate Çayı https://www.bitkiselcaylar.gen.tr/mate-cayi.html Tue, 11 Dec 2018 18:59:02 +0000 Mate Çayı, Tropik ve yarı tropik iklime sahip olan bölgelerde yetişen mate bitkisi, yeşil altın olarak bilinir. Yağ yakıcı çay olarak ün kazanmış olan mate çayının faydaları da oldukça fazla olmaktadır. Metabolizmay Mate Çayı, Tropik ve yarı tropik iklime sahip olan bölgelerde yetişen mate bitkisi, yeşil altın olarak bilinir. Yağ yakıcı çay olarak ün kazanmış olan mate çayının faydaları da oldukça fazla olmaktadır. Metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelliğinin yanında enerji veren bu çay zayıflama etkisinden dolayı zayıflama çayları arasında oldukça sık tercih edilen bitkisel bir çay olarak bilinmektedir. Mate çayının içerisinde 196 adet etkin madde bulunur. İçerisinde bulunan bu etkin maddelerin bir kısmı yeşil çayda da bulunmaktadır. Mate çayı tüketimi kişiye zindelik kazandırır, canlılık ve hareket kazandırır, canlanmak amacıyla çok sık tükettiğimiz kafeinin aksine tansiyon ve çarpıntı gibi yan etkiler yaratmak yerine sakinleştirici bir etki oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra mate çayı içerisinde teofilin ve kakao içerisinde bulunan teobramin maddelerinin her ikisini de içermektedir. Bu maddeler vücuda enerji sağlayan maddelerdir. Mate bitkisi  A vitamini, E vitamini, B1, B2, B3, B5 vitamini ve C vitaminlerin yanı sıra manganez minerali, selenyum, fosfor, klorofil maddesi, demir, magnezyum, potasyum minerali, protein yapı taşı olan 15 amino asit çeşidi ve kalsiyum minerali içermektedir. Yeşil çayın antioksidan özelliğinden çok daha kuvvetli bir antioksidan etkisine sahip olan bu çay kalp damar hastalıklarına ve romatizmaya iyi gelir. Mate çayı obezite de dahil olmak üzere kalp rahatsızlıklarında, sinir sistemi rahatsızlıklarında, damar sağlığında, boşaltım ve mide sistemi için de oldukça etkili destekleyici bir bitki çay olarak bilinmektedir.

  Mate Çayı

  Mate Çayı Nasıl Yapılır

  Tercihen porselen demlik içerisinde isteğinize göre 1 veya 2 yemek kaşığı mate bitkisi ilave edilir. 5 dakika kadar demlendikten sonra 10 dakika dinlenmeye bırakılarak normal çay gibi tüketilmektedir. İsteğe bağlı olarak sadece başına mate çayı isterseniz de yeşil çay ile birlikte mate çayı demleyerek tüketebilirsiniz. Günde 2 fincan tüketilmesi önerilen mate çayı sayesinde ayda 4 kiloya kadar kilo verilmektedir. Özellikle yaz aylarında herkesi bir kilo verme telaşı sarmakta. Hızlı ve etkili kilo vermenin bir yöntemi olan mate çayı hızlı kilo vermek isteyen bayanların kullandığı en etkili yoldur. Bölgesel zayıflama operasyonlarında, estetik ameliyatlarda, diyet listeleri gibi çözümler sayesinde zayıflama yolları arayan bayanlar, bitki çaylarını da bu yöntemlere destekleyici bir seçenek olarak kullanılmaktadır. Mate çayıyla beraber yeşil çay, funda yaprağı, biberiye ve kekik gibi bitkiler de tüketiliyor. Doğal yöntemlerle toksin atılımını sağlamak amacıyla bitki çayları oldukça etkili olmaktadır. Fakat çabuk zayıflamak amacıyla bitki çaylarını tüketirken aşırıya kaçılmamalıdır. Yavaş ve sağlıklı kilo verilmesi her zaman daha etkili ve daha kalıcı olmaktadır.

  Mate Çayı Nasıl Kullanılır

  Mate çayı kullanımında dikkat edilmesi gereken ilk nokta vardır. Bunlardan ilki bitki çayının günde 2-3 bardaktan fazla tüketilmemesi gerektiği. Daha fazla tüketildiği zaman vücudunuzu gereğinden fazla yormuş olacaksınız. Diğer bir önemli husus ise bitki çayının kaynatılması. Herkes bitki çayı denildiği zaman kaynatılması gerektiğini düşünse dahi aslında bu uygulama çok yanlış bir uygulama olmaktadır. Bundan dolayı mate çayı hazırlarken önce suyu kaynatın ve sonrasında bitkiyi suyun içine atarak demlenmeye bırakın. Bu yöntem en sağlıklı yöntemdir.

  Mate Çayı Zararları

  Mate çayı kafein içerdiğinden dolayı vücudumuz bu kafeini sindirdiği sürece metabolizmayı hızlandırır, termojenik yağ yakıcı etki sağlar. Fakat mate çayının aşırı ve gereksiz kullanımında vücutta bir takım yan etkilere sebep olmaktadır. Mate çayının yan etkileri ve olası zararları arasında uykusuzluk belirtisi, iştahsızlık, asabiyet, kalp çarpıntısı, mide bulantısı belirtisi görülmektedir. Mate çayıyla zayıflamak için diğer dikkat edilmesi gereken husus efedra içeren zayıflam]]>