bitkiselcaylar.gen.tr
bitki çayı

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar

Kekik Çayı

Kekik çayı, Türk mutfağı haricinde dünya mutfağında da yaygın bir şekilde kullanılan kekik, yemeklere lezzet katmanın dışında sağlık açısından da çok faydalıdır. İçeriğinde sağlık adına fayda sağlayan birçok vitamin ve mineral barındırır. Güney Avrupa ve Akdeniz Bölgelerinde yemeklere lezzet katmak için kullanılan popüler baharatlardan biridir. Kare sapları olan ve çalı üzerinde yetişen kekik bitkisi odunsu bir köke sahiptir. Yaklaşık 30 santime kadar boylanabilen bitki yeşil bir renge aromatik yapraklara sahiptir. Mutfaklarda baharat olarak kullanılan kekik ayrıca yaygın bir şekilde çay olarak da tüketilmektedir.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayı taze kekik kullanılarak yapılacaksa, kullanılan kekik dallarından ayrılır. Ardından yapraklar ince ince doğranır. 2 su bardağı kadar kaynatılmış su doğranmış kekik yapraklarının üzerine dökülür. Yaklaşık 5-10 dakika demlenmesi beklenir. Kekik çayının demlenme süresi ne kadar uzun tutulursa tat olarak daha güçlü bir çay elde edilir. Kekik çayı kurutulmuş kekik kullanılarak yapılacaksa, tıpkı tazesi gibi demlenerek, demlenme süresi daha kısa tutulur.

Kekik Çayının Faydaları

Kekik çayı hipertansiyona karşı iyi gelir. Tansiyonun sağlıklı seviyede tutulmasına yardımcı olur. Bu nedenle tansiyon sorunu yaşayan kişiler tarafından yaygın bir şekilde tüketilen bitki çayları arasında yer alır.

Maya enfeksiyonuna karşı kekik çayı tüketilebilir. Ağız ve vajinal mantar sorunu olan kişiler kekik çayı tüketerek soruna çözüm getirebilir. Ayrıca kekik çayı pamukçuk hastalığına karşı da iyi gelir.

Kekik çayı cilt sağlığı için kullanılabilir. Cilt ve deride meydana gelen problemler için kekik çayı faydalı olur. Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına karşı kekik çayı kullanılabileceği gibi kekik yağından da yardım alınabilir. Ciltte oluşan akne ve benzeri sorunlarda iyileştirici özelliği bulunan kekik çayı ile yüz yıkandığında bu tür sorunlar giderilebilir.

Kekik çayı bronşit hastalığına karşı iyi gelir. Ayrıca üst solunum yoluna bağlı ortaya çıkan öksürük, soğuk algınlığı, ateş ve balgam gibi problemlere karşı da iyi gelir. Bronşları açan etkisi vardır. Dolayısı ile astıma karşı da iyi gelir.

Kekik çayı saç sağlığı için faydalı olan diğer bitkiler ile birlikte kaynatılarak saç sağlığı için kullanılabilir.

Kekik Çayı

Kekik çayı dökülen saçların tekrar çıkmasını sağlar ve saç dökülmesini büyük oranda önler.

Kekik çayı kalp sağlığını korumak için tüketilebilir. Çay şeklinde hazırlanıp, düzenli içildiğinde kronik enflamasyon ve kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskini azaltır.

Hazımsızlığa karşı faydalı bir bitki çayıdır. Kekik çayı hazırlayarak hazımsızlık ve kabızlık sorununa karşı içilebilir. Ayrıca gaz, şişkinlik ve bağırsaklarda yaşanan krampları engelleyici etkisi vardır.

Alzheimer gibi beyin hastalıklarına karşı iyi gelir. Beynin fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar. İleri yaşlara bağlı olarak gelişebilecek beyin hastalıklarına ve hafıza problemlerine karşı koruyucu etkisi vardır.

Şiddetli yaşanan öksürük kekik çayı ile kontrol altına alınabilir. Kekik çayı kısa zaman içinde öksürüğün azalmasını sağlar ve balgam söktürücü etki yaratır.

Vücuda enerji vermek için kekik çayı içilebilir. Kas ağrısı, zihinsel ve bedensel yorgunluğu gidermek için etkili bitki çaylarından biridir.

Kemikleri güçlendirici etkisi vardır. 3 gr kadar kekik erişkin bir insanın günlük demir ihtiyacının %20'sini karşılamak için yeterli olur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği bulunan kekik çayı, düzenli tüketilirse birçok hastalığa yakalanma olasılığını minimuma indirir. K vitamini içeriği sayesinde kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Stresi giderici etkisi vardır. Sinir sistemi sağlığını koruyan kekik çayı, stres nedeniyle yaşanan kaygı bozukluklarına karşı iyi gelir.

Uyku problemlerine karşı kekik çayı tüketilebilir. Sinir sistemi üzerinde yarattığı olumlu etki sayesinde uyku problemine neden olabilecek faktörleri ortadan kaldırır. Gece yatmadan önce bir fincan kekik çayı içilirse uykuya geçme süresi daha kısa olur ve gece boyu kaliteli uyunabilir.

Kekik Çayının Yan Etkileri

Kekik dünya genelinde yaygın bir şekilde tüketilen çaylardan biridir ve günümüzde kekik çayının henüz bir yan etkisi olduğu saptanmamıştır. Hamilelik ve emzirme döneminde tüketimi hakkında bilimsel bir çalışma yoktur. Bu nedenle bu hassas dönemlerde tüketiminden kaçınılmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 14.12.2015 16:15:54

Kekik Çayı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Kekik Çayı"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Kış Çayı

Kış çayı, Kış günlerinin yaklaşmasıyla beraber kış hastalıkların birebir gelecek kış çayı da önem kazandı. Bu çay soğuk havalarda içimizi ısıtır ve grip, nezle gibi kış hastalıklarına karşı koruma sağlayan içerisinde birçok faydal...

Çayın Faydaları

Çayın Faydaları, Siyah çayda bulunan flavonid ve antioksidan kimyasalları, vücuttaki zehirli maddelerle mücadele ederek, toksinleri temizleyerek kalbi rahatlatmaktadır. Böylece damarlar rahatlamakta, kanda pıhtı oluşması önl...

Çayın Zararları

Çayın Zararları, Türk milletinin en çok tükettiği içeceklerden biridir, ve hatta en fazla tüketilen içecektir diyebiliriz. Büyük bir kısmımız için çaysız bir kahvaltı sofrası düşünülemez ve yine evimize ayak üstü bile uğrayan olsa...

Siyah Çayın Faydaları

Siyah çayın faydaları, siyah çay bizim ülkemizde suyun ardından en çok tüketilen içecekler arasındadır. Yeşil çay, beyaz çay ve oolong çayı bitkisinden üretilen ve bazı işlemlerden geçirilerek siyah renk alan bir çaydır. Siyah çay...

Siyah Çay

Siyah çay, aslında herkesin bildiği normal tüketilen çaydır. Ülkemizde siyah çay adeta milli içeceğimiz gibi sayılmaktadır. Kahvaltıların olmasa olmazlarından olan siyah çay, ülkemizde son derece yaygın bir şekilde tüketilmektedir...

Sarımsak Çayı

Sarımsak çayı, insanlar arasında çok sevilmeyen ve insanların çok fazla tüketmediği bitki çayları arasında yer almaktadır. Özellikle sarımsağın kokusunun insanların hoşuna çok gitmemesi nedeni ile insanlar bu çayı içmek yerine çok...

Ada Çayı

Ada çayı, sayısız yararı olan bir bitkidir. Çayının sağlığımıza benzersiz derecede faydaları var. Dünya çapında yaygın bir tüketime sahip olan ada çayı 2001 senesinde yılın bitkisi seçilmiştir. Bitkinin kurutulmuş yaprakları çay y...

Zayıflama Çayı

Zayıflama çayı, fazla kilolarından şikayeti olan, özellikle kadınların ilk başvurduğu yöntem zayıflama çayıdır. Zayıflama çayları kilo kontrolü sağlayanlara yardımcı olan, metabolizmayı hızlandıran ya da yağ yakımına yardımcı olan...

Papatya Çayı Faydaları

Papatya çayı faydaları, Son birkaç yıldır siyah çay ve yeşil çaydan sonra en çok tercih edilen çay türü papatya çayıdır. İlkbahar aylarının gelmesi ile birlikte çayırlarda, yol kenarlarında beyaz çiçekler açan papatya bileşikgille...

Yeşil Çay

Yeşil çay, milattan önceki yıllarda bile kullanılan bitkisel çaylar arasında yer almaktadır. Tıbbın olmadığı zamanlarda yeşil çay insanlar tarafından çok yaygın olarak kullanılmaktaydı. Bu çay özellikle Çin imparatorluğunda bu böl...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

bitki çayı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Haziran - 2018